У квітні викладачі та студенти факультету спеціальної освіти відвідали місто Кам’янець-Подільський. Метою поїздки була участь у Міжнародній науково-практичній конференції та у студентській олімпіаді (із міжнародною участю). Проте, після всіх ділових подій, найважливішим стало проведення екскурсії містом. Багато нового та цікавого дізналися наші викладачі та студенти про історію старовинного міста.
Історичне минуле Старого міста Кам’янця приховує безліч таємниць. Досі остаточно не встановлено, коли виник Кам’янець. Деякі історики вважали, що місто було побудоване на початку нашої ери даками в період римсько-дакійських воєн. Називалося воно тоді Петридавою або Клепідавою (від грецького «петра» чи латинського «ляпіс» - камінь та дакійського «дава» - місто).
Найдавнішими ж вважаються археологічні знахідки на території дендропарку над каньйоном на лівому березі Смотрича. Тут після весняних розмивів виявлено бивні мамонта, а також крем’яні відщепи пізнього палеоліту (40 – 13 тисяч років тому).
Вважається, що історія старовинного міста Кам’янця-Подільського, історичного центру Поділля починається з фортеці, зведеної литовськими князями у середині XIV століття для свого укріплення, яку відома українська письменниця Леся Українка назвала «квіткою на камені».
Саме тому Кам’янець-Подільський називають перлиною на камені. Це місто-музей, одне з найдавніших в Україні, належить до визначних явищ європейської культури. Скелястий острів, оперезаний тугою петлею річки Смотрич, що тече у мальовничому глибокому каньйоні, став своєрідним природним п’єдесталом, на якому впродовж понад десяти століть відомі й невідомі майстри творили справжнє кам’яне диво.
У 1928 році центральна частина фортеці, або ж, як її ще називають – Старий замок – отримала статус державного історико-культурного заповідника. Нині тут Національний історично-архітектурний заповідник «Кам'янець-Подільський». Він визнаний одним із семи чудес України та належить до Списку пам’яток світової культурної спадщини, які охороняються ЮНЕСКО.
Екскурсанти відвідали і підземелля замку, що приховують безліч цікавих таємниць, які відтворюють сторінки історії багатовікової споруди. Вони побували у західному бастіоні, де повністю відновлено панораму оборони фортеці від турків у 1672 році та у східному бастіоні, що демонструє виставку «Легка метальна зброя», подивилися на стародавні римські монети, датовані третім та першим століттями до нашої ери. Також побачили монети Речі Посполитої, які були в обігу у XVІ-XVІІІ ст., рідкісні зібрання старовинного іконопису і хрестів, скульптури, виготовлені із мармуру у XVІІІ – XX ст. італійськими майстрами, фотографії, поштові марки, колекції вітчизняної та закордонної порцеляни, дерев’яні та металеві вироби, зразки дивовижних тканин та подільської вишивки, зібрані ще у XІX ст.
Побували гості і у Хотинський фортеці, що розташувалася приблизно у 20 км від Каменця-Подільського. Це грандіозний середньовічний замок із п’ятдесятиметровими монолітними вежами. Живописний край на березі Дністра, на якому міститься замок, що став гордістю світової архітектури, приваблює не лише туристів, любителів фортифікаційних споруд, але й кінорежисерів. Гід розповів, що саме тут знімали картини «Тарас Бульба» «Три мушкетери» «Балада про доблесного лицаря Айвенго» та ін.
Культурна програма містом Кам’янець-Подільський завершилась відвідуванням концерту органної музики у римо-католицькому костелі
Св. Петра і Павла, слухали чудову музику Й. С. Баха, Г. Голтермана, А. Вівальді, Г. Янга, М. Шуха, Е. Морріконе та насолоджувалися звучанням одного з найдавніших музичних інструментів.
Незабутні враження у викладачів та студентів факультету спеціальної освіти залишила ця екскурсія по одній із головних пам’яток України. Ми дуже раді, що маємо можливість не лише відвідувати пам’ятні місця Кам’янця, але і співпрацювати з науковцями цього міста та підтримувати дружні стосунки.
Велика фортеця
Викладачі та студенти факультету спеціальної освіти на екскурсії
Екскурсія до Хатинської фортеці
Живописний край на березі Дністра
Історичними шляхами Кам'янця
Кам'яна споруда-на захист держави
На початку XI ст. київський князь Володимир Великий створив систему прикордонних фортець на заході й півдні своєї держави, у тому числі Хотин
Під брамою
Стара фортеця у Кам'нець-Подільському
Старий замок
Хатинська фортеця