У сучасних умовах розвитку на Україні ринкових відносин, нових форм власності, безробіття і конкуренції своєчасний і обґрунтований вибір молоддю професії, навчального закладу набуває все більшого економічного та соціального значення. Якщо вибір професії молодою людиною зроблено необґрунтовано, помилково, то це може вплинути на якість його навчання у виші і значно знизити його конкурентоспроможність на ринку праці.
У цій ситуації гостро постає проблема конкретної допомоги молоді в професійному самовизначенні засобами профорієнтації. Сьогодні формування психологічної готовності випускників школи до усвідомленого вибору професії, до праці стало не лише актуальною необхідністю, це – багатогранний і складний процес. Саме тому та з метою підготовки випускників закладів загальної середньої освіти області 2020 року до свідомого професійного самовизначення, узгодження їхніх інтересів у виборі сфери професійної діяльності, фахового відбору майбутніх кадрів для педагогічної роботи працівники кафедри логопедії та спеціальної психології факультету спеціальної освіти 15 квітня провели онлайн семінар – практикум.
Під час заходу було підготовлено та поширено інформацію для майбутніх абітурієнтів про факультет та університет. Крім того, проведено онлайн консультації для учнів 11-х класів закладів освіти Мирноградської міської ради та їхніх батьків телефоном та Viber. Відповіді на нагальні питання щодо вступу до вищих навчальних закладів отримали Волошина Поліна (ЗОШ № 5 ім. Валерія Доценка), Зіновꞌєва Даніела (НВК), Калач Карина (ЗОШ № 9) та інші. Майбутні абітурієнти – учасники заходу –мали змогу реально оцінити свою відповідність вимогам обраної ними професії.
У роботі семінару – практикуму взяли участь декан факультет спеціальної освіти, професор Мамічева О.В., завідувач кафедри логопедії та спеціальної психології, професор Липа В.О., доценти Сильченко В.В., Кордонець В.В., Малій Н.Ю., старший викладач Дяченко Л.О. та лаборант кафедри Боброва Г.М.
Необхідність проведення такого профорієнтаційного заходу важко переоцінити. Наш досвід зайвий раз підтвердив, що з урахуванням економічних, політичних і соціальних змін, що відбуваються в країні, необхідно приділяти більше уваги професійної орієнтації та професійному самовизначенню молоді.
На наш погляд, об’єднання зусиль і просвітницька діяльність педагогів вищої школи, закладів освіти області, випускників та їхніх батьків дозволить створити умови, що забезпечують підвищення професіоналізму майбутніх фахівців, зростання рівня добробуту кожного і економіки України в цілому.