Нещодавно доцент нашого педуніверситету Валерій Іванович Романько відвідав Львів. За короткий час перебування він встиг оглянути пам’ятні місця міста Лева: Замкову гору, міську Ратушу, побувати у Шевченковому гаю, на Личаківському цвинтарі, у Стрийському парку, оглянути архітектуру та пам’ятні місця центральної частини Львова.
До речі, слов'янець вклонився світлій пам'яті загиблого поблизу гори Карачун Сергія Кульчицького, поклавши на його могилу квіти та буклет, виданий на честь Героя у Слов’янську. Також він відвідав поховання учасників АТО, загиблих в Донбасі, і похоронених на Личаківському кладовищі. А ще здійснив свою давню мрію: побувати на могилі Івана Франка, Соломії Крушельницької, Володимира Івасюка.
Як доцент педуніверситету та письменник наш земляк був запрошений виступити з лекцією на тему «Література донецького краю. Український поет-романтик Михайло Петренко» у два виші Львова: 10 жовтня таку лекцію він провів для студентів та викладачів філологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, а 12 жовтня з подібною лекцією виступив у Національній академії мистецтв. Крім літературознавчих питань розмова перейшла на сучасні події на Сході України, про життя мешканців Слов’янська під час окупації та сьогодні.
У присутності студентів та викладачів ЛНУ ім. І. Франка Валерій Романько вручив знак та диплом «Почесного краєзнавця Донеччини» журналісту зі Львова Сергію Лащенку. Цією нагородою Сергій був відзначений за ті часті поїздки до Слов’янська та інші міста Донеччини, у результаті яких на сторінках обласних та всеукраїнських газет з’являлися його статті про правдиві події у донецькому краю.
У Львові Валерій Іванович зустрівся ще з одним львів’янином, який два роки служив в зоні АТО і дислокувався у Слов’янську у військовій частині 3035, та якого добре знають багато наших земляків, в тому числі викладачі та студенти ДДПУ – це підполковник Михайло Степанович Гринишин. За чашкою кави в одній із кав’ярень міста відбулася тепла розмова: згадали спільних знайомих, ті заходи, які разом проводили у Слов’янську… Свого часу краєзнавці Донеччини теж відзначили внесок офіцера-атошника у справу національно-патріотичного виховання мешканців Слов’янська, присвоївши йому звання «Почесний краєзнавець Донеччини».
14 жовтня доцент Валерій Романько був учасником Всеукраїнського літературно-мистецького фестивалю «Просто на Покрову», який щорічно проходить у місті Коростень, що на Житомирщині. Того дня на свято з’їхалося чимало гостей з багатьох міст України: Київ, Львів, Чорноморськ, Суми, Кременчук, Житомир, Новоград-Волинський, Рівне… Разом з господарями та гостями наш земляк взяв участь в екскурсії по пам’ятних місцях Коростенщини: поклали квіти до пам’ятників Т.Г.Шевченку та захисникам України, до пам’ятних дощок письменнику і журналісту Валерію Нечипоренку, поету-пісняру, автору пісні «Чорнобривці» Миколі Сингаївському, ромському поету Міхи Козимиренку. Потім автобус доставив учасників свята в село Сингаї, до музею-садиби письменника, заслуженого діяча мистецтв, автора пісні «А льон цвіте…» Василя Юхимовича.
У другій половині дня у міському палаці культури імені Т.Г. Шевченка проходив літературно-мистецький фестиваль. Виступали місцеві співаки, читали свої вірші гості та учасники конкурсу поезії та прози, який пройшов напередодні.
А потім було вручення Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Василя Юхимовича. Серед відзначених почесною нагородою був і наш земляк. Журі високо оцінило вагомий внесок Валерія Романька у розвиток українського літературознавства, виділивши його працю – книгу «Слов’янськ літературний: перша половина ХІХ – початок ХХІ століття», яка вийшла у минулому році другим, доповненим виданням. Голова журі, поет Василь Довжик вручив слов’янському письменнику диплом, нагрудний знак та грошову винагороду.
Валерій Романько передав міській бібліотеці Коростеня декілька своїх книг, видання «Друкарського двору» про Слов’янськ та поета Михайла Петренка. У свою чергу організатори свята передали до Слов’янська примірники чергового 10-ого випуску літературно-мистецького альманаху «Просто на Покрову», які по приїзді Валерій Іванович вручив меру Вадиму Ляху, начальнику управління культури Марині Олійник, передав до слов’янської міської бібліотеки імені М. Петренка та до бібліотеки педуніверситету.
А його перебування у Коростені свідчить про те, що зв'язок між містами-побратимами не переривається. У даному випадку – у сфері культури. У свою чергу Валерій Іванович запросив письменників і краєзнавців Коростеня наступного року відвідати Слов’янськ на традиційне наше літературно-мистецьке свято – День вшанування поета-земляка Михайла Петренка.
Але найтепліші відчуття, мабуть, у Валерія Івановича залишилися від зустрічі з майже 4-хрічною онукою Марією, сином Олексієм та невісткою Ольгою. Далека відстань не дає можливості часто бачитися з рідними людьми. Цього разу поїздка була короткою, але насиченою: з незабутніми враженнями Валерій Іванович повернувся до Слов’янська.
Біля могили Героя України Сергія Кульчицького, загиблого за зі_льнення Слов'янська
Валерій Романько біля пам'ятника українському композитору Володимиру Івасюку
Валерій Романько та Сергій Лащенко біля головного корпусу ЛНУ ім. І. Франка
Вечірній Львів. Разом з Михайлом Гринишиним
Диплом лауреата премії імені Василя Юхимовича
Емблема свята на Покрову