Діяльність кафедри
Кафедра української мови та літератури – випускова кафедра філологічного факультету з більше, ніж 80-літньою історією. Кафедра здійснює підготовку вчителів української мови та літератури, зарубіжної літератури, фахівців з медіакомунікацій, документознавців, полоністів. Крім того викладачами кафедри забезпечується читання вибіркової дисципліни «Українська мова за професійним спрямуванням» на всіх факультетах ДДПУ.
Завідувачка кафедри доктор наук із соціальних комунікацій, професорка Ольга Леонідівна Біличенко. На кафедрі працює 17 викладачів, із них: докторів наук – 1; кандидатів наук, доцентів – 15; старших викладачів – 1. Питома вага викладачів із науковим ступенем дорівнює 85,7%. Також на кафедрі працюють 2 лаборанти.
Основними напрямами діяльності кафедри є навчально-методична, організаційна та виховна робота. Допоміжними напрямками роботи є також профорієнтаційна та просвітницька діяльність.
Високий науково-методичний потенціал викладачів кафедри сприяє створенню належного рівня підготовки майбутніх філологів, учителів Нової української школи. Усі навчальні дисципліни кафедри забезпечено робочими програмами, силабусами, методичними рекомендаціями та дистанційними курсами (платформа MOODLE). Відповідно до останніх тенденцій в освіті викладачі кафедри впроваджують у педагогічний процес сучасні технології, використовують інноваційні методи та форми роботи, забезпечують дистанційне навчання. За останні роки науково-методичну базу кафедри було поповнено низкою підручників, науково-методичних посібників і монографій, десятками наукових статей, опублікованих у збірках наукових праць обласних, всеукраїнських, міжнародних конференцій.
Наукова діяльність викладачів кафедри української мови та літератури здійснюється за комплексною темою «Актуальні проблеми літературознавства, мовознавства, соціальних комунікацій та їх реалізація на заняттях у ВНЗ».
Кафедра активно співробітничає із провідними українськими вишами (Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, Інститут української мови НАН України, Донецький національний університет імені Василя Стуса, Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка, Херсонський державний університет, Бердянський державний педагогічний університет) та вищими навчальними закладами близького зарубіжжя (Польща, Італія, Казахстан). Результатом такої співпраці, крім плідної наукової роботи, стало відкриття у 2020 році Українсько-польського міжнародного центру освіти і науки, директором якого є доцент кафедри української мови та літератури О.В. Колган. Працівниками кафедри щорічно організовуються наукові конференції та семінари: Всеукраїнська науково-практична конференція «Інновації в освіті та педагогічна майстерність учителя-словесника» спільно з Сумським державним педагогічним університетом імені А.С. Макаренка (з 2018 р.), Всеукраїнська заочна інтернет-конференція «Горбачуківські студії: мовно-літературний потенціал Донеччини в соціально-комунікативному просторі України та світу» (започатковано 2015р.), науково-методичний семінар «Освітній простір: із сучасного – у майбутнє», міжнародна інтернет-конференція «Інформаційно-духовне відродження світової спільноти в добу цивілізаційної глобалізації» (Казахстан, м. Алмати), низка студентських конференцій, олімпіад та конкурсів.
Традиційно на кафедрі виходить науковий збірник матеріалів конференції «Горбачуківські студії» (гол. редактор Кочукова Н.І.) https://ddpu.edu.ua/index.php/psihfakabit/2236-2016-02-09-09-35-02 та літературно-мистецький альманах «Євшан» https://ddpu.edu.ua/index.php/studentu/tvorchi-tsentry/817-evshan. Ці два видання є осередками культурно-просвітницького руху на Донеччині.
Під керівництвом викладачів кафедри працюють наукові гуртки, проводяться науково-методичні семінари, конкурси наукових робіт, творчі змагання, олімпіади, фестивалі, театральні постановки, літературні кав’ярні тощо («Кращий ритор філфаку», «Шевченківські читання», зустрічі з письменниками, Міжнародний конкурс імені Петра Яцика, «День української писемності»). Вагомим кроком у розширенні можливостей у самореалізації випускників-філологів є заснування на кафедрі сертифікованих курсів з Основ журналістики.
