«Олег Ольжич – один із достойників честі, який, на наш погляд,
є найбільш зворушливим символом жертовності, адже своє
палке поетичне слово перетворив на зброю, відстоюючи цінності,
що акумулюють духовно-моральну сутність українця».
Ярослав Довгоспинний, Донецька область
У період становлення нашої держави та визначенні її місця і ролі в світовому просторі важливе місце посідає оновлення вектору національно-патріотичного виховання підростаючого покоління, адже, як цілком слушно зауважив директор Миколаївської ЗОШ №1 імені Олега Ольжича й разом із тим натхненник і організатор V Всеукраїнських молодіжних Ольжичевих читань Микола Георгійович Матіюк, кожна молода людина «може змінити країну і майбутнє країни на краще, щоб був мир над головою та Україна була процвітаючою...»
Власне з метою популяризації участі школярів та студентів у розбудові європейської, незалежної та соборної держави Україна в Миколаєві було проведено конкурс творчих робіт учнівської та студентської молоді. З усіх куточків України надходили творчі доробки юних дослідників, які зосереджували свою увагу на проблемах розуміння загально людських моральних цінностей в умовах сучасного світового контексту.
На жаль, не всі з надісланих на розгляд компетентного журі праць потрапили до збірника матеріалів V Всеукраїнських молодіжних Ольжичевих читань «Державу не твориться в будучині, Державу будується нині...», приуроченому до 110-ї річниці від дня народження Олега Ольжича, 20-ліття присвоєння школі імені героя, 100 років подій Української революції 1917-1921 років та 80-ліття Миколаївської області.
Серед активних і небайдужих молодих авторів, здатних виважено й переконливо висловлювати свої переконання, у другому розділі цього збірника «Хто має уші − хай слуха! Хто має серце − люби! Встає цитаделя духа − десятки літ боротьби!» (Світочі духу української нації) опубліковано розвідку студента 2-го курсу факультету спеціальної освіти Ярослава Довгоспинного «Долею обрані пробуджувати ген свободи», що є його своєрідним розмірковуванням про історію нашого народу, яка, з одного боку, є доволі складною, а з іншого, − «велично засіяна іменами лицарів української ідеї різних поколінь», до яких ми дослухаємося й сьогодні, говорячи про місце і роль України у світовому контексті.
Любов до України, її історії, бажання вивчати шлях розвитку демократичної держави, волелюбного українського народу спонукає Ярослава вже не вперше друкуватися у наукових та науково-популярних збірниках. Свою дослідницьку діяльність він розпочав ще у шкільні роки, продовжує займатися нею, будучи студентом ДВНЗ «ДДПУ». Тому хочеться побажати йому подальших творчих та дослідницьких успіхів!
Ярослав Довгоспинний - студент 2-го курсу факультету спеціальної освіти
Матеріали V Всеукраїнських молодіжних Ольжичевих читань
Присвячується героїчним захисникам матері України
Долею обрані пробуджувати ген свободу - Ярослав Довгоспинний
Карта України - Донецька область позначена висловами Аліни Стащенко та Ярослава Довгоспинного
Г.М.Матіюк, директор школи, на базі якій проводився захід