29 березня на базі Державного вищого навчального закладу «Донбаський державний педагогічний університет» відбувся круглий стіл на тему: «Інтеграція програми СЕТА в систему роботи служб та організацій в громадах з питань протидії гендерному насиллю в родинах».
Організатори заходу: Центр психічного здоров'я та психосоціального супроводу Національного університету «Києво-Могилянська академія» в рамках реалізації проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Покращення послуг у сфері охорони психічного здоров’я жертвам тортур» (CETA − одна з програм) і Донбаський державний педагогічний університет. Спілкування проходило в двох форматах – наживо у конференц залі та онлайн в Zoom.
У круглому столі прийняли участь адміністрація установ, представники місцевої влади, керівники ГО та Благодійних організацій, медики, психологи, консультанти СЕТА, викладачі та інші. Модерувала захід керівниця Центру психічного здоров’я та психосоціального супроводу ДДПУ Тетяна Асланян.
Мета заходу: визначення шляхів подальшої інтеграції програми СЕТА в роботу представників організацій сфери психічного здоров’я в регіоні з питань гендерного насильства.
Актуальність проблематики заходу обумовлена тим, що гендерне насильство проявлятися в багатьох сферах нашого суспільного і приватного життя. За даними досліджень ОБСЄ (2019 р.) дві третини (67%) жінок в Україні віком від 15 років зазнали психологічного, фізичного або сексуального насильства. Саме тому так важливо шукати шляхи вирішення цієї проблеми, залучати до цієї роботи громадські організації та інтегрувати перевірені програми психологічної допомоги. Досвід програми СЕТА допомагає запобігати та зменшувати психологічні наслідки гендерного насилля.
З вітальним словом до всіх присутніх звернулась ректорка ДДПУ, професорка Світлана Омельченко, яка наголосила на актуальності проблематики заходу і важливості об’єднання зусиль НаУКМА та ДДПУ в науковій та практичній роботі.
Заступник міського голови м. Слов’янська Юрій Підлесний запевнив, що адміністрація міста підтримує заходи, пов’язані з психічним здоров’ям громадян, особливо з протидією гендерному насильству, розуміє важливість роботи психологів в громаді, актуальність їх послуг і тому планує відкриття ставки для консультанта СЕТА в громаді міста.
Привітала учасників та побажала плідної роботи директорка проекту СЕТА в Україні від Блумберзької Школи охорони здоров’я Університету Джонса Хопкінса (США) Тара Рассел.
Тренерка програми СЕТА, докторка психологічних наук, доцентка кафедри психології та педагогики Національного Університету Києво-Могилянська Академія Віра Чернобровкіна ґрунтовно представила суть програми СЕТА. Це терапевтичний підхід на основі спільних елементів, який розроблений в рамках когнітивно-поведінкового підходу групою з прикладних досліджень психічного здоров’я університету Джонса Гопкінса з метою психологічної підтримки людей, які зазнали наслідків військового конфлікту в Україні та переживають сильний стрес. Програма СЕТА допомогає швидко зменшити симптоми депресії, тривоги, психологічної травми і зловживання алкоголем. В. Чернобровкіна представила наукові дані щодо ефективності програми, досягнення в напряму підготовки консультантів СЕТА в Україні, у Донецькій області й зокрема в м. Слов’янськ. Також було окреслено сучасні виклики та перспективи цієї програми.
Змістовним був виступ Ольги Климовської − психологині, керівниці програми психологічної допомоги ГО «ПРОЛІСКА» про досвід впровадження СЕТА в проекті підтримки та захисту громад поблизу лінії розмежування.
Цінний досвід інтеграції СЕТА в громаду Покровська та супутніх ОТГ в контексті протидії гендерному насиллю представила Вікторія Соловйова − керівниця Центра психосоціальної реабілітації НаУКМА у м. Покровськ.
Головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Краматорськ та Голова ГО «Асоціація сімейної медицини Донецької області» Олександр Власенко запевнив у необхідності створення системи перенаправлення клієнтів з медичних закладів до програми СЕТИ і розповів про пілотування такої моделі взаємодії між лікарями та психологами.
Депутатка міської ради Олька Алтуніна наголосила на важливості провадження інновацій в місті як відповіді на виклики сучасності та представила вже існуючий досвід цього у м. Слов’янськ.
Тетяна Асланян підвела підсумки роботи круглого столу.
1. В Україні існує ефективна програма психотерапії для дорослих для роботи зі стресом, травмою, депресією та хімічними залежностями, яка основана на сучасних доказових методах. Це програма СЕТА.
2. Програма СЕТА, яка є науково доведеним методом, впроваджується в систему психологічної підтримки громад Донецької області в організаціях, які безпосередньо займаються психічним здоров’ям дорослих – Центр психічного здоров’я та психосоціального супроводу (м. Слов’янськ), Центр психосоціальної реабілітації НаУКМА (м. Покровськ); ГО «ПРОЛІСКА», ГО «ПРОМИР».
3. Програма СЕТА має доведену ефективність в роботі з випадками гендерного насилля.
4. Навченість фахівців саме цьому підходу підвищує їх конкурентоспроможність.
5. Створення ефективних систем взаємодії, підтримка органами влади створює умови для забезпечення сталої та системної роботи над зменшенням гендерного насилля в громадах.