У 2016-2017 навчальному році відзначається 50-річчя факультету спеціальної освіти ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет». Хоча цього річ факультет і святкує свій півстолітній ювілей, історія у нього значно довша... Саме тому ми намагаємось згадати всі визначні дати, важливі події, головні досягнення, цікаві факти. Багато хто взяв у цьому участь: наші ветерани, викладачі, співробітники, студенти, випускники різних років. П’ятдесят років – достатній час, щоб крок за кроком проаналізувати історію накопичення знань з теорії та практики спеціальної освіти та оцінити значення роботи з підготовки фахівців для роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.
Нами було висвітлено історію розвитку науково-педагогічної школи, студентське життя, вісь довгий шлях становлення та розвитку факультету спеціальної освіти Донбаського державного педагогічного університету. Вважаємо, що запропонований нами матеріал буде цікавим для вчених, викладачів, студентів та всіх, хто цікавиться історією факультету, його поступальним рухом.
Перші кроки становлення факультету
(1966 – 1975)
Сучасний період розвитку нашої країни характеризується національно-культурним відродженням, становленням державності, розквітом духовних сфер суспільного життя. Перед державою і кожним громадянином стоїть завдання вдосконалення нашого суспільства на підвалинах цивілізованості й культури.
Майбутнє країни значною мірою залежить від педагога: «Підготовка педагогічних працівників є центральним завданням модернізації освіти, провідним принципом державної освітньої політики», - зазначено в Національній доктрині розвитку України у ХХІ столітті. Тому важливе значення в професійній підготовці вчителя, вихователя, психолога, логопеда мають його світоглядні позиції, усвідомлення і втілення в професійній діяльності ідей державотворення й демократичних змін, високий рівень знань та професійних умінь, педагогічна творчість і культура, віддана любов до дитини й духовність.
Саме таких спеціалістів уже 50 років готує факультет спеціальної освіти ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет», саме йому судилося стати науково-методичним центром підготовки висококваліфікованих педагогів-дефектологів південно-східного регіону України.
Спеціальна освіта є складовою системи комплексної медико-педагогічної, професійної, фізичної та соціальної реабілітації дітей з обмеженими фізичними та розумовими можливостями.
Держава, суспільство в цілому, виходячи з гуманістичних принципів соціальної справедливості, створюють соціально-економічні, правові, організаційні умови для забезпечення таким особам рівних можливостей духовного розвитку і спілкування, участі в житті трудового колективу, у зв’язку з чим збільшується потреба в професіоналах-дефектологах.
В Україні спочатку фахівців цього профілю готували лише на дефектологічному відділенні при педагогічному факультеті Київського державного педагогічного інституту (КДПІ) імені М. Горького. У 1966 році на базі факультету дошкільної педагогіки і психології Слов’янського державного педагогічного інституту (СДПІ) було створено відділення дефектології та здійснено перший набір студентів-дефектологів за кваліфікацією «Вчитель і логопед допоміжної школи». Деканом факультету дошкільної педагогіки і психології в ті роки був кандидат педагогічних наук, доцент В. І. Данильченко, який активно сприяв розвитку й дефектологічного відділення.
1 вересня 1966 року… До новеньких аудиторій уперше увійшли 50 першокурсників-новачків, які щойно отримали студентські квитки. Так розпочалася історія факультету спеціальної освіти ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет». І вже в 1967 році набір на факультеті збільшився на денній формі навчання до 75-ти осіб, на заочній - до 50-ти осіб.
Проте шлях у 50 років не був простим і безпроблемним, та факультет спеціальної освіти м. Слов’янська народився під щасливою зіркою науки, творчості, талановитої юності, любові до дітей. На цьому шляху факультетові завжди таланило на людей – мудрих, захоплених, відданих своїй справі і небайдужих. Біля самих витоків організації факультету стояв колишній ректор інституту, кандидат історичних наук, доцент І. І. Петрик. Багато зусиль для розвитку факультету доклали й почесний ректор СДПУ доктор фізико-математичних наук, професор М. К. Нечволод та нинішній ректор – доктор педагогічних наук, професор С. О. Омельченко, за підтримки якої факультет успішно пройшов акредитацію: переоформлено ліцензії та сертифікати за акредитованим напрямом та спеціальностями, зокрема: 6.010105; 7.01010501; 8.01010501 «Корекційна освіта (за нозологіями)» та 016 «Спеціальна освіта».
У різні роки факультет очолювали: Василь Ілліч Данільченко, кандидат історичних наук, доцент (1966-1969); Анфіса Петрівна Токіна, доктор медичних наук, доцент (1969-1973); Степан Михайлович Попович, кандидат педагогічних наук, доцент (1973-1975); Надія Василівна Тарасенко, кандидат педагогічних наук, доцент (1975-1980); Віталій Степанович Луценко, кандидат педагогічних наук, доцент (1980-1997); Людмила Анатоліївна Співак, кандидат педагогічних наук, доцент (1997-2003); Владислав Вікторович Дичко, доктор педагогічних наук, професор (2003-2009).
Із 2010 року колектив факультету очолює доктор психологічних наук, професор Олена Володимирівна Мамічева.
