Історія педагогічного факультету у складі Слов`янського державного педагогічного інституту розпочалася у 1965-66 навчальному році. Сюди, із обласного центру м. Донецька був переведений факультет, який готував педагогів у сфері дошкільного виховання (наказ № 223.Д від 15 червня 1965 року). У Донецькому державному педагогічному інституті цей факультет було відкрито у 1960 році. У наказі про відкриття факультетів з дошкільного виховання фігурували також міста Рівне та Запоріжжя. Таким чином, на той час в Україні разом із Київським було всього чотири факультети.
Перший період історії педагогічного факультету можна назвати періодом становлення. Він тривав від переведення факультету у Слов’янськ до кінця 70-х років, тобто приблизно 15 років. Становлення факультету в перші місяці його існування в СДПІ здійснювалося під керівництвом першого декана – старшого викладача Миколи Трохимовича Нещеретного, у 1965-69 р.р. – доцента Василя Івановича Данильченка. З 1969 по 1981 р. факультетом керувала кандидат педагогічних наук, доцент Олександра Митрофанівна Філь.
О. М. Філь – декан педагогічного факультету з 1969 р. по 1981 р.
Кафедра дошкільної освіти є практично ровесницею факультету. Вона з 1966 року стала самостійним структурним підрозділом інституту. Першим викладачем професійних дисциплін факультету стала Віра Миколаївна Зінченко. Вона закінчила факультет дошкільної педагогіки та психології ще у Донецькому педагогічному інституті, там почала працювати, а потім була переведена на роботу до Слов`янського педагогічного інституту. Тоді в його складі діяли фізико-математичний факультет та факультет педагогіки та методики початкового навчання, педагогічний факультет став третім.
Випускову кафедру дошкільної педагогіки з початку існування педагогічного факультету очолила її перша завідувачка Євдокія Андріївна Мудрак, перед якою постало завдання створити дружний, дієздатний, творчий, готовий до випробувань колектив.
Перша завідувачка кафедри дошкільної педагогіки Є. А. Мудрак
З 1968 року кафедрою керували доценти Галина Павлівна Антонова, Клара Олександрівна Климова, Антоніна Іванівна Матусик, які доклали чимало зусиль, досвіду, знань і часу для зміцнення «викладацького фундаменту» факультету.
Г. П. Антонова – завідувачка кафедри дошкільної педагогіки з 1968 р. по 1976 р.
А. І. Матусик – завідувачка кафедри дошкільної педагогіки з 1979 р. по 1980 р.
До першого складу кафедри ввійшли В.М. Зінченко, Л.П.Клюєва (Бондаренко), О.І.Коненко, Г.В.Шалигіна, Л.І.Соколова, Н.М.Просолова (Усеніна), Н.Я.Антонова. Почав працювати на факультеті кабінет дошкільної педагогіки. Багато зусиль для його обладнання, комплектування необхідною літературою, методичними матеріалами, періодичними виданнями доклали перші лаборанти О.Ф.Табарчук (Селищева) та М.Д.Щербак, які майже чверть століття працювали на цих посадах і створювали сприятливі умови для самостійної роботи студентів.
Це був період становлення і формування факультету; зародження цікавих традицій; активної участі викладачів і студентів майже в усіх сферах наукового, культурного, громадського, спортивного, політичного життя; перемог у різних змаганнях; вдосконалення педагогічної і професійної майстерності, налагодження міцних творчих зв’язків із дошкільними закладами міста, району й області, педагогічними училищами та інститутами; постійного збільшення кількості студентів, які навчалися на денному та заочному відділеннях. Стабільні високі конкурси серед абітурієнтів свідчили про престижність обраної спеціальності та факультету.
Відкриття сільськогосподарського табору
У 70-80-ті роки виховна робота значною мірою була ідеологізована, оскільки здійснювалася у відповідному соціально-політичному, культурному та економічному просторі: діяли лекторії зі суспільно-політичної тематики, проводились політичні години, складався залік із суспільно-політичної практики, студенти виступали з лекціями від товариства «Знання», брали участь у конференціях з питань політичної теорії й практики, працювали у партійних та комсомольських органах. Студентів також приваблювали спортивні змагання, художня самодіяльність, робота у будзагонах. Складовою студентського життя були й треті (трудові) семестри. З перших років існування факультету і до початку 90-х років щорічно студенти виїздили на збирання врожаю в колгоспи та радгоспи району, а ще з початку 70-х років приєднались до будзагонівського руху.