Викладачів кафедри української мови та літератури запрошують до журі Всеукраїнського конкурсу-захисту МАН (О.Л. Біличенко, Л.Б. Жижченко, Н.П. Лапушкіна, Н.В. Лисенко, Р.М. Падалка), конкурсів літературної творчості «Коронація слова», «Кальміус», «PRO\МИНУЛЕ» (В.М. Разживін). Доцента кафедри М.А. Нестелєєва знають як перекладача американської літератури (Томас Пінчон, Джозеф Макелрой, Роберт Кувер, Вільям Ґеддіс, Дональд Бартелмі, Юрій Тарнавський, Дон Делілло), редактора і колумніста журналу «Український тиждень».
Сучасна кафедра української мови та літератури – це не лише потужна внутрішньо розгалужена структура університету, але й повноцінний колектив однодумців, людей ініціативних, небайдужих. Якісне зростання кафедри виявляється, зокрема, у покращенні науково-методичного потенціалу, активному захисті дисертацій, участі викладачів у багатьох культурно-громадських заходах на рівні міста й за його межами.
Програма розвитку кафедри
Підвищення кваліфікації НПП
Міжнародна співпраця
Міжнародна діяльність кафедри української мови та літератури спрямована на інтеграцію освітніх послуг та наукового потенціалу членів кафедри в міжнародну наукову спільноту, отримання додаткових можливостей всебічного розвитку викладачів і студентів.
Кафедра проводить міжнародну діяльність у напрямах підвищення якості освіти, стажування викладачів, публікації результатів наукових досліджень викладачів кафедри у виданнях, включених до міжнародних наукометричних баз Index Copernicus, Scopus, Web of Science та інших.
Викладачі кафедри беруть активну участь в інтернаціоналізації науково-дослідної та освітньої діяльності. Зокрема, міжнародна діяльність пов’язана із розвитком полоністики на філологічному факультеті. Завдяки співпраці з Українсько-польським міжнародним центром освіти і науки (відкрито в ДДПУ з 2020 року) налагоджено широку наукову й методичну роботу з Жешувським університетом. Здобувачі та викладачі мають можливість брати участь у заходах, спрямованих на реалізацію академічної мобільності з різними закладами Польщі. Результати наукової роботи щороку презентуються на науково-методичному семінарі з міжнародною участю (організатори: доценти кафедри Колган О.В. та Падалка Р.М.)
З 2022 року на кафедрі виконується проєкт «Гостьовий лектор». Проведено лекції професорами з Італії та Польщі. Завідувач кафедри, доктор наук із соціальних комунікацій Біличенко О. Л., працюючи на посаді запрошеного професора кафедри філології, літератури та лінгвістики, провела лекції в Пізанському університеті.
Також професор О.Л. Біличенко бере участь у реалізації двох міжнародних проєктів за напрямом Жана Моне Програми Європейського Союзу Еразмус+ «Україна – ЄС: міжкультурна комунікація в освіті» та «Європейські медіаосвітні студії» як відповідальний виконавець.
Викладачі кафедри друкують свої наукові праці в зарубіжних виданнях, беруть участь у міжнародних курсах підвищення кваліфікації, наукових заходах, у яких виступають співорганізаторами.
Членом редакційної колегії щоквартального закордонного наукового журналу з проблем освіти та комунікації Media4U Magazine (м. Прага, Чехія) є професор Біличенко О.Л. Видання індексується в норвезькій наукометричній базі Erix+.
Членом наукової ради фахового збірника наукових праць Жешувського університету «Dydaktyka polonistyczna» «Дидактика полонiстична» є доцент кафедри Колган О. В.
