18 березня 2015 року в читальному залі Донбаського державного педагогічного університету (Донецька обл., м. Слов’янськ, вул. Батюка, 19) Службою безпеки України за підтримки Українського інституту національної пам’яті відкрито тематичну документальну виставку «Спротив геноциду». Представлену тематичну виставку створено Галузевим державним архівом СБУ та Українським інститутом національної пам’яті за розсекреченими архівними матеріалами органів «ВУЧК-ГПУ» та «НКВД». Захід, що пройшов у стінах вишу, присвячено 24-ій річниці до дня створення Служби безпеки України та підготовлено колективом університету спільно з працівниками СБУ.
За традицією, розпочавши захід виконанням гімну України, усі присутні поринули в гірке минуле нашого народу, переживаючи неймовірний біль українства, на чию долю в різні роки випали важкі страждання. Біль, що не повинен угамовуватися заради світлої пам’яті тих, хто опирався геноциду, тих, хто живе зараз і, тим більше, заради прийдешніх поколінь.
Вступне слово з нагоди виставки виголосив в.о. міського голови, секретар Слов’янської міської ради Олег Зонтов. Жаль та переживання, жах та смуток – усе це відбилося в кожному слові, яке він говорив про події, яким було присвячено експозицію. Зазначив, аби національна память форувалася за єдинимим канонами, заснованими на відкритості та правдивості. І, як раз, те що робить СБУ, якраз і веде до того, аби наша з вами національна память формувалася у відповідності до цього канону. Виступаючи перед присутніми О. Зонтов відзначив вагомий внесок Служби безпеки України в забезпечення миру та стабільності у звільнених населених пунктах Донецької та Луганської областей, важливість питань розвінчання міфів радянського періоду, привернення уваги, особливо молодого покоління Донеччини до об’єктивного сприйняття власної історії та культурної спадщини.
Своє захоплення відданістю справі співробітників СБУ, необхідність та нагальність роботи, яку вони проводять, представляючи виставку «Спротив геноциду» в різних установах, закладах освіти та колективах, від імені ректорату університету висловив проректор з науково-педагогічної роботи, кандидат історичних наук Сергій Швидкий.
Захід розпочався проектуванням на інтерактивній дошці світлин – найяскравіших прикладів спротиву нашого народу в період лихоліть, що спіткали українців, перейшовши згодом у поступове перегортання найтрагічніших сторінок історії нашої країни, уплетених у слова віршів і пісень, музику й тишу, що панували в залі.
Представлення власне виставки було проведено полковником СБУ Валерієм Удовиченком, який зазначив, що у пропонованій експозиції документально продемонстровано період із 1917 року, коли з початком Лютневої революції в Україні піднялася потужна хвиля визвольного руху. Саме 17 березня 1917 року в Києві було проголошено створення Української Центральної Ради і цей день став початком Української революції 1917–1921 рр. та розбудови модерної української державності. Ця революція продемонструвала волю українців до незалежності та демократичного розвитку, але з самого початку українська держава зазнала агресії з боку більшовицької Росії та окупації, скерованої керманичем російської комуністичної партії (більшовиків) В. Леніним. Для подолання опору українського народу й утвердження своєї влади більшовиками застосовано терор голодом 1921-1923 рр., створення альтернативного радянського уряду у Харкові та квазі-держави - Української СРР, проведення масових репресій, депортацій тощо. Виставку завершують документи періоду штучно організованого Голодомору-геноциду 1932-1933 років.