Наступний період — початок 80-х – 1990 рік — мав свої особливості. Це був період зміцнення творчого потенціалу. Факультет нарощував свої наукові потужності, переживав оновлення своєї випускової кафедри дошкільної педагогіки, якісно підвищував викладання професійних дисциплін і рівень фахової підготовки.
У 1981-1985 роках факультет очолював доцент, а потім професор Анатолій Михайлович Федь. У 1985-1986 роках — кандидат філософських наук, доцент Олександр Григорович Зайченко. З 1986 і до кінця 2003 року, протягом 18 років, деканом факультету була кандидат психологічних наук, доцент Зінаїда Іванівна Ікуніна. Багатьом сотням своїх випускників передала вона самовіддане, творче ставлення до педагогічної праці, навчила сприймати педагогічні будні як високу радість життя.
А. М. Федь – декан педагогічного факультету з 1981 р. по 1985 р.
З. І. Ікуніна – декан педагогічного факультету з 1986 р. по 2003 р.
Завідувачем кафедри дошкільної педагогіки у згадуваний період, а саме з 1980 по 1991 рік працювала кандидат психологічних наук Ніна Григорівна Піддубна — невтомна трудівниця, ерудований фахівець, психолог-професіонал, майстер педагогічної справи, відмінник освіти. І до 2017 року вона успішно готувала практичних психологів. Ніна Григорівна віддавала своїй роботі всі знання, душевні сили, любов, створюючи необхідні умови для покращення якості підготовки спеціалістів, для підвищення наукової кваліфікації членів кафедри.
Н. Г. Піддубна – завідувачка кафедри дошкільної педагогіки з 1980 р. по 1991 р.
Починаючи з 1975 року, до викладання фахових дисциплін послідовно залучаються випускниці педагогічного факультету: М.Б.Головко (1975 р.), Л.В.Крайнова, Л.Є.Одерій (1979 р.), Н.Б.Бондаренко (1980 р.), О.О.Дронова, С.В.Акішев, О.І.Міхєєва (1981 р.), К.В.Дзюба, С.М.Бакуменко (1982 р.), Т.О.Пономаренко (1983 р.). Потім, у наступні п׳ять років, до колективу кафедри дошкільної педагогіки приєдналися Н.В.Гавриш, Т.В.Погорєлова, Н.М.Кошелєва, В.І.Тютюнник, О.В.Осика, Т.А.Садова, Н.М.Георгян, С.А.Саяпіна, О.П.Аматьєва. У першій половині 90-х – Н.В.Дметерко, Н.Б.Кривошея, Г.В.Калмиков, С.М.Курінна.
80-90-ті роки стали найбільш плідними в навчально-методичній та науковій роботі кафедри, коли активно захищалися кандидатські дисертації з провідних проблем дошкільної педагогіки і психології, створювались навчальні посібники, розроблялись нові спецкурси і спецсемінари, впроваджувались сучасні технології навчання, було створено кабінет ТЗН, активно пропагувались результати наукових досліджень і запроваджувались у практику роботи дошкільних закладів регіону. І ще одна сторінка нашої історії. Пріоритетним напрямом роботи кафедра дошкільної педагогіки завжди вважала залучення до наукової діяльності студентів. Про результати цієї роботи говорять призові місця у всесоюзних і республіканських конкурсах, які посідали студентські наукові роботи у 70-80-х роках майже щорічно; тісні зв’язки між науковими студентськими товариствами (Москва, Київ, Ростов-на-Дону, Одеса, Запоріжжя, Рівне, Бердянськ, Донецьк, Могильов, Рига, Даугавпілс, Шадринськ).
Так, випускниці 1971 р. Трухіна Тамара Олексіївна та Хнанишо Олександра Бадалівна одержали заохочувальні дипломи республіканського конкурсу за наукові роботи з дитячої психології; випускниця 1972 р. Дегтяренко Зінаїда Павлівна – Диплом І ступеня республіканського та всесоюзного конкурсів. Випускниця 1973 року Антонова Ірина Павлівна була нагороджена Дипломом І ступеня республіканського конкурсу та медаллю Міністерства вищої освіти СРСР «За кращу наукову студентську роботу», випускниця Морозова Надія Федорівна одержала Диплом І ступеня республіканського конкурсу, а Матусик Любов Вікторівна – Диплом II ступеня. Випускниця 1974 року Олейнікова Лариса Петрівна одержала Заохочувальний Диплом Республіканського конкурсу Чекулаєва Наталя Арнольдівна, випускниця 1975 року, була нагороджена на республіканському конкурсі Дипломом І ступеня.
У 1981 році нагороди у Республіканському конкурсі за результатами наукової діяльності отримали Зимарєва Ольга та Пономаренко Тетяна (наук. керівник доц.. Н.Г.Піддубна).