Членами редколегії фахового зібрника Щецинського університету «Pomiędzy. Polsko-Ukraińskie Studia Interdyscyplinarne», czasopismo
naukowe ISSN: 2543-9227, wydawane w Wydawnictwe Naukowym Adam Marszałek (Polska, 2024 r.) є доц. Колган О.В., Падалка Р.М.
Щороку викладачі кафедри української мови та літератури організовують вишівський етап Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика та Міжнародного мовно-літературному конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, заохочуючи здобувачів усіх факультетів університету брати участь у заходах, які зміцнюють престиж української мови на міжнародній арені.
Кафедра української мови та літератури представляє ДДПУ в міжнародних асоціаціях. Так, проф. Біличенко О.Л., доц. Лисенко Н.В. є дійсними членами наукової організації «Центр українсько-європейського наукового співробітництва».
Перебуваючи на посаді академіка МАIН (Міжнародна академія інформатизації, місто Алмати, Казахстан), професор кафедри Біличенко О.Л. бере участь у роботі постійнодіючої секції «Інформаційно-духовне відродження світової спільноти».
Додаткова інформація:
2022/23 навчальний рік
Професор кафедри української мови та літератури Біличенко О.Л., перебуваючи на посаді запрошеного професора, підготувала та провела відкриту лекцію в Пізанському університеті (м. Піза, UNIPI) «Творчість Т. Шевченка в контексті європейського та польського романтизму». Реалізовано проєкт «Літературний потенціал Тоскани та Донбасу» в європейському комунікаційному просторі».
Підвищення кваліфікації за темою: «Дистанційна освіта в кризових умовах: інноваційні методи та технології підвищення якості застосування е-лірингових програм». Кафедра славістики (секція україністики) Філософського факультету Університету ім. Ф.Палацького (м. Оломоуц, Чеська Республіка, грудень 2022) – доц. Овчаренко Н.І.
Доцент В.О. Колган отримала сертифікати учителя Академії польської освіти від ORPEG (Осередок розвитку польської освіти за кордоном).
Участь в освітніх проєктах у Польщі (доц. Колган О.В):
- Indisciplinary workshop: Across disciplinesfor Polish-Ukrainian cooperation – Epicur Alliance experiencesin interdisciplinary education and research projects, from March 12th toMarch 18th 2023, AdamVickiewicz Uniwersity, Poznań.
- Międzynarodowy projekt edukacyjny «Łowcy i pogromcyfakenewsów w służbie Rzeczypospolitej» (Warszawa, Fundacja Republikańska, 8, 15 września 2022 r.)
Науково-методичний семінар у межах реалізації проєкту, який став одним із переможців конкурсу проєктів Міністерства молоді і спорту України та Українсько-Польської Ради обміну молоді «Цифровий освітній простір: українсько-польський досвід». Організатори: Колган Олена, директор Українсько-польського міжнародного центру освіти і науки ДДПУ, Падалка Руслана, доцент кафедри української мови та літератури ДДПУ. Університети-партнери: Державний вищий навчальний заклад «Донбаський державний педагогічний університет» (Україна) та Жешувський університет (Польща).
Гостьова лекція професора польської мови та літератури кафедри філології, літератури та лінгвістики Пізанського університету Джованною Томассуччі. Тема лекції «Знайомство з поезією Віслави Шимборської через кілька її віршів…».
Науковий проєкт «Національний проєкт: пишемо есе», організаторами якого були Громадська організація «Смарт освіта» у партнерстві з National Writing Project (США), Українським Католицьким Університетом (УКУ) та Національним університетом «Києво-Могилянська академія». Виконавці проєкту к. філол. наук, доц. Нестелєєв М.А. та к.філол. наук, доц. Решетняк О.О.
2023/24 навчальний рік
Організація і проведення науково-методичного семінару з міжнародною участю «Українсько-польська співпраця в галузі освіти: досягнення та виклики». Організатори: Колган О., директор Українсько-польського міжнародного центру освіти і науки ДДПУ, Падалка Р., доцент кафедри української мови та літератури ДДПУ. Університети-партнери: Державний вищий навчальний заклад «Донбаський державний педагогічний університет» (Україна) та Щецинський університет (Польща).
