У нашому університеті робиться все для виховання у студентів бажання вивчати історію України, минувшину свого краю, традиції та обряди минулого, українське народознавство. Саме з цією метою у бібліотеці головного корпусу було створено український куточок, у якому представлено предмети побуту, знаряддя праці, одяг минулих років.
Студенти факультету спеціальної освіти разом із викладачами провели екскурсію куточком українського народознавства. Було підготовлено тематичні доповіді про історичні традиції нашого краю, звернено увагу на місцевий промисел, український національний одяг, знаряддя праці.
Куратор 3-го курсу Н. А. Гіренко розповіла про гончарство, місцевий промисел, який зберігся до наших днів, про те, що українські гончарі виробляли різноманітний посуд для приготування, зберігання й подачі на стіл тих чи інших страв (горшки, миски й полумиски, глечики, макітри, ринки, гладишки, тикви, барильця, довжанки, баньки, куманці), а також декоративний посуд, кахлі, черепицю, цеглу, дитячі іграшки тощо. Було наведено багато нових і незвичайних фактів про реалізацію гончарних виробів.
Куратор 5-го курсу Н. М. Могильова підготувала цікавий матеріал про український національний одяг. Вона розповіла, що більшість речей домашнього вжитку виготовлялася господарем та його сім’єю, що майже в кожній хаті ткали полотно і шили з нього одяг, а прикрашали тканину вишивкою. Вишиванням на Україні займалися майже виключно жінки. Для цієї роботи використовувалась кожна зручна нагода: досвітки та вечорниці, на які дівчата збиралися довгими осінніми та зимовими вечорами, і години відпочинку від польових робіт - навесні та взимку. Студенти згадали, що за мотивами орнаменти вишивок бувають геометричні, рослинні, зооморфні. Мотиві різни, це і прагнення перенести у вишивку красу природи («виноград», «хміль», «дубове листя», «барвінок»), і відобразити символічні уявлення народу («барвінок» – символ немеркнучого життя), висловити кохання (вишивання протилежних частин в одному кольорі) тощо.
Заступник декана Т. Г. Кузнецова ознайомила студентів із традиціями використання рушника, зазначивши, що рушник завжди відіграє значну роль у житті українського народу: у церемоніях і обрядах, під час сімейних і державних свят, зокрема, із рушником приходили до породіллі вітати появу на світ нової людини, зустрічали і проводжали дорогих гостей, справляли шлюбні обряди, проводжали в останню путь, прикрашали ікони і накривали хліб на столі, рушники були своєрідним освяченням початку справи і його закінчення.
Екскурсія куточком народознавства вразила студентів знайомством із новими фактами, подіями, деякими традиціями та обрядами старовини. Це стало в пригоді і першокурсникам, і магістрантам, які є дуже вдячними працівникам бібліотеки за надання можливості доторкнутися до минулого, але такого близького серцю кожної української людини, адже загальновідома істина – без знання минулого – немає майбутнього.
Український куточок у бібліотеці ДДПУ
Могильова Н.М. та Гіренко Н.А. зі студентами 5-го та 3-го курсу
Кузнецова Т.Г. проводить бесіду зі студентами 1-го курсу
Знайомство з українським побутом та національними традиціями
Знаряддя праці