На факультеті постійно діяли студентські самодіяльні колективи (танцювальні, вокальні), щорічно проводилися огляди аматорської творчості. Запам’яталися чудові концерти хорових і вокальних колективів, які готували викладачі музики Віталій Трохимович Чепіга та Юрій Іванович Петряєв із дружиною Оленою Валентинівною; клас індивідуальної гри на| фортепіано проводив Сергій Вікторович Акішев.
На початку 80-х років була створена студентська агітбригада, потім студентський театр естрадних мініатюр (керівник – куратор академічної групи доц. Зінченко В.М.), який брав участь в інститутських конкурсах, виступав на святах і факультетських виховних заходах.
З другої половини 80-х рр. відродився клубний рух веселих та кмітливих, і вперше в інституті було проведено КВК між збірними командами студентів та викладачів нашого факультету (осінь 1989 р.). У Другій половині 90-х рр. студенти брали активну участь у презентаціях талантів першокурсників, у конкурсах «Гуморини», святкових концертах як на факультеті, так і в інституті.
Вагомими були спортивні досягнення. Щорічно студенти факультету брали участь у весняних легкоатлетичних кросах (Словкурорт), в інститутських змаганнях з волейболу, баскетболу, легкої атлетики, настільного тенісу, гімнастики; досягали високих результатів, посідали призові місця. Студентка факультету Наталя Лавриненко кандидат в майстри спорту СРСР спортивної радіопеленгації, у 1980 році виборола особисту першість СРСР серед жінок.
Студенти брали активну участь у туристсько-краєзнавчій роботі. Великий внесок у створення туристського руху інституті і на факультеті було зроблено ентузіастом цієї справи, доцентом Леонідом Вікторовичем Павловим. У 70-80-их роках студенти здійснили подорожі до Карпат, Криму, Кавказу.
Перевал Доу. У поході взяли участь студенти педагогічного факультету. Праворуч – доцент Л. В. Павлов (Кавказ, 1980 р.)
Третій період з 1990 по 2005 роки можна умовно назвати часом випробувань та пошуку нових векторів вищої освіти, яка б відповідала світовим та європейським стандартам.
90-ті роки ознаменувалися в житті нашої держави набуттям незалежності. Україна будувала державність, шукала свої шляхи розвитку та реформування освіти, науки, культури. Ці процеси торкалися і тих змін, що відбувалися на нашому факультеті.
З 1996 року факультет перейшов на п’ятирічний термін навчання, чому передувала робота колективу зі створення концепції підготовки кадрів для системи дошкільного виховання, яка передбачала спеціалізацію студентів у галузі практичної психології. Випускова кафедра дошкільної педагогіки і психології забезпечувала в цей період (1996-2002) професійну підготовку студентів. З 2002 року на факультеті працюють вже 2 кафедри: кафедра дошкільної педагогіки та кафедра практичної психології. Відповідно з 2003 року на факультеті починають працювати 2 відділення: дошкільного виховання і практичної психології. Змінилась і його назва – тепер це факультет дошкільного виховання та практичної психології.
У 2003-2004 навчальному році вперше здійснено набір на нове відділення «Практична психологія». Відкриття цього відділення сприяло задоволенню потреб регіону у висококваліфікованих кадрах практичних психологів не лише в закладах освіти, а також у суспільних установах, на підприємствах, у силових структурах.
У 2002-2003 навчальному році при кафедрі дошкільної педагогіки було відкрито магістратуру, першим випускникам якої присвоєно кваліфікацію викладача дошкільної педагогіки і психології. З 2004 року кафедра отримала нову назву – «кафедра дошкільної освіти».
З 1991 року кафедрою дошкільної педагогіки завідувала кандидат педагогічних наук, доцент, член-кореспондент МАНПО Віра Миколаївна Зінченко, яка постійно опікувалася професійним зростанням кадрів, надавала їм науково-методичну допомогу, створювала і розвивала новий напрям – дослідження проблем вищої педагогічної школи, підготовки вихователів до роботи в умовах незалежної України. До речі, посаду керівника кафедри В.М.Зінченко посідала до 2006 року, а потім обов’язки завідувача кафедри почала виконувати кандидат педагогічних наук, доцент Світлана Миколаївна Курінна.
В. М. Зінченко – завідувачка кафедри дошкільної педагогіки з 1991 р. по 2006 р.
С. М. Курінна – завідувачка кафедри дошкільної педагогіки з 2006 р.