Участь у міжнародному навчальному онлайн-курсі «Тенденції педагогічної освіти (нові підходи, інтернаціоналізація)» в межах проєкту «Зміцнення потенціалу педагогічних вищих навчальних закладів України» з 4 жовтня до 22 листопада 2023 року в Університеті Масарика, Чеська Республіка. (доц. Колган О. В., доц. Кочукова Н. І., доц. Решетняк О.О., доц. Лапушкіна Н.П., доц. Разживін В.М.)
Доц. Колган О.В. узяла участь у Проєкті Національної агенції з академічних обмінів (NAWA) та Університету імені Адама Міцкевича в Познані «Uczymy polskiego! Przygotowanie glottodydaktyczne dla osób z Ukrainy» (01.12.2023-16.12.2023 р.)
Підвищення кваліфікації за темою: «Стан і перспективи методики вивчення польської мови у закладах середньої та вищої освіти» (Київ-Луцьк-Варшава, 13-17 листопада 2023 року) – доц. Колган О.В.
Міжнародна літня школа «Social Responsibility of the University», у межах проєкту „UNIWERSYTET JUTRA II – POWR.03.05.00-00-Z303/18» Університет імені Адама Міцкевича (м. Познань, Польща) – доц. Лисенко Н.В.
Гостьові лекції: професор університету Кальярі (Сардінія, Італія) Массімо Тріа «Українське кіно після революції Гідності – фундаментальний інструмент для пізнання української культури у світі».
Ад’єюнкт Інституту славістики ПАН (Польська академія наук, Варшава) Павло Левчук прочитав гостьову лекцію 19 вересня 2023 року на тему: «Багатомовність військових мігрантів з України в Польщі».
Доцентом Щецинського університету Мирославою Рудик 24 квітня 2024 року проведено гостьову лекцію: «Медіастилістика періоду війни».
Участь здобувачів філологічного факультету у міжнародній мобільності, конкурсах та проєктах: магістрантка 1 курсу філологічного факультету Аделіна Черник стала учасницею міжнародного проєкту "Wolontariat dugoterminowy w placówkach kultury i edukacyjaych jesien 2023» in the framework of the European Solidarity Corps programme, which is coordinated by the Regional Volunteering Center in Kielce.
Магістрантки філологічного факультету Катерина Кононова та Олена Пономаренко пройшли практичну підготовку в межах реалізації міжнародної академічної мобільності в освітніх закладах фундації «Porta Vitae» у м. Пйотркув Трибунальський.
Стейкголдери
Бакалаврат:
ОСВІТНЯ (ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНА) ПРОГРАМА «СЕРЕДНЯ ОСВІТА (УКРАЇНСЬКА МОВА І ЛІТЕРАТУРА)»
Рева Вікторія Юріївна, в.о. директора, заступник директора з НВР Краматорської ЗОШ № 20 І-ІІІ ступенів, вища категорія "старший учитель", вчитель української мови та літератури (роботодавець, фахівець / практик із відповідної спеціальності);
Самохвалова Людмила Віталіївна, заступник директора Словʼянського педагогічного ліцею з наукової роботи (представник роботодавця);
Маторіна Наталя Михайлівна, випускниця ОПП "Середня освіта (Українська мова і література)", 2001 рік випуску, докторант кафедри полоністики і перекладу факультету філології та журналістики Волинського національного університету імені Лесі Українки (випускник, фахівець / практик із відповідної спеціальності);
Тугай Тетяна Романівна, випускниця ОПП "Середня освіта (Українська мова і література)", 2021 рік випуску, Іллінівський опорний заклад загальної середньої освіти з поглибленим вивченням іноземних мов Іллінівської сільської ради Краматорського району Донецької області, вчитель української мови та літератури (випускник, фахівець / практик із відповідної спеціальності);
ОСВІТНЯ (ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНА) ПРОГРАМА «СЕРЕДНЯ ОСВІТА (УКРАЇНСЬКА МОВА І ЛІТЕРАТУРА). СЕРЕДНЯ ОСВІТА (АНГЛІЙСЬКА МОВА ТА ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА)»
Сулакова Олена Миколаївна, заступник директора з НВР Словʼянської ЗОШ № 10 І-ІІІ ступенів, учитель української мови та літератури, вчитель вищої кваліфікаційної категорії (представник роботодавця, фахівець / практик із відповідної спеціальності);
Савченко Ганна Олександрівна, в.о. директора з НВР Словʼянської ЗОШ № 7 І-ІІІ ступенів, учитель англійської мови (представник роботодавця, фахівець / практик із відповідної спеціальності, випускник).
