Більш ніж 40 років у Донбаському державному педагогічному університеті працює доцент кафедри корекційної та інклюзивної освіти Співак Людмила Анатоліївна.
Людмила Анатоліївна народилася у родині педагогів. Батько Анатолій Пилипович до вступу до Харківської педагогічної академії закінчив Артемівський вчительський інститут і працював учителем у сільській школі, а потім її директором.
Мати Катерина Дмитрівна отримала освіту вчителя початкових класів і далі майже 30 років працювала старшим викладачем у Слов’янському педагогічному інституті. Рідний брат Людмили Анатоліївни теж за своєю першою вищою освітою викладач хімії, і навіть усі тітки та обидві бабусі були вчительками. Отже маленька дівчинка теж мріяла у майбутньому стати тільки вчителькою. Тому після закінчення школи та Донецького національного університету Людмила Анатоліївна з радістю пішла працювати вчителем біології в ЗОШ №10 м. Слов’янська, поринувши у круговерть учительського клопоту. Любов до дітей давала велику наснагу і сили. Діти теж полюбили молоду вчительку, яка цікаво розповідала їм про рослини і життя тварин, будову організму людини і спадковість, мінливість живих організмів. Треба додати, що до біологічного гуртку, яким у школі керувала Людмила Анатоліївна, одночасно записалося біля 60 учнів, і, хоча потім кількість гуртківців зменшилася, але колишні учні до цих пір згадують цікаві уроки вчительки, а дерева і кущі, що саджали навколо школи досі ростуть і квітнуть. Особливо учнів приваблювала дослідницька робота у кабінеті біології. Зі студентських років Людмили Анатоліївна сама була захоплена науково-дослідницькою роботою. Ще будучи студенткою ДонДНУ, брала активну участь у дослідженнях, які проводила при Науково-дослідницькому інституті фізіології імені Богомольця у м. Києві і захистила дипломну роботу за темою: «Нейронна активність кори головного мозку при стимуляції пірамідного тракту».
Коли при СДПУ відкрилося підготовче відділення, Людмилу Анатоліївну було запрошено викладати біологію та курс анатомії і фізіології студентам дефектологічного факультету, а пізніше, у рамках підготовки медичних сестер ГО, викладати і на факультеті початкової освіти та фізико-математичного факультету. На допомогу студентам у співавторстві з доцентом А. С. Хілько з грифом міністерства освіти України було видано два посібники «Основи генетики в дефектології» та «Невропатологія».
Через деякий час Людмилі Анатоліївни було запропоновано викладати курс «Природознавство з методикою викладання в спеціальній школі». Глибоко поринаючи у зміст цієї дисципліни, розуміючи значення природознавства для корекції мисленєвої діяльності дітей з інтелектуальними вадами, Людмила Анатоліївна почала працювати над проблемою підвищення якості викладання цієї дисципліни у спеціальній школі і, ставши аспіранткою лабораторії олігофренопедагогіки Науково-дослідницького інституту педагогіки Академії наук України, з успіхом захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук.
Після захисту дисертації молодий науковець почала викладацьку та науково-дослідницьку роботу, нею були підготовлені методичні вказівки, наукові статті у закордонних та вітчизняних виданнях, а також програма з природознавства для учнів 6-9 класів допоміжної школи (I-II відділення) за якою працювали усі школи України.
Наполегливість і сумлінність у роботі, організаторські здібності були помічені керівництвом інституту, тому Людмилі Анатоліївні була запропонована посада заступника декана дефектологічного факультету, на якій вона пропрацювала 9 років. Багато інновацій було внесено за ці роки в організацію роботи факультету, студентського життя, зв’язків з батьками, сумісної роботи з допоміжними спеціальними закладами. Акцент робився на науково-дослідній діяльності, моральному, естетичному вихованні студентів, підвищенні їх дисциплінованості та якості знань.
У тому ж напрямку продовжила роботу Людмила Анатоліївна працюючи вже деканом дефектологічного факультету. Саме деканат став мозковим центром роботи усього факультету. Людмила Анатоліївна проявивши виключну працездатність, енергійність, далекоглядність, мислячи категоріями не сьогодення, а потребами майбутнього, перспективами розвитку освітніх технологій вузівської науки внесла вагомий вклад в професійний рівень підготовки майбутніх спеціалістів.
Були виконані всі необхідні вимоги щодо здійснення ступеневої підготовки студентів-дефектологів за кваліфікацією бакалавр, спеціаліст, магістр. Під керівництвом Людмили Анатоліївни з метою підвищення якості оцінювання знань студентів разом з усім професорсько-викладацьким складом факультету було здійснено перехід до кредитно-модульної системи.
При підтримці ректора інституту професора М. К. Нечволода за ініціативою Людмили Анатоліївни при педагогічному ліцеї СДПУ було відкрито спецклас за профілем «Дефектологія і психологія», який став частиною науково-навчального методичного комплексу.
Династію педагогів продовжив і син Людмили Анатоліївни доцент кафедри менеджменту ДДПУ Співак Ярослав Олегович, утілюючи у свою діяльність усі творчі задумки його великої родини-освітян.
Нині, працюючи доцентом кафедри корекційної та інклюзивної освіти, Людмила Анатоліївна викладає спеціальні методики навчання учнів з інтелектуальними вадами (природознавства, хімії, фізичної культури, ритміки, основ здоров’я). Вона є вченим секретарем Вченої ради факультету спеціальної освіти, керівником педагогічної практики наукових робіт студентів, результати яких опубліковані як у вітчизняних, так і взакордонних виданнях. Людмила Анатоліївна – автор майже 160 наукових праць серед яких наукові статті, посібники, методичні вказівки, навчальні програми для студентів, учнів спеціальної школи, навчально-методичні комплекси для дистанційного навчання студентів.
За сумлінну працю, особистий внесок у справу підготовки висококваліфікованих спеціалістів, плідну науково-педагогічну діяльність Людмила Анатоліївна нагороджена Почесною грамотою Міністервства Освіти України та грамотами і подяками за активну участь в організації науково-дослідницької роботи серед студентів і з оптимізмом дивиться у майбутнє.
1. Січень 1980 р. Студент Дубінін В. здає залік
2. Республиканські педагогічні читання. Лютий, 1981
3. Один з перших випусків 1976 р. Куратор Тертишна К.Д.
4. Заступник декана дефектологічного факультету Співак Л.А. у 1980 р.
5. 8 березня 1980 р. Кафедра дефектології