Останнім часом великого значення для суспільства набуває питання національно-патріотичного виховання майбутнього покоління. Саме це поняття вбирає в себе любов до Батьківщини, формування національної свідомості та гідності, шанування української культури і традицій.
Для педагогічного колективу технологічного факультету такий напрямок роботи є сьогодні дуже актуальним та пріоритетним. На викладачів факультету покладено важливе завдання – формування в майбутніх учителів трудового навчання любові та поваги до своєї країни, шанування національної культури й традицій і перенесення набутих знань й умінь у свою професійну діяльність. Адже, важливою складовою змісту національно-патріотичного виховання учнів є розвиток їхньої трудової активності.
Важливою подією стала зустріч 4 лютого 2015 року викладачів технологічного факультету Донбаського державного педагогічного університету на базі загальноосвітньої школи №13 м. Слов’янська на методичному об’єднанні вчителів трудового навчання шкіл міста та району з питань патріотичного виховання молоді на уроках трудового навчання в загальноосвітній школі.
Старший викладач кафедри технологій виробів легкої промисловості та дизайну технологічного факультету Шелюх Людмила Павлівна розповіла вчителям загальноосвітніх шкіл міста і району про діяльність факультету. Вона підкреслила важливість викладання дисциплін «Декоративно-прикладне мистецтво», «Художні промисли та ремесла», «Малюнок та основи композиції», «Технологія дизайну інтер’єру», «Деревообробка», «Художня обробка матеріалів» та ін. для формування готовності майбутніх педагогів до своєї професійної діяльності.
На заняттях студенти технологічного факультету залучаються до традиції українського народу шляхом вивчення технології та національної символіки української народної вишивки та народного одягу, виготовлення макету української хати з традиційним інтер’єром народного житла різних регіонів України, писанкарства, малюнку та композиції, різьблення по деревині,тощо.
Відомо, що кожен народ має свої традиції та звичаї, які є величезним скарбом й формуються протягом багатьох століть. Староукраїнські традиції міцно увійшли у сучасні звичаї. Так, наприклад, сьогодні ми не уявляємо Великодня без писанки. Студенти нашого факультету на практичних заняттях знайомляться не тільки з історією виникнення писанкарства, але й втілюють свої знання у практику розпису. Відтак, під час оформлення герба міста потрібно було не тільки розписати писанки, з яких складалась композиція мапи міста Слов’янська, але й виготовити основу герба з деревини, композицію якої було розроблено студентами в майстернях у техніці різьблення по деревині.
Велика увага приділяється підбору кольорів, орнаменту та формам (символіці) української народної вишивки. Крім виконання завдань на практичних заняттях та технологічній практиці студенти виконують індивідуальну роботу. Наприклад, розпочатий рік тому захід «Шлях українського рушника» – фактор єднання – проект «Єдина Україна: схід і захід разом» завзято підтримали студенти факультету й виконали рушник від нашого університету, уклавши частинку свого серця у велику справу багатьох українських вищих навчальних закладів.
Отже, робота технологічного факультету доводить, що залучення студентів до народного мистецтва є напрямком формування у них патріотизму як якості особистості через елементарні прояви національної свідомості та самостійного творчого пошуку.
К.п.н., ст. викл. Курчій О.В.
Ст. викл. Шелюх Л.П.