П’ятого листопада викладачі та магістри 2 курсу спеціальності 053 Психологія факультету гуманітарної та економічної освіти взяли участь у тренінгу «Тілесно-орієнтована самодопомога та профілактика вікарної травми через вправи на зняття напруги». Організатори онлайн-зустрічі Complex Trauma Institute, ведучий тренер Річмонд Хиз (Richmond Heath, TRE Australia).
Тілесно-орієнтована самодопомога та профілактика вікарної травми є надзвичайно актуальними при умовах війни в Україні. Під час війни люди стикаються з високим рівнем стресу, тривожності, страху та інших емоцій, які залишають відбиток на фізичному рівні, спричиняючи напругу в м’язах, порушення сну, апатію чи агресію.
Тілесно-орієнтовані практики допомагають зняти напругу, що накопичується в тілі, дозволяючи людям відчути полегшення і краще поратися з емоціями. Волонтери, медики, рятувальники, психологи та багато інших людей, які працюють із травмованими, можуть відчувати вікарну травму. Це вторинний стрес, який виникає внаслідок допомоги тим, хто переживає травматичні події. Через тілесно-орієнтовані вправи ці люди можуть стабілізувати своє фізичне та емоційне самопочуття, не накопичуючи надмірний стрес.
Такі вправи є доступними для виконання навіть у складних умовах – наприклад, у сховищах або тимчасових приміщеннях, де немає повноцінних умов для відпочинку. Завдяки простоті та практичності, люди можуть швидко застосовувати ці техніки для зняття напруги, не потребуючи особливого обладнання чи підготовки. Коли людина дбає про своє тіло, зменшуючи напругу, вона водночас стабілізує свій емоційний стан. Це дозволяє краще контролювати емоції, розумно підходити до прийняття рішень і бути більш стійкою перед викликами.
В умовах, коли багато чого поза нашим контролем, вправи на розслаблення допомагають повернути відчуття впливу на власний стан і повернути хоч часткове почуття безпеки. Ці фактори роблять тілесно-орієнтовану самодопомогу важливим інструментом для підтримки фізичного та психічного здоров'я українців під час війни.