…ця дівчина не просто так, Маруся.
Це голос наш. Це – пісня. Це – душа…
Вона була, як голос України,
що клекотів у наших корогвах!
Ліна Костенко
На світі є скарби, що намертво лежать у землі, і є живі скарби, що йдуть по землі, ідуть від покоління до покоління, огортаючи глибинним чаром людську душу. До таких скарбів належить і народна лірична пісня. Погортайте сторінки історії, вчитайтеся в прості і хвилюючі слова пісень, віднайдіть золоті ключі мелодій – і вам відкриється багато поетичних таємниць, ви почуєте голоси творців, імена яких розгубив час, так що вже навряд чи можна їх віднайти, але їх пісні, ставши народними, й сьогодні розливаються по нашій українській землі. І тільки інколи, крізь тумани часу, окреслиться схожа на легенду постать творця. До таких легендарних постатей і належить народна поетеса Маруся Чурай.
24 лютого у актовій залі факультету підготовки вчителів початкових класів Донбаського державного педагогічного університету пройшов літературно-музичний вечір присвячений 390-річчю від дня народження народної майстрині Марусі Чурай. Цей захід був організований кафедрою теорії і практики початкової освіти (завідувач кафедри професор Б.І. Коротяев) під керівництвом доцента В.П. Сиротенка.
Усі присутні мали змогу почути від ведучих цього заходу, студенток 2-го курсу спеціалізації англійська мова І. Тарасової та Н. Безпалової, цікаві і різноманітні думки та припущення дослідників-істориків, фольклористів, мистецтвознавців щодо постаті славетної Марусі, а також і біографію полтавської піснетворки. У залі пролунали відомі не тільки на всю Україну, але і в інших європейських країнах, наші рідні українські пісні, складені М. Чурай «Віють вітри, віють буйні…», «Ой, не ходи,Грицю, та й на вечорниці».
Прикрасою літературно-музичного вечора був вокальний ансамбль «Веснянка» (художній керівник – доцент В.Т. Чепіга). У їхньому виконанні пролунали запальна українська пісня «Їхали козаки із Дону до дому» та пісня «Засвіт встали козаченьки…».
Мабуть, питання про те, чи є постать Марусі Чурай реально-істричною або все ж таки її треба сприймати в більш міфічно-легендарному плані буде хвилювати ще не один десяток поколінь… Колись можливо на це і буде знайдено остаточну відповідь. А на сьогоднішній день, ми впевнені, що в кожній душі є маленький вогник щирої української пісні запалений декілька століть назад народною майстринею, співочою душею України – Марусею Чурай!