Неможливо не відзначити постійну допомогу в розв’язанні численних проблем факультету першого проректора, доктора педагогічних наук, доцента О. Г. Набоки, проректора з науково-педагогічної роботи, кандидата фізико-математичних наук, доцента С. О. Чайченка, проректора з виховної роботи, кандидата педагогічних наук, доцента С. М. Швидкого, проректора з науково-педагогічної роботи і соціально-економічного розвитку, кандидата педагогічних наук В. М. Проскуніна. У повсякденних справах неодмінними помічниками факультету завжди були підрозділи університету, зокрема й навчальний відділ та його працівники (начальник – О. В. Чередник, інспектори – С. Л. Седашова, Е. В. Бурова, О. Л. Кадубовська, Л. М. Машир, О. О. Фролова, Ю. А. Трефілова, В. В. Чайченко, С. Р. Кашина, П. В. Куліш, І. Ю. Полякова, учений секретар – І. А. Решетова), секретар ректорату (С. О. Головко), головний бухгалтер (Т. А. Сологуб), начальник відділу кадрів (Є. С. Сілін), голова профспілки (Р. В. Павлович).
Саме за їхньої підтримки та завдяки праці численного колективу викладачів, лаборантів, методистів факультет спеціальної освіти сьогодні - це:
- талановиті студенти денної, заочної форм навчання;
- три спеціалізовані кафедри (кафедра корекційної педагогіки, кафедра логопедії та спеціальної психології, кафедра технологій корекційної та інклюзивної освіти, на яких здійснюють освітньо-виховну діяльність більше 30-и викладачів, серед яких доктори наук, професори, кандидати наук, доценти;
- ліцензовані та акредитовані за IV рівнем спеціалізації:
- Вчитель-дефектолог. Вихователь дітей з вадами психофізичного розвитку. Асистент вчителя загальноосвітнього навчального закладу з інклюзивним та інтегрованим навчанням;
- Олігофренопедагог, логопед. Вчитель дітей з вадами розумового розвитку;
- Логопед. Спеціальний психолог дошкільних та шкільних закладів;
- Олігофренопедагог. Логопед. Спеціальний психолог. Викладач корекційної педагогіки та спеціальної психології. Вчитель дітей з вадами психофізичного розвитку);
- Спеціальність 016 «Спеціальна освіта»;
- магістратура;
- аспірантура;
- сучасні аудиторії, класи з ТЗН;
- відомі вчені-дефектологи;
- випускники - переможці всеукраїнських із міжнародною участю олімпіад, конкурсів;
- нові задуми, плани, перспективи.
А тоді, 50 років тому, факультет в своєму складі мав лише кілька академічних груп, до того ж заняття на факультеті проводили у дві зміни.
Одним із основних завдань успішної роботи відділення дефектології було формування потужного професорсько-викладацького складу. До роботи в СДПІ запросили найкращих фахівців-педагогів, які з ентузіазмом та щиросердною відданістю робили перші кроки в підготовці висококваліфікованих спеціалістів-дефектологів.
У 1967 році від Міністерства освіти України за рекомендацією старшого наукового співробітника лабораторії спеціальної педагогіки НДІ педагогіки АПН УРСР Л. С. Вавіної та декана дефектологічного факультету КДПІ імені М. Горького К. М. Турчинської для роботи в СДПІ запросили вчителя історії Харківської спеціальної школи-інтернату для дітей із тяжкими порушеннями мовлення А. І. Капустіна, випускника історичного факультету Харківського університету та дефектологічного факультету КДПІ імені М. Горького. Першими викладачами новоствореного факультету також стали колишні викладачі факультету початкової освіти СДПІ – К. Д. Тертишна, П. С. Загнибіда, П. З. Мільченко та ін.
У період з 1966 по 1970 рр. до роботи в СДПІ було залучено і найкращих випускників КДПІ імені М. Горького, серед них: Л. Н. Опанасенко (Сергєєва), Н. В. Тарасенко, яка на той час працювала завучем Харківської республіканської школи-інтернату для дітей із тяжкими порушеннями мовлення, В. С. Луценко, В. О. Гулак. Тоді також прийшли вчитель-практик, здобувач лабораторії олігофренопедагогіки НДІ педагогіки УРСР С. М. Попович, випускниця Московського ДПІ імені В. І. Леніна Л. Г. Торшина, які мали досвід роботи в спеціальній школі.
Навчально-методична та матеріально-технічна база, що була створена протягом 2-ох років, дозволила відкрити в 1968 р. дефектологічний факультет як самостійний підрозділ СДПІ.
Висококваліфіковані фахівці забезпечували належний рівень викладання спеціальних дисциплін на факультеті. Велику увагу було приділено не тільки викладанню циклів педагогічних, а й медичних дисциплін, тому не випадково першим деканом дефектологічного факультету була доктор медичних наук А. П. Токіна, а до складу педагогічного колективу ввійшли висококваліфіковані лікарі-практики: доктор медичних наук, професор П. Н. Коритько, кандидат медичних наук, доцент А. С. Хілько, кандидат медичних наук, доцент Р. І. Трофимова. Особливо вирішальними для становлення факультету були 70-ті роки, коли перші викладачі дефектологічного факультету успішно захистили кандидатські дисертації в Москві та в Києві з різних проблем дефектології (С. М. Попович у 1971 р., Н. В. Тарасенко в 1973 р. та А. І. Капустін у 1974 р.). У ці роки було закладено наукові основи дефектологічної школи в СДПІ, які в значною мірою вплинули на подальший розвиток факультету.