Магістратура:
ОСВІТНЯ (ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНА) ПРОГРАМА
«СЕРЕДНЯ ОСВІТА (УКРАЇНСЬКА МОВА І ЛІТЕРАТУРА)»
Матюшина Людмила Володимирівна, заступник директора з НВР Словʼянського педагогічного ліцею, учитель вищої категорії, старший учитель, учитель української мови й літератури (представник роботодавця, фахівець / практик із відповідної спеціальності);
Сисюк Наталія Іванівна, заступник директора з НВР Словʼянської ЗОШ № 1 І-ІІІ ступенів, учитель вищої категорії, звання – старший учитель, учитель української мови й літератури, диплом в/о за спец.: Педагогіка і методика початкового навчання та українська мова і література, рік вип. 1999 (представник роботодавця, фахівець / практик із відповідної спеціальності);
Ковальова Наталія Миколаївна, заступник директора з НВР Черкаської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Черкаської селищної ради Слов`янського району Донецької області, спеціаліст вищої категорії, звання – старший вчитель, учитель української мови та літератури, диплом в/о за спец.: Педагогіка і методика початкового навчання та українська мова і література, рік вип.1996 (представник роботодавця, фахівець / практик із відповідної спеціальності);
Чубенко Геннадій Вікторович, головний редактор газети «Прапор індустрії» (роботодавець, фахівець / практик із відповідної спеціальності).
ОСВІТНЯ (ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНА) ПРОГРАМА «СЕРЕДНЯ ОСВІТА (УКРАЇНСЬКА МОВА І ЛІТЕРАТУРА). СЕРЕДНЯ ОСВІТА (АНГЛІЙСЬКА МОВА ТА ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА)»
Колган Тетяна Володимирівна, проректор з навчальної роботи та економічних питань Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Диплом в/о за спец.: («Філологія». Викладач польської та англійської мов.) 2020 р. Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки. (представник роботодавця, фахівець / практик із відповідної спеціальності)
Кур’янович Ірина Сергіївна, заступник директора з НВР Слов’янської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 16. Диплом в/о за спец.: «Педагогіка і методика середньої освіти. Мова та література (англійська, німецька)» СДПУ 2006р. (представник роботодавця, фахівець / практик із відповідної спеціальності)
Актуальну інформацію про заходи, проведені спільно зі стейкголдерами, можна переглянути на сторінці кафедри української мови та літератури у мережі “Facebook“
Презентація електронного збірника «Горбачуківські студії» (за редакцією Д.В.Горбачука, Н.І.Кочукової), до якого увійшли матеріали Дев’ятої всеукраїнської заочної науково-практичної Інтернет-конференції «Горбачуківські студії: Мовно-літературний потенціал Донеччини в соціально-комунікативному просторі України та світу», заснованої на честь фундатора, декана філологічного факультету (1996-2003 роки), професора Василя Тихоновича Горбачука.
Гостьова лекція «Багатомовність військових мігрантів з України в Польщі» з професором Інституту славістики Польської Академії Наук (м. Варшава, Польща) Павлом Левчуком.