1 грудня 2020 р. відсвяткувала свій десятирічний ювілей кафедра германської та слов’янської філології (завідувач – доктор філологічних наук, професор, заслужений працівник освіти України В. А. Глущенко).
Упродовж грудня на фейсбуці розміщувалися матеріали, присвячені цій даті. Певну увагу було приділено акредитації й ліцензуванню спеціальностей та освітніх програм: зараз кафедра є відповідальною за 7 освітніх програм з 11, що діють на філологічному факультеті! Значними є й успіхи в навчальній, методичній, науково-дослідній, виховній роботі.
Говорить Володимир Андрійович Глущенко: «Кафедра – це все наше життя. Наш колектив дуже дружний. Роблячи спільну справу, ми допомагаємо один одному. Усі викладачі – кандидати наук; більшість – доценти. У кожного є відповідальна ділянка роботи, якою він, власне, й керує; намагаємося підходити до всіх ланок системно. Взірцем є наші гвардійці – Ірина Борисівна Коротяєва й Наталя Михайлівна Маторіна. Вони поєднують у собі досвід, креативність, толерантність... Ініціаторами багатьох цікавих ідей виступають Галина Іванівна Капніна, Еліна Львівна Ананьян, Оксана В’ячеславівна Лях. Творчий підхід до справи притаманний і моїм колишнім дисертантам: Анні Сергіївні Орел, Олені Михайлівні Голуб, Вікторії Володимирівні Роман, Олександру Вікторовичу Піскунову, Анні Сергіївні Ніколайчук, Марині Юріївні Руденко. Вони стали ядром наукової школи «Методологія та історіографія мовознавства» і Міжгалузевої наукової лабораторії (під тією ж назвою). А хіба можна уявити собі кафедру без наших відповідальних, ініціативних лаборантів – Вікторії Олександрівни Пащенко та Анни Сергіