На базі Донбаського державного педагогічного університету в Слов’янську в продовженні співпраці з Національним університетом «Києво-Могилянська академія» у жовтні 2020 року було відкрито Центр психічного здоров’я та психосоціального супроводу.
Робота Центру буде спрямована на проведення наукових досліджень та освітніх заходів, виконання наукових проєктів у галузі психології, психології травми, психосоціальної реабілітації та психосоціального супроводу. Прикладний напрям діяльності Центру включає в себе надання психологічних, реабілітаційних, інформаційних послуг у регіоні.
Задля забезпечення функціонування Центру представники Донбаського державного педагогічного університету разом із практичними психологами пройшли 10-денне навчання за методикою СЕТА. Надання послуг індивідуального психологічного консультування СЕТА для ветеранів, членів їхніх родин та внутрішньо переміщених осіб тепер буде реалізовано в громадах Слов’янська, Краматорська, Дружківки, Сєверодонецька та Торецька. Усі фахівці будуть працювати під супервізією.
Навчання проводили Тренери СЕТА — Чернобровкіна Віра (доктор психологічних наук, професор кафедри психології та педагогіки Національного університету «Києво-Могилянська академія») та Павло Горбенко (супервізор та психолог Центру психосоціальної реабілітації НаУКМА, сімейний психотерапевт).
Наразі навчені консультанти не лише будуть надавати допомогу тим, хто її потребує на базі центру та в громаді, а й долучаться до дослідження ефективності нової психосоціальної інтервенції — семінарів для ветеранів, ветеранок та членів їхніх родин, які переживають повсякденний стрес. Це дослідження впроваджується в Україні Центром психічного здоров’я та психосоціального супроводу НаУКМА та Університетом Джонса Гопкінса за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
«Створення такого Центру дає можливість об’єднати зусилля фахівців нашого регіону, долучити до співпраці державний та громадський сектор та подолати психологічні наслідки збройного конфлікту в нашій громаді» – зазначає Тетяна Асланян, керівниця Центру психічного здоров’я та психосоціального супроводу (м. Слов’янськ).
Про програму СЕТА:
СЕТА – це програма психологічної допомоги, орієнтована на потреби ветеранів і членів їхніх родин. В Україні СЕТА реалізовується проєктною групою Центру психічного здоров’я та психосоціального супроводу НаУКМА (Національний університет “Києво-Могилянська академія”) за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) з 2015 року.
Програму СЕТА розробили дослідники психічного здоров’я університету Джонса Гопкінса в рамках когнітивно-поведінкового підходу. Зараз її ефективно використовують для роботи з травматичним досвідом спеціалісти у всьому світі: США, Ірак, Бірма, Тайланд, Замбія, Ефіопія.
Для України програму адаптували, щоб вона відповідала потребам українських ветеранів, переміщених осіб та волонтерів. Дослідження, яке було проведено в Україні в рамках проєкту, показало, що програма СЕТА значно знижує депресію, тривожність, симптоми посттравматичного стресового розладу (ПТСР), а також покращує діяльність ветеранів, переселенців і членів їхніх родин.