Під керівництвом В.М. Зінченко набули поширення творчі пошуки в навчальному процесі, перебудованому на засадах гуманізму, безперервності, наступності, впроваджувалися нові педагогічні технології, методи інтерактивного навчання, новітні методики, створювалися авторські програми зі спеціальних дисциплін, навчальні посібники, запроваджувалася модульна система навчання, здійснювався поступовий перехід на україномовний режим роботи.
У цей період факультет мав і високі показники у науковій роботі студентів. Зокрема, у 1990 році студентка Рудницька Тетяна Анатоліївна отримала Диплом І ступеня республіканського конкурсу (наук. керівник доц. Л.В.Крайнова).
За результатами 1991 року студентка Чекасіна Світлана Миколаївна була нагороджена Дипломом І ступеня всесоюзного і республіканського конкурсів (наук.керівник доц.. О.О.Дронова). Студентки Матвієнко Людмила Іванівна та Макієнко Валентина Йосипівна одержали Дипломи республіканського конкурсу І ступеня (наук. керівники доц.. В.М.Зінченко та Н.М.Георгян).
Особливою радістю для факультету стала перемога команди студентів 5 курсу (спец. потік, тобто студенти, які навчалися на факультеті протягом трьох років після закінчення педагогічних училищ) на Всеукраїнській олімпіаді з дошкільної педагогіки у 1999 році (Оксана Кузіна, Світлана Торубарова, Оксана Блажчук), а наукова робота Світлани Торубарової у Всеукраїнському конкурсі одержала Диплом ІІІ ступеня.
Міцні, дружні, творчі стосунки єднали кафедру дошкільної педагогіки і факультет з міським відділом освіти (інспектори з дошкільного виховання Н.В.Нечитайлова, В.В.Близнюк, О.В.Деменко) та районним (Н.Я. Антонова, Т. А.Білоусова), дошкільними установами м. Слов’янська і району, м.Краматорська, які створювали належні умови для творчого опанування студентами професійної майстерності, надавали можливості для запровадження в освітньо-виховний процес новітніх науково-методичних досягнень, для обміну накопиченим досвідом.
У 2003 році на кафедрі дошкільної педагогіки сталася довгоочікувана подія – захист докторської дисертації Н.В. Гавриш, результат багаторічного дослідження проблеми розвитку мовленнєвотворчої діяльності у дошкільному дитинстві. У цей період склад кафедри був таким: з 12 членів кафедри – 1 доктор педагогічних наук, професор Н.В.Гавриш; 8 кандидатів педагогічних наук: Н.М.Георгян, М.Б.Головко, О.О.Дронова, В.М.Зінченко, Л.В.Крайнова, Н.Б.Кривошея, Л.Є.Одерій, Т.А.Садова. Члени кафедри, старші викладачі Н.Б.Бондаренко та О.І.Міхеєва активно працювали над кандидатськими дисертаціями. Асистент С.М.Курінна у червні 2004 року захистила кандидатську дисертацію у Луганському державному педагогічному університеті ім. Т.Шевченка і була переведена на посаду старшого викладача; з вересня 2004 р. асистентом кафедри працює І.В.Трубник..
Нагадаємо, що кафедра практичної психології була заснована в 2002 році. Перший її завідувач – кандидат психологічних наук, доцент, член-кореспондент МАНПО З.І.Ікуніна (2002-2013). У той час на кафедрі працювали 6 викладачів: кандидати психологічних наук, доценти Н.Г.Піддубна, Н.В.Дметерко, кандидати педагогічних наук, доценти О.П.Аматьєва, Г.В.Калмиков, асистент Н.В.Сивопляс.
Четвертий період (з 2005 року по теперішній час) можна сміливо вважати періодом творчого зростання і розквіту факультету. Під керівництвом декана доц. О.П.Аматьєвої факультет дошкільної освіти та практичної психології упевнено та динамічно розвивався. Так, у 2006 кафедру дошкільної освіти було реорганізовано у кафедру дошкільної освіти та соціальної педагогіки. У цьому ж році була отримана ліцензія на підготовку бакалаврів у галузі знань 0101 Педагогічна освіта з напряму підготовки 6.010106 Соціальна педагогіка. У 2011 році на факультеті було створено кафедру соціальної педагогіки. ЇЇ очолив доктор педагогічних наук, доцент С.В. Коношенко (у 2013 році вона отримала назву «кафедра соціальної педагогіки та соціальної роботи»). Було отримано ліцензію на підготовку магістрів у галузі знань 0101 Педагогічна освіта зі спеціальності 8.01010601 Соціальна педагогіка, а також на підготовку бакалаврів у галузі знань 1301 Соціальне забезпечення, напряму підготовки 6.130102 Соціальна робота.
О. П. Аматьєва – декан педагогічного факультету з 2003 р. по 2015 р.
На факультеті постійно вдосконалюється навчально-методичне забезпечення. Викладачі випускових кафедр працюють над створенням авторських програм навчальних дисциплін та методичного забезпечення до них; надають індивідуальні та групові консультації студентам, допомогу під час підготовки до практичних та семінарських занять, проходження педагогічної практики.
Плідно функціонує лабораторія ТЗН та інформатики, що вміщує комп’ютерний клас, обладнання якого постійно удосконалюється (зав. лабораторії Євген Борисович Яблочанський, який працює на факультеті з 1986 року).
Науково-дослідна робота факультету дошкільної освіти та практичної психології (зараз педагогічного – назву повернуто у 2016 р.) є однією з найважливіших складових навчально-виховного процесу. Так, на кафедрі дошкільної освіти під керівництвом доктора педагогічних наук Світлани Миколаївни Курінної до 2015 року розроблялася проблема «Теоретико-методичні засади підготовки фахівців у контексті особистісно-орієнтованої парадигми освіти». В останні три роки колектив кафедри працює над проблемою аксіологічних засад підготовки фахівців. Кафедра практичної психології до 2015 року (в.о. завідувача кафедри, кандидат педагогічних наук, доцент Олена Петрівна Аматьєва) працювала над темою «Психологічні проблеми безперервної освіти в Україні». Тема НДР кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи, яку очолював до 2015 року доктор педагогічних наук, доцент Сергій Володимирович Коношенко – «Соціально-педагогічна робота з різними категоріями дітей та молоді».
За цей період захищено кілька кандидатських дисертацій. Викладач кафедри дошкільної освіти І.В. Трубник захистила дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.04 – професійна освіта, тема: «Підготовка майбутніх вихователів до формування екологічно мотивованої поведінки старших дошкільників» (науковий керівник: канд. пед. наук, доц. Л.В. Крайнова ) (2009 р.). Викладач кафедри практичної психології Н.В. Сивопляс захистила дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата психологічних наук зі спеціальності 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія, тема «Процес соціальної адаптації суб’єкта в контексті тенденцій «до психологічної сили» та «до психологічної слабкості» (на матеріалі підготовки психологів-практиків)» (науковий керівник: канд. псих. наук, доц. М.П. Зажирко ) (2010 р.). Викладач кафедри практичної психології О.Ю. Хартман захистила дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата психологічних наук зі спеціальності 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія, тема «Психологічні чинники становлення відповідальності батьків за розвиток дитини дошкільного віку» (науковий керівник: доктор псих. наук, професор Т.О.Піроженко) (2010 р.); викладач кафедри соціальної педагогіки Н.А.Коношенко у 2012 році захистила кандидатську дисертацію «Соціально-педагогічна реабілітація девіантних молодших школярів в умовах реабілітаційного центру» зі спеціальності 13.00.05 – соціальна педагогіка.
У 2014 році асистент кафедри дошкільної освіти М.В.Савченко захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.08 – дошкільна педагогіка за темою «Виховання самостійності в дітей старшого дошкільного віку в ігровій діяльності» (наук. керівник: канд. пед. наук, доц. О.П. Аматьєва).
У тому ж році завідувач кафедри дошкільної освіти С.М.Курінна захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук зі спеціальності 13.00.05 – соціальна педагогіка – «Теорія і методика соціально-педагогічної роботи з дітьми-сиротами в дитячому будинку».
Старший викладач кафедри практичної психології І.В.Ендеберя захистила кандидатську дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук «Особливості розвитку самостійності як умови професійного становлення майбутніх практичних психологів» у 2016 році.
На здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.05 – соціальна педагогіка - захистилися члени кафедри дошкільної освіти: у 2016 році О.А.Алєко «Формування первинного соціального досвіду дитини у процесі взаємодії суспільного і родинного виховання» (наук. керівник: доктор пед. наук, професор С.М.Курінна); Ю.В.Кахіані «Підготовка майбутніх соціальних педагогів до роботи в закладах інтернатного типу» (наук. керівник: доктор пед.. наук, професор С.М.Курінна); у 2017 році Я.В.Курінний «Первинна економічна соціалізація дітей 5-6 річного віку у дошкільних навчальних закладах» (наук. керівник: доктор пед. наук, професор С.Я.Харченко). С.А.Іванчук захистила кандидатську дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.08 «Виховання у дітей старшого дошкільного віку основ культури споживання» також у 2017 році (наук. керівник: канд.. пед. наук, доцент О.П.Аматьева).
За останні роки викладачами випускових кафедр факультету підготовлено більше ніж 500 публікацій у фахових виданнях України та зарубіжжя, серед них є кілька посібників, монографії та видання з грифом МОН України. Так, з’явився перший український підручник «Образотворче мистецтво з методикою викладання в дошкільному навчальному закладі», авторами якого стали науковці різних регіонів країни, серед яких і наш викладач канд. пед. наук, доцент кафедри дошкільної освіти О.О. Дронова.
У 2007 році (17-18 травня) на факультеті ДОПП було вперше проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Реалізація принципу наступності дошкільної та початкової ланок у контексті суб’єктної парадигми освіти».
У 2010 році (22-23 квітня) факультет ДОПП приймав учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції «Психолого-педагогічний та соціальний супровід дитини дошкільного віку». Вона була присвячена 45-річному ювілею факультету.
Наприкінці квітня 2011 року відбулася вельми визначна подія в історії факультету. Уперше за наказом МОНМС України на нашій базі було проведено другий етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Дошкільне виховання».
В олімпіаді взяли участь студенти, які навчалися за освітньо-кваліфікаційними рівнями «Бакалавр» (48 осіб), «Магістр» (17 осіб) з 29 педагогічних університетів України. Була започаткована практика запрошення для участі в олімпіаді студентів педагогічних училищ Донецької області (Макіївка, Шахтарськ, Артемівськ).
Зберігаючи традиції та відповідаючи на виклики часу, великої уваги викладачі факультету надають організації науково-дослідної роботи студентів. Різними видами НДР охоплено майже 100% студентів. З 1983 року по 2015 рік відповідальною за цей напрям роботи факультету була доц. М.Б.Головко.
М. Б. Головко – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної освіти, відповідальна за організацію науково-дослідної роботи студентів на педагогічному факультеті з 1983 р. по 2015 р. презентує книгу «50 років служіння освітянській справі: короткий нарис історії факультету дошкільної освіти та практичної психології ДВНЗ «ДДПУ»
Під керівництвом викладачів випускових кафедр студенти факультету ДОПП беруть активну участь у Всеукраїнських студентських олімпіадах та конкурсах студентських наукових робіт, активно представляють результати науково-дослідної роботи на Всеукраїнських науково-практичних конференціях студентів, аспірантів та молодих вчених, на яких виборюють призові місця.
У 2006 році студентка Марина Савченко стала призером Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Дошкільне виховання» та отримала диплом ІІІ ступеня. Цей результат було підтверджено і в 2007 році. Студентка Олена Терещенко у 2006 році стала призером у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук з напряму підготовки «Педагогічні науки» та отримала заохочувальний диплом Міністерства освіти і науки України.
У 2009 році студентка Дар’я Гололобова перемогла у Всеукраїнському конкурсі наукових студентських робіт у галузі «Педагогічні науки» та отримала диплом І ступеня.
У 2010 році студентка Ольга Автуніч Ольга брала участь у ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Дошкільне виховання» та отримала грамоту за високий рівень рефлексивно-аналітичних умінь при написанні твору-роздуму. Студентка Альона Трубчанінова також отримала грамоту за високий рівень рефлексивно-аналітичних умінь при розв’язанні педагогічних ситуацій та методичних задач та грамоту за кращу наукову доповідь. Цього ж року студентка Дар’я Гололобова взяла участь у роботі Всеукраїнської науково-практичної конференції «Молодь, освіта, наука, культура і національна свідомість в умовах європейської інтеграції», де представлена нею доповідь була відзначена серед кращих та посіла І місце. ІІ місце посіла доповідь Альони Трубчанінової.
У 2011 році студентки Вікторія Санжара та Анна Ребрик стали учасницями Всеукраїнської студентської науково-практичної конференції «Дитина. Освіта. Соціум» (м. Київ) та посіли відповідно ІІ та ІІІ місце. У цьому ж році Вікторія Санжара взяла участь у ІІ турі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Дошкільне виховання» та посіла ІІ місце. Студентка Анастасія Лечебріна у цьому ж турі отримала грамоту за кращій конспект заняття. Студентка Анна Ребрик була учасницею Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук 2010/2011 н. р. з напряму «Педагогічні науки» та посіла ІІ місце.
У 2012 році студентка Тетяна Шульга взяла участь у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук з напряму «Корекційна та соціальна педагогіка» й отримала диплом ІІІ ступеня. Цього ж року студентка Олеся Солоділова стала призером у Всеукраїнській студентській олімпіаді зі спеціальності «Дошкільне виховання» та отримала диплом ІІІ ступеня.
Студентка Софія Лічман у 2013 році посіла І місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Педагогічна та вікова психологія» й отримала відповідний диплом.
