Шістнадцять років поспіль відкриває нові імена Міжнародний літературний конкурс «Коронація слова». Цього року знакова для вітчизняної літератури подія відбулася 16 червня. Саме у цей день у Київському театрі оперети подружжя Логушів, що є засновниками конкурсу, вивело на сцену переможців, чиї літературні твори були визнані кращими з сотен інших, на велилюдному зібранні було оголошено підсумки цьогорічного конкурсу «Коронація слова». Щоб зрозуміти всю значущість події, варто сказати, що метою конкурсу є підтримка новітньої української культури, пошук нових імен, видання найкращих романів, стимулювання сучасного літературного процесу кіно й театру, і як наслідок – наповнення українського ринку повнокровною конкурентноспроможною літературою, а кіно й театру – якісними українськими фільмами та п’єсами.
Протягом трьох років до складу журі «Коронації слова» входить доцент кафедри української мови та літератури Віктор Разживін. Співпраця з оргкомітетом «Коронації» розпочалася з участі в підготовці колективної монографії за творами переможців конкурсу, презентації сучасних літературних творів та власного наукового доробку в царині дослідження творів авторів-сучасників на «Форумі книговидавців» у Львові. Цього року наш колега входив до числа експертів та очолив журі конкурсу в головній номінації – «Романи». До речі, авторство творів, які беруть участь у конкурсі, до останнього моменту залишається анонімним; твори проходять два етапи відбору; кожен член журі має прорецензувати загалом близько 25 творів, так само й експерт.
Конкурс був заснований у 1999 році як спільний проект компанії «Крафт Фудз Україна» та телеканалу «1+1», який запрошував до участі авторів романів та кіносценаріїв. Нині генеральним інформаційним партнером конкурсу виступає телеканал «Інтер», із 2005 року до розгляду приймаються також п’єси, а з 2008-го – пісенна лірика. У 2012 році Тетяна та Юрій Логуші заснували нову премію – «Золоті письменники України».
На «Коронації слова – 2015» була вперше вручена Всеукраїнська літературна премія «Вибір дітей», якою опікується дитяча письменниця Лариса Ніцой. Це перша українська премія, коли найкращий прозовий твір визначають виключно діти з різних областей країни, що входять до складу журі.
За час свого існування конкурс став третьою хвилею сучасної української літератури, виявив та приніс популярність 550 новим письменникам. Лауреати конкурсу видали 700 романів із сукупним накладом понад 15 мільйонів примірників; за кіносценаріями лауреатів та дипломантів створено понад 20 фільмів, серед яких загальновідомі «Ґудзик», «Повзе змія», «Іван Сила», «Поводир», «Гніздо горлиці» та інші; 30 театральних п’єс та 2 мюзикли увійшли в репертуар театрів. Найкраща лірична поезія покладена на музику і виконується у рамках підготовки до відкритого музичного конкурсу «Коронація пісні». І «Коронація слова» не збирається зупинятися на досягнутому, а в наступному році засновує ще одну номінацію – «Ділова література».
Цьогорічний фінал назвав своїх лауреатів.
Окрім того в рамках проекту «Коронація слова» було нагороджено лауреатів відзнаки «Золотий письменник України», яка надається письменникам-романістам, чиї твори здобули широке визнання, а сумарний наклад виданих творів автора перевищів 100 тисяч примірників. Цього року список «Золотий письменник України» поповнився новими іменами – Любко Дереш, Дара Корній, Тимур Литовченко, Сергій Пономаренко, Алла Сєрова, Сергій Ухачевський та Ганна Чубач.
Сподіваємося, що слов’янці достойно презентуватимуть наш виш не лише в ролі арбітрів, але й учасників конкурсу, а, можливо, й лауреатів.
{youtube}HU0QIW4OfN4{/youtube}