У різні роки логопедію викладали старші викладачі А. А. Мейгас, Р. С. Муравйова, Л. Н. Сергєєва, Н. М. Філімошкіна, Л. Г. Торшина.
У 70-ті роки медичні дисципліни (невропатологію, анатомію слуху і мови) читала доцент, кандидат медичних наук Р. І. Трофимова – викладач високої ерудиції, академічної підготовки, блискучих знань та багатогранного досвіду. Науковець, що продовжувала династію своєї родини, не припиняла своїх досліджень і в Слов’янську. Разом із відомими долідниками України нею були розроблені новітні бальнео-фізіотерапевтичні технології на Слов’янському курорті, що свідчило про глибокі знання в галузі медицини, які вона щедро передавала студентам-дефектологам. Її дослідження стали вагомим внеском у розвиток факультету.
Викладачів спеціальних дисциплін було закріплено за кафедрою медико-біологічних дисциплін (зав. кафедри професор П. О. Коритько, пізніше доцент В. П. Краснокутська). У 1972 р. на викладацьку роботу до СДПІ запросили вчителя математики із Закарпаття, кандидата педагогічних наук, доцента І. М. Басіна, який у 1975 р. очолив нову кафедру - кафедру дефектології.
Факультет набував міцності і зростав, його лави поповнили молоді колеги – випускники Донецького державного університету (Л. А. Співак) та Слов’янського державного педагогічного інституту (Л. Л. Логвинова, В. А. Турський, В. О. Липа, Л. І. Марченко, Т. В. Шерстюк, С. В. Сарнацький, Н. В. Резніченко, О. Г. Манько та ін.).
Деякі викладачі, прийшовши на факультет зовсім юними, продовжують працювати й сьогодні. Саме цей невеличкий колектив однодумців стояв біля витоків майбутнього факультету спеціальної освіти ДДПУ. На плечі цих людей лягла важка і кропітка робота розбудови нового факультету, розв’язання численних проблем перших років існування – підбору викладацьких кадрів, розробки комплексу навчально-методичного забезпечення, заснування наукових шкіл, створення матеріально-технічної бази.
У пiдручнику «Корекцiйна психопедагогiка. Олiгофренопедагогiка» один iз засновникiв вiтчизняної дефектологiчної науки, академiк Biктop Миколайович Синьов так говорить про становлення нашого факультетy: «Мiжнародний авторитет української олiгофренопедагогiки, починаючи з кiнця 60-х poків ХХ столiття, зростав і завдяки дiяльностi олiгофренопедагогiв Слов’янського державного педагогiчного iнститyтy, при якому здiйснювалась пiдготовка вчителiв для допомiжних шкiл. Фундатором «слов’янської» (вiд назви міста Слов’янськ Донецької областi) олiгофренопедагогiки став вiдомий дослiдник i талановитий викладач, палкий послiдовник і популяризатор психолого-педагогічних ідей Л. С. Виготського кандидат педагогiчних наук, професор А. І. Капустін». Разом із своїми колегами – доцентами С. М. Поповичем та Н. В. Тарасенко, йому вдалося залучити до викладацької і дослідницької діяльності представників талановитої молоді – випускників дефектологічного факультету СДПІ, а також перспективних випускників КДПІ ім. Горького, направлених до Слов’янська, які під керівництвом науковців Москви та Києва успішно підготували і захистили кандидатські дисертації. Серед вагомих наукових доробок олігофренопедагогів Слов’янського педінституту того часу слід виділити праці А. І. Капустіна з проблеми використання наочності в допоміжній школі, формування в учнів історичних понять та розвитку їхнього логічного мислення; дослідження Н. В. Тарасенко з методики навчання мови і розвитку мовлення в розумово відсталих дітей, С. М. Поповича – із методики математики в допоміжній школі, В. О. Липи – із питань корекційно-розвивального використання символічної наочності при вивченні географічного матеріалу, В. А. Турського – із психологічних особливостей користування інструкціями розумово відсталими дітьми, В. О. Луценка – про особливості застосування в допоміжній школі методів усного викладу навчального матеріалу, Л. А. Співак – щодо змісту, методики й організації спостережень у природі учнями допоміжної школи, В. О. Гулака – із психологічних аспектів формування в дітей-олігофренів алгоритмізованих розумових дій при вивченні граматичного матеріалу тощо.
1966 рік - відділення дефектології, декан - Данільченко Василь Ілліч із студентами-дефектологами
1969 рік – декан дефектологічного факультету 1969-1973 років Токіна Анфіса Петрівна зі студентами
Декан дефектологічного факультету 1973-1975 років – Попович Степан Михайлович
1970 рік - перший випуск дефектологічного факультету