Стендова виставка спростовує міф про відсутність опору українського суспільства більшовицьким грабіжникам напередодні та під час Голодомору. 17 стендів унікальних документів та фотографій, значна частина яких оприлюднюється вперше, розкривають масштаби спротиву, його форми і методи. Відвідувачі документальної експозиції на власні очі змогли переконатися, що український народ не сприймав покірно наругу радянської влади, люди підіймали збройні повстання й опір терору голодом та репресіям згасав лише зі зникненням фізичних сил через відсутність хліба та інших продуктів харчування. Використані на виставці офіційні документи органів «ВУЧК-ҐПУ» та «НКВД», з яких знято гриф секретності, наводять факти боротьби — як збройної, так і саботування злочинних норм хлібозаготівлі. Архівні документи, щоденники тих часів, фото наочно ілюструють жорстоке придушення спротиву переважаючими провладними силами комуністичного режиму.
Під час виступу В. Удовиченко зазначив, що в теперішній час знову представниками нинішньої російської політичної еліти повторюється використання ленінських ідей та механізмів у реалізації агресивних дій щодо знищення незалежної України. При цьому пропагуються радянські міфи про історію нашого народу, застосовується система з інформаційних технологій задурманювання свідомості мас. Сьогоднішня російська агресія опирається на носіїв радянської ідентичності, яких найбільше залишилося саме у містах Донбасу. Необхідно розвінчувати теоретичні праці тирана Леніна, пам’ятники якому комуністи ставили й оберігали у всіх містах на теренах радянської імперії – СРСР, оскільки нинішня імперіалістична Російська Федерація і досі поводиться так мовити «по ленінські», послуговуючись ленінською технологією підкорення українського народу. Саме відновлення національної пам’яті сприятиме відстоюванню українським народом суверенітету та територіальної цілісності своєї країни.
У процесі проведення виставки В. Удовиченком було презентовано підбірку з 34-ох видань із історії України, національно-визвольного руху. Зокрема, таких унікальних видань як: ЧК-ГПУ-НКВД в Україні: особи, факти, документи; Польща та Україна в 30-40-х роках ХХ століття. Том 8 (книга 1 та книга 2) «Великий терор: Польська операція 1937-1938»; Остання адреса. – І видання. – Т. 2-3; Радянські органи державної безпеки у 1939 – червні 1941 р.: документи ГДА СБ України (ІІ видання, два томи); Журнал «З архівів ВУЧК-ГПУ-НКВД»; Геноцид в Україні 1932-1933 років за матеріалами кримінальної справи № 475; Остання адреса. До 60-ти річчя словацької трагедії; Україна і Росія; Українці у Другій світовій війні; Історія з грифом «Секретно». Українське ХХ століття; Московський сфінкс : міф і сила в образі Сходу Європи та інші, які наприкінці заходу було подаровано у фонди бібліотеки ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет».
Наприкінці свого виступу В.М. Удовиченко наголосив, що СБУ вживає всі необхідні заходи щодо забезпечення суверінитету та теріторіальної цілісності нашої держави й виконує поставлені перед нею завдання в інтересах українського народу.
Огляд презентованих книжок зробила кандидат історичних наук, доцент Н.М. Шалашна, наголосивши на безцінності роботи їх авторів та вагомості для виховання молоді, зокрема студентства.
Працівники бібліотеки університету, на чолі з завідувачем В.С. Качіною, так само підготували виставку з названої тематики, продемонструвавши літературу, що зберігається у фондах бібліотеки вишу та наголосивши тим самим, що ніхто не може залишитися осторонь там, де треба бути людиною, єдиною країною, відчуваючи біль кожного.
Наприкінці виставки ведучі проведеного заходу студенти ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет» (В. Руднєва – 4 курс російсько-українського відділення, О. Новікова, К. Гулак, В. Сорокіна – 2 курс російсько-українського відділення, М. Булавін – 1 курс англійсько-німецького відділення) та учасники (О. Головко – 3 курс фізико-математичного факультету, Кравчук В. – 3 курс факультету ПВПК) від імені всіх присутніх подякували представникам СБУ за відданість професії та країні, привітавши їх із черговою річницею створення Служби безпеки України та побажавши мирного неба, світлого прийдешнього та майбутньої історії держави, де не буде більше чорних днів.
Олена Колган, помічник ректора