Кафедра валеології та корекційної медицини була створена в 1996 р. на базі кафедр цивільної оборони, медичних знань та медико-біологічних основ фізичного виховання і спорту як загальноінститутська і стала першою кафедрою валеології в історії серед вищих педагогічних закладів України.
З 2001 року кафедра увійшла до складу факультету фізичного виховання СДПУ. З 1996 по 2011 рік кафедру очолював доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України, відмінник освіти, Член-кореспондент Академії наук технологічної кібернетики України Віктор Анатолійович Самойлович.
Віктор Анатолійович – автор 250 науково-практичних і науково-методичних публікацій. Головні його науково-дослідні досягнення в області фізіотерапії, курортології, стоматології, медичної та педагогічної валеології, лікувальної фізичної культури.
За його ініціативи було відкрито медико-педагогічне відділення за спеціальністю «Фізична реабілітація» та «Сестринська справа», що дало змогу поповнити лави співробітників медико-профілактичних закладів регіону та близького зарубіжжя висококваліфікованими та ініціативними спеціалістами.
На кафедрі існувала аспірантура за напрямом 14.01.33 – «Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія».
У 2015 році кафедра валеології та корекційної медицини була перейменована в кафедру медико-біологічних основ охорони життя та цивільного захисту.
З 2011 по 2022 роки кафедру очолювала кандидат медичних наук, доцент Наталія Вікторівна Гутарєва.
З вересня 2022 року обов’язки завідувачки кафедри виконує кандидат педагогічних наук, доцент Юлія Юріївна Мусхаріна.
На кафедрі працюють 7 співробітників. Викладацький склад – 5 осіб, із них 1 кандидат медичних наук, 2 кандидата педагогічних наук, 1 кандидат психологічних наук, 1 старший викладач.
За кафедрою закріплено 24 дисципліни медико-біологічного, психолого-педагогічного циклів, які викладають фахівці різних спеціальностей з накопиченим досвідом наукової, практичної, медичної та педагогічної діяльності.
Завідувачка кафедри керує науково-дослідною роботою за темою «Здоров‘язбережувальні технології в умовах євроінтеграціі для сучасної молоді». У рамках відзначеної теми співробітники кафедри у відповідності зі своїми планами залучають до творчої співпраці талановиту молодь. За результатами досліджень кафедральної теми викладачі готують наукові статті, методичні розробки, посібники, монографії, керують магістерськими роботами.
Під керівництвом викладачів кафедри працюють наукові гуртки, за результатами наукових досліджень яких публікуються сумісні наукові праці у вигляді статей, колективних монографій, тез конференцій.
Викладачі кафедри працюють у тісному контакті зі співробітниками лікувально-профілактичних та освітніх закладів України. Так, науково-педагогічні працівники знайомлять педагогів закладів загальної середньої освіти з новітніми оздоровчими технологіями здорового способу життя.
У рамках збереження та зміцнення здоров’я молоді й запобігання розповсюдження асоціальних звичок, схильностей, кафедра веде плідну співпрацю з Донецьким центром з профілактики та боротьби із СНІДом, центром первинної медико-санітарної допомоги населенню м.Слов’янська, міським центром психологічної допомоги молоді, громадською організацією «Наша допомога» у вигляді сумісних заходів, а саме: проведення практичних занять на базі організацій, регіональних конференцій, онлайн-бесід, дискусійних годин.
До Всесвітнього дня здоров'я викладачі кафедри, сумісно зі студентами, проводять тематичні круглі столи з презентаціями, анкетуванням, науковими вікторинами.
Традиційно, кожен рік, кафедра організовує показний виступ санітарної дружини зі складу студентів факультету фізичного виховання, що демонструє навички надання невідкладної допомоги постраждалим внаслідок виникнення надзвичайних ситуацій та при загрозі застосування зброї масового ураження.
Щорічно зі співдружньою кафедрою медико-біологічних і валеологічних основ охорони життя та здоров’я національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова проводиться Всеукраїнська науково-практична онлайн -конференція, у ході якої висвітлюються причини та наслідки погіршення здоров’я дітей і підлітків та обговорюються сучасні методи, технології, розроблені науково-практичні методики по зміцненню імунітету та покращенню якості життя майбутнього покоління (здорового харчування, режим навчання та відпочинку, загартовування, фізична культура і спорт).
Крім того, співробітники кафедри займаються активною освітньою волонтерською діяльністю, а саме: проводять експрес-навчання щодо надання екстреної допомоги постраждалим у Слов’янську, цикл лекцій для студентів ДДПУ та воркшопами з молоддю та тимчасово переміщеними особами у містах України «Перша домедична допомога в умовах війни», медичний та соціально-психологічний супровід підлітків вразливих до інфікування ВІЛ у рамках проекту «Швидке реагування на потреби людей вразливих до ВІЛ та людей, що живуть з ВІЛ в Україні» у рамках співдії з Міжнародним благодійним фондом «СНІД Фонд Схід-Захід» (AFEW-Україна) у м. Слов’янськ.
Науково-педагогічні працівники кафедри організовують гостьові відкриті лекції для здобувачів університету за участю провідних фахівців-практиків у галузі медицини, фізичної реабілітації, психологічної допомоги, фізичної культури.
Кафедра медико-біологічних основ охорони життя та цивільного захисту є професійно та науково потужною, відповідає всім вимогам вищої школи, має багато творчих ідей, упроваджень новітніх технологій і методик у науково-дослідницькій та медико-педагогічній діяльності.
Контактна інформація:
Адреса кафедри: м. Слов’янськ, вул. Університетська, 12, каб. 40-а.
Тел. (06262) 2-35-80