Історія кафедри
Кафедра практичної психології – випускова кафедра педагогічного факультету, що була заснована у 2002 р. Кафедра розпочала підготовку та випуск висококваліфікованих практичних психологів не лише в закладах освіти, а також у суспільних установах, на підприємствах, в силових структурах галузі знань 05 «Соціальні та поведінкові науки» спеціальності «Психологія. Практична психологія» (термін навчання – 4 роки), 0301 «Соціально-політичні науки» спеціальності 6.030103 «Практична психологія» (термін навчання – 4 роки) та спеціальності 7.03010301 «Практична психологія» (термін навчання – 1 рік). Метою підготовки фахівців за означеними спеціальностями стало оволодіння здобувачами вищої освіти фундаментальними знаннями, спеціальними вміннями й навичками, інноваційним досвідом їх застосування у професійній діяльності; продукування нових ідей та знань для вирішення проблемних питань психологічної сфери; забезпечення рівня освіти, який дозволить здійснювати професійну діяльність у різних сферах суспільства у відповідності до вимог європейського та державного стандартів вищої освіти. Навчання майбутніх фахівців з практичної психології здійснювалося на основі дисциплін, які було згруповано у три цикли: соціально-гуманітарні дисципліни; фундаментальні дисципліни; фахові дисципліни.
Сьогодення кафедри
Кафедра практичної психології – це потужний колектив однодумців, які мають високий науковий потенціал та прикладні компетентності у галузі психології. На кафедрі практичної психології працюють високопрофесійні, досвідчені, креативні викладачі-науковці.
У 2019 році на кафедрі практичної психології було започатковано ОПП «Практична психологія» спеціальності 053 «Психологія» першого бакалаврського рівня вищої освіти.
Колективна тема наукового пошуку кафедри практичної психології: «Психологічні проблеми безперервної освіти в Україні». Згідно проблем колективної теми ведеться робота за такими напрямами:
«Підготовка психолога в сучасних умовах модернізації системи вищої освіти України» (проф. Е. А. Панасенко);
«Соціально-комунікативний розвиток дітей дошкільного віку» (доц. О. П. Аматьєва);
«Глибинна психокорекція як чинник розвитку рефлексивного мислення психолога-практика (на матеріалі АСПН)» (доц. Н. В. Дметерко);
«Особливості розвитку самостійності як умови становлення майбутніх практичних психологів» (доц. І. В. Ендеберя);
«Особистісні деформації та шляхи їх нівелювання на етапі професійної підготовки практичних психологів» (доц. С. В. Березка).
Результати своїх досліджень викладачі кафедри публікують у виданнях, що індексуються у міжнародних наукометричних базах Scopus, Web of Science, вітчизняних та зарубіжних журналах, монографіях, збірниках матеріалів міжнародних, всеукраїнських та регіональних науково-практичних конференцій.
Викладачі кафедри практичної психології активно продовжують традиції міжнародного співробітництва з вищими навчальними закладами ближнього зарубіжжя – Могильовським державним університетом, факультет педагогіки і психології дитинства (Республіка Білорусь). У 2015 р. укладено договір про наукове співробітництво з відділом професіології і психолого-педагогічної діагностики Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України та ін. У 2016 році укладено міжвузівський договір про співпрацю з Інститутом педагогіки та психології Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова.
Кафедра практичної психології динамічно розвивається та вдосконалює свою роботу, запроваджуючи інноваційні освітні технології викладання у вищій школі, формуючи потужну інформаційну базу. На кафедрі активно впроваджується інноваційний проєкт «Ресурсний центр – валеонасичений освітній простір розвитку здобувачів вищої освіти, педагогів, психологів, батьків та дітей». Через роботу в Ресурсному центрі відбувається активне включення здобувачів вищої освіти в науково-професійну діяльність, розвиток їх особистої професійної позиції. Ресурсний центр забезпечує активну популяризацію кращого досвіду психолого-педагогічних розробок, які є необхідними для всебічного розвитку дітей, здобувачів вищої освіти, батьків та педагогів.
Висока якість викладання та рівень наукових досліджень на кафедрі створюють унікальні можливості для підготовки майбутніх кваліфікованих фахівців у галузі психології та практичної психології.
Під керівництвом викладачів кафедри працюють наукові гуртки, проводяться конкурси наукових робіт. У співавторстві з викладачами кафедри дошкільної освіти, кафедри соціальної роботи, здійснюється видання газети «Мудрість виховання», яка презентує науково-методичні розробки викладачів, практичних психологів, здобувачів вищої освіти, вихователів.
Кафедра практичної психології плідно працює із освітніми закладами міст Краматорська, Дружківки, Костянтинівки, Покровська, Лиману, Слов’янська та Слов’янського району, педагогічним коледжем (м. Бахмут), соціальними службами та центрами м. Слов’янська, м.Краматорська.
Підтвердженням плідної співпраці з органами освіти, психологічними службами міста та регіону, центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді є проведення спільних науково-практичних конференцій, науково-методичних семінарів, круглів столів тощо. На базі закладів освіти під науковим керівництвом викладачів кафедри працюють експериментальні майданчики з сучасних проблем практичної психології.