6 вересня – велика пам'ятна дата для нашого міста – 73 роки тому Слов'янськ було звільнено від фашистських загарбників. Усе далі відходять грозові роки минувшої війни. Зовсім мало залишилося живих ветеранів, які можуть повідати нам достовірні факти про ті далекі воєнні події. У ці святкові дні ми вшановуємо пам'ять всіх загиблих воїнів, які поклали голови за звільнення Слов'янська від фашизму.
Долі міста і долі людей завжди сплетені сльозами і радощами. Ми перевернемо сторінки "Книги Пам'яті" нашого рідного міста і назавжди наші серця відчуватимуть біль і страждання тих лихоліть, але гордість і вдячність за подвиг дідів і батьків будуть завжди переповнювати їх. Називаючи імена героїв, ми немов перегортаємо сторінки величезної книги, в якій їхня доля і історія нашого краю. Прислухайтеся до шереху цих сторінок. Книга Пам'яті – це найбільша книга, а імена людей – це імена героїв. Тому ми сьогодні з особливим благоговінням вимовляємо їх імена, тих, хто дожив до сьогодні і мешкає у Слов'янську: це Матвієнко В. О., Вариченко О. Я, Соколова Л. Л., Усачов С. І., Рибенцев П. І. та інші. Низький уклін ветеранам за мужність, стійкість, непохитність. Ми пам'ятаємо солдатський і трудовий подвиг нашого народу, наших земляків.
У першу неділю вересня ми традиційно святкуємо і День міста. У цьому році виповнюється 371 рік існування нашого славетного краю. Історія міста – це історія його жителів, а своїми подвигами народ пише золоті сторінки своєї землі. Слов'янськ – одне з найстаріших міст Донецької області, історія якого починається з XVI cтоліття, коли на соляних озерах збудували сторожову фортецю Тор для захисту слов'янських земель від ворожих наскоків. Тож наша благославенна Слов'янщина багата історією, давніми традиціями, природними особливостями і культурним життям. Пам'ятні сторінки історії, пов'язані з містом у роки революційних і воєнних лихоліть, у роки трудових звершень. І кожен житель Слов'янщини в міру своїх сил та таланту мав змогу прикрашати свій рідний край та збагачувати його. Тож бажаємо всім мешканцям Слов'янська жити в мирі і злагоді, берегти й шанувати свій край, збагачувати його історію і природу, берегти для наступних поколінь.
Література:
- Вiдродження: Краєзнавчий альманах. N 1. – Слов'янськ : Слов'ян. мiськрайон. органiзацiя Всеукр. Спiлки краєзнавцiв, 1993. – 51 с.
- Глыва, А. История города в лицах // Совет . – 2010 . – 6–12 дек. (№ 49). – С. 14.
- Город у соленых озер / [Л. Я. Зандер, А. В. Шамрай, С. Ф. Непочатова и др.] – Славянск, 2007. – 138 с.: ил.
- Дмитрієв, Л. В. Історія і легенди Слов'янщини. – Слов'янськ : Печатный двор, 2005. – 159 с.
- Дмитрієв, Л. В. Історія і природа Слов'янщини. – Слов'янськ : Печатный двор, 2006. – 159 с.
- Дождева, О. Е. Из истории Славянского курорта: по документам Центрального государственного архива Украины // Вісті. – 2012. – 1–8 нояб. (№ 44). – С. 12.
- Зандер, Л. Славянск заповедный // Вісті. – 2015. – 26 февр.–5 март (№ 9). – С. 8.
- Історія Слов'янщини в особах : біогр. довід. – Слов'янськ : Друкарський двір, 2011. – 239 с.
- Ледняк, Ю. В. Славянск и Святогорск в топонимических преданиях // Теоретические и прикладные проблемы русской филологии : науч.-метод. сб. – Вып. 21. – С. 322–325.
- Поух, Л. До джерел історії, культури, віри // Донеччина. – 2013. – 5 листоп. (№ 73). – С. 3.
- Про відзначення 70-річчя визволення міста Слов'янська та Слов'янського району Донецької області від німецько-фашистських загарбників : постанова Верховної Ради України від 4 лип. 2013 року № 416-VII // Урядовий кур'єр. – 2013. – 13 лип. (№ 124). – С. 22.
- Про оголошення природних територій міста Слов'янська Донецької області курортом державного значення : закон України від 19 квіт. 2011 року // Офіційний вісник України. – 2011. – 27 трав. (№ 37). – С. 19–23.
- Скрипник, В. П. Дорогі мої слов'янці : нариси, замальовки та інші газетні матеріали про слов'янців : 365-ій річниці заснування Слов'янська присвяч. – Слов'янськ : Канцлер, 2010. – 251 с.
- Скрипник, В. Події та люди землі Слов'янської // Донеччина . – 2011 . – 11 лют. (№ 10). – С. 4.
- Слов'янськ. Пам'ять на віка. – Донецьк : Промінь, 2007. – 560 с.