Історія кафедри психології
Кафедра психології створена у 1978 році на базі кафедри педагогіки і психології Слов’янського державного педагогічного інституту. Першим завідувачем кафедри психології був професор Ілля Миколайович Яровий. За його ініціативою була організована лабораторія з інженерної психології, на базі якої захистилися дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата психології.
У першому складі кафедри психології працювало вісім викладачів: кандидати психологічних наук Ольга Георгіївна Солодухова, Ісаак Григорович Гозман, Галина Павлівна Антонова, Ніна Григорівна Піддубна; старші викладачи Олександр Петрович Кудима, Володимир Кирилович Кузьмєнков та асистент Валентина Михайлівна Переверзєва.
З 1983 року по 2021 рік завідувала кафедрою психології кандидат психологічних наук, доцент Солодухова Ольга Георгіївна. Із захистом у 1998 р. Солодуховою О.Г. докторської дисертації значно зросли обсяги науково-дослідної роботи кафедри. На кафедрі створюються наукові гуртки, проблемні групи з різних напрямків психологічної науки; встановлюються зв’язки із закладами освіти та інших організацій.
З 2000 року на кафедрі починається помітне зростання кількості спеціалістів з науковими ступенями та вченими званнями. Значну роль у підготовці науково-педагогічних кадрів з психології, підвищенні їхнього кваліфікаційного рівня відіграє відкрита при кафедрі психології у 2000 році аспірантура зі спеціальності 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія, яку очолювала професор О.Г. Солодухова. За цей час під її керівництвом захистили 14 дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук, а всього захистили дисертації 17 аспірантів.
Поступове покращення професорсько-викладацького складу кафедри трансформується у підвищення наукового рівня навчальних занять, вдосконалення методичної майстерності викладачів. Під впливом цих факторів у 2003 році складаються сприятливі умови для відокремлення у якості самостійної одиниці кафедри прикладної психології, загальної психології. З цього часу на факультеті психології починають функціонувати дві кафедри: кафедра психології та кафедра прикладної психології.
Кафедри психології та прикладної психології створені у 2003 році на підставі наказу ректора Слов’янського державного педагогічного університету (№ 729 від 20 червня 2003 року).
З 2003 р. по 2006 р. - очолювала кафедру кандидат психологічних наук, доцент Доцевич Тамілія Іванівна.
З 2007-2021 р. завідувала кафедрою прикладної психології - кандидат психологічних наук, професор Мелоян Анаіт Едуардівна.
Навчальний процес на кафедрі прикладної психології, ґрунтувався на Галузевому стандарті вищої освіти, відповідно до освітньо-кваліфікаційних характеристик та освітньо-професійної програми підготовки студентів першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти спеціальності 053 Психологія.
Науково-дослідна робота кафедри прикладної психології здійснюєвався за актуальними проблемами сучасної психологічної науки. Викладачі кафедри працюють за темою "Розвиток внутрішнього потенціалу особистості в процесі соціалізації" – науковий керівник зав. кафедри прикладної психології, кандидат психологічних наук, професор Мелоян А.Е. Виходячи з кафедральної тематики кожен викладач має свій індивідуальний напрямок науково-дослідної роботи.
З 2021 року відбулася реорганізація шляхом приєднання кафедри психології до кафедри прикладної психології. На даний момент виконуюча обов’зки завідувачка кафедри кандидат психологічних наук, професор Мелоян А.Е.
Склад кафедри психології
Кафедра психології створена рішенням Вченої ради Університету (протокол 2 від 6 вересня 2021 р.) та наказом ректора Університету № 552 від 6 вересня 2021 р.) і має статус випускової.
Навчальний процес на кафедрі психології, ґрунтується на Галузевому стандарті вищої освіти, відповідно до освітньо-кваліфікаційних характеристик та освітньо-професійної програми підготовки студентів першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти спеціальності 053 Психологія.
Викладачі кафедри забезпечують викладання 35 дисциплін.
Науково-дослідна, методична, організаційна та виховна робота виступають пріоритетними напрямами діяльності колективу кафедри психології і становлять базовий етап забезпечення фундаментальної підготовки майбутніх фахівців у галузі психології.
За останні п’ять років викладачами кафедри опубліковано 360 публікацій: з них публікації, що входять до науковометричної бази (Web of Science, Scopus) 85 у фахових виданнях України і 39 у зарубіжних наукових збірниках. З метою реалізації НДР кафедри психології, викладачі організовували, проводили та брали участь у Міжнародних науково-практичних конференціях, семінарах, круглих столах, мастер-класах, тренінг-семінарах, Всеукраїнських науково-практичних конференціях та заходах обласних і регіональних рівнів.
Під науковим керівництвом викладачів кафедри проводяться експериментальні дослідження за темами курсових проектів студентів денної і заочної форм навчання, націлених на удосконалення процесу психологічної корекції особистості. За результатами досліджень за останні п’ять років під науковим керівництвом викладачів кафедри студентами опубліковано понад 60 статей у наукових збірниках України і зарубіжжя.
Під керівництвом доктора психологічних наук, професора Солодухової О.Г. заснована наукова школа. Школа сформована з метою спільної роботи за науковою проблемою “Адаптація особистості до навчання, діяльності та соціуму”.
Головним напрямком роботи наукової школи був пошук шляхів і засобів надання психологічної допомоги молодому фахівцю в перші роки професійної діяльності – в процесі адаптації.
Основні завдання наукової школи: підготовка нових науково-педагогічних кадрів для вищих навчальних закладів, обговорення результатів дисертаційних досліджень аспірантів і здобувачів кафедри психології, опанування кандидатських дисертацій, підготовка відгуків на автореферати дисертаційних досліджень, рецензування навчальних і робочих програм, підручників, навчальних посібників, методичних рекомендацій тощо, підготовка, організація і проведення вузівських, Всеукраїнських та Міжнародних науково-практичних конференцій викладачів та аспірантів, студентських олімпіад.
Викладачі кафедри активно залучають студентів до науково-дослідної роботи. Щорічно організовується І тур студентської олімпіади з психології. Приймали участь такі студенти: Тарасова А., Житенко О., Сєвян С. , Іванкович А. (науковий керівник Мелоян А.Е.); Комариста П., Чернишова І. (науковий керівник Логвінова Д.В.), Солодка О., Лоіш П., Куліш В. ( нуковий керівник Сергєєва І.В.).
Колектив кафедри психології підтримує тривалі конструктивні зовнішні зв’язки з організаціями, що є важливою й характерною складовою науково-дослідницької діяльності кафедри. Ці зв’язки реалізуються головним чином, у вигляді співробітництва з відомими вищими навчальними закладами України.
При в.о кафедри проф. Мелоян А.Е. укладені довгострокові угоди про наукову співпрацю з міжнародними закладами: Інститутом гуманітарних катостроф (США); фондом ICDP програми International Child Development Programme (Англія); Громадською організацією «Міст миру» (Швейцарія); Чеською гуманітарною організацією «Людина в біді» (Чехія).
Викладачі кафедри є членами Національної психологічної асоціації України Інститута клієнт-центрованої та експірієнтальної психотерапії.
Склад кафедри психології - 8 викладачів, з них 1 кандидат наук, професор, 7 кандидата наук, доценти.