Ювілейний 2015 рік відзначений також участю нашої команди у Всеукраїнській Олімпіаді з дошкільної освіти (м. Київ), де магістрантка Тетяна Хорольська була нагороджена дипломом ІІІ ступеня. У цьому ж році диплом ІІІ ступеня на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Дошкільна освіта» отримала студентка Дар’я Смоляр.
2017 рік також приніс нам перемогу – на Всеукраїнській олімпіаді з дошкільної освіти Диплом ІІІ ступеня отримав Олександр Шутько. Він же посів почесне перше місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт у 2018 році. А Катерина Дейниченко на Всеукраїнській олімпіаді з дошкільної освіти в цьому ж році отримала Диплом ІІІ ступеня.
Ці результати – плоди копіткої, наполегливої партнерської праці: підготовка висококваліфікованих фахівців та відповідальних громадян нашої держави, об’єднаних єдиною метою (кандидати педагогічних наук, доценти О.П.Аматьєва, С.М.Курінна, О.О.Дронова, М.Б.Головко, Н.М.Георгян, кандидат психологічних наук, доцент Н.Г.Піддубна, старший викладач О.І.Міхєєва).
На факультеті склалася система виховної роботи, яка спрямована на формування особистості майбутнього дошкільного працівника, соціального педагога, практичного психолога, його професійного психолого-педагогічного мислення. Ці традиції було продовжено. З 2008 року цю роботу очолювала канд. пед. наук, доцент, зам. декана факультету Н.Б.Бондаренко. Перспективними напрямами цієї роботи було і є сприяння відродженню національно-культурних традицій, затвердження гуманістичних, демократичних основ суспільного життя; вдосконалення роботи органів студентського самоврядування як форми самоорганізації студентів; формування у студентів здорового способу життя; вдосконалення форм і методів виховної роботи, посилення ролі особистості викладача, вченого, його авторитету; виховання інтелігентності і моральної стійкості, духовних основ у студентів з метою створення в колективі атмосфери високої вимогливості, принциповості, відповідальності та взаємодопомоги.
Н. Б. Бондаренко – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної освіти, заступник декана педагогічного факультету з 2008 р. по 2016 р.
В останнє десятиліття продовжував успішно працювати творчий благодійний проект «Мудрість виховання». Загалом вийшло 32 номери газети. Автори та дописувачі намагалися поширювати тематику, відповідати на освітні запити практиків, ділитися останніми науковими доробками, публікувати цікавий публічний матеріал для батьків. Відповідальним редактором газети є доцент Л.В.Крайнова.
Педагогічний колектив факультету спрямовує свою діяльність на пошук ефективних шлях і засобів підвищення якості підготовки фахівців в галузі освіти. Однією з таких спроб стало створення на факультеті Ресурсного центру (2013 рік). Це творчий освітній проект, що має на меті вдосконалення системи підготовки фахівців для потреб освітньої галузі засобами творчого поєднання науки і практики. Основою для створення та розвитку Центру стала унікальна інтелектуальна база, яку накопичували впродовж багатьох років викладачі факультету, досвід, знання та результати науково-дослідної роботи випускових кафедр. Діяльність Ресурсного центру створює можливості для розвитку інновацій, модернізації наукових досліджень, поєднання творчих ідей з інтелектуальним потенціалом, а також вирішення стратегічних завдань розвитку університету. Очолила роботу ресурсного центру доцент О.П.Аматьєва.
О. П. Аматьєва – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри практичної психології презентує результати діяльності Ресурсного центру
Протягом усіх років існування на факультеті діють денне та заочне відділення. На заочному відділенні фахова підготовка здійснюється на двох потоках: загальному, де навчаються студенти з базовою середньою освітою, і спеціальному, де здобувають освіту випускники дошкільних педагогічних училищ (коледжів). Чітку та ритмічну роботу заочного відділення протягом багатьох років у всіх її напрямках забезпечували і забезпечують незмінні спеціалісти своєї справи: Тамара Миколаївна Соловар (працювала методистом з початку існування факультету до 2004 року) і Валентина Петрівна Іванчук (працює з 1983 р., а очолює заочний відділ з 2004 р.) – наполегливі, енергійні, турботливі, відповідальні професіонали. В.П.Іванчук також працює за сумісництвом на кафедрі практичної психології. Організацію навчального процесу на факультеті згідно розкладу забезпечувала диспетчер факультету Л.В.Семенова, яка працювала на цій посаді з 1992 по 2014 рік. А з 2014 року цю роботу очолює А.А.Вознюк.
З нагоди 50-річного ювілею (2015 рік) колективом факультету дошкільної освіти та практичної психології було започатковано проведення Міжнародної науково-практичної конференції (заочної) «Психолого-педагогічний і соціальний супровід дитинства в освітньому просторі: проблеми та перспективи». Співорганізаторами та учасниками конференції виступили ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет», Інститут художньої освіти і культурології Російської Академії Освіти, Педагогічний інститут південного федерального університету Російської Академії освіти, Таганрозький державний педагогічний інститут, Білоруський державний педагогічний університет імені Максима Танка, Інститут проблем виховання Національної Академії Педагогічних Наук України, ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», комунальний заклад «Харківська гуманітарно-педагогічна академія».
З 2015 року деканом факультету працює доктор педагогічних наук Сергій Володимирович Коношенко . Сталися й інші кадрові зміни. З 2015-16 навчального року завідувачем кафедри практичної психології є доктор педагогічних наук Елліна Анатоліївна Панасенко, кафедру соціальної педагогіки та соціальної роботи очолює кандидат педагогічних наук, доцент Наталія Анатоліївна Коношенко. З 2016 року на посаді заступника декана працює кандидат педагогічних наук, доцент Інна Василівна Трубник. Факультету повернули історичну назву – педагогічний факультет, що відповідає основним напрямам підготовки спеціалістів.
С. В. Коношенко – доктор педагогічних наук, доцент, декан педагогічного факультету з 2015 р.
У 2015-16 навчальному році на факультеті вперше було здійснено набір, крім існуючих, ще й на нові спеціальності: 6.010101 Дошкільна освіта. Додаткова спеціальність: 6.010102 Початкова освіта; 6.030103 Практична психологія. Додаткова спеціальність: 6.020303 Мова і література (англійська).
У 2018-2019 навчальному році було здійснено перший набір на спеціальність «Соціальне забезпечення», а у 2019-2020 навчальному році було поновлено набір з підготовки практичних психологів та оголошено набір ще на одну нову спеціальність – фахівець із соціально-виховної роботи з дітьми та молоддю.
Зміни відбулися і у виховній роботі. Так, пріоритетними напрямами організації виховної роботи були обрані такі: посилення професійної спрямованості виховних-позааудиторних заходів; вивчення та подальше врахування захоплень, інтересів та здібностей студентів щодо проведення вільного часу та дозвілля; встановлення партнерських стосунків з фондами та громадськими організаціями, співпраця з якими сприяла б підвищенню соціальної активності студентів; організація пізнавального, розвиваючого дозвілля силами самих студентів. Було започатковано діяльність соціального театру, проведення кіно- та літературних вечорів, активізовано залучення студентів до волонтерської, анімаційної діяльності, до участі у соціально-психологічних, соціально-педагогічних тренінгах.
Факультет – це, насамперед, люди – студенти й викладачі, спільна діяльність яких уможливлює успішне здійснення навчального процесу, наукових досліджень, виховної роботи. І чим більше талановитими, творчими, натхненними, самовідданими та оптимістичними вони були і є, тим більше зростав і буде зростати авторитет нашого факультету, його вплив на розвиток особистості, місцевого та регіонального, освітнього й наукового простору.
Викладачі факультету (День працівників освіти, 2017 р.)
Студенти факультету на ювілейному концерті
Яскравими були виступи викладачів педагогічного факультету
на конкурсах «Пані Викладач» та «Містер Універ»
Е. А. Панасенко – доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри
практичної психології і переможниця конкурсу «Пані Викладач» (2018 р.)
Я. О. Співак – доктор педагогічних наук, професор кафедри соціальної роботи
і феєричний учасник конкурсу «Містер Універ» (2019 р.)
З грудня 2020 року педагогічний факультет очолив доктор педагогічних наук, професор Ярослав Олегович Співак.
Я. О. Співак – доктор педагогічних наук, професор,
декан педагогічного факультету з 2020 р.
Нині педагогічний факультет впевнено тримає курс на забезпечення високого рівня якості освіти; на підготовку високоосвічених, професійно спрямованих, інтелігентних особистостей, висококваліфікованих фахівців, спроможних знайти своє місце на сучасному ринку праці в умовах гострої конкуренції; нарощує свої навчальні, наукові, виховні та культуротворчі потужності, запроваджує нові навчальні плани й освітні програми, удосконалює систему прийому абітурієнтів, упроваджує новітні освітні технології, розвиває академічну мобільність, встановлює міжнародні зв’язки. Високий кадровий потенціал факультету, традиції, досвід, енергія та завзятість дозволяють сміливо дивитися в майбутнє, виконувати свій людський і професійний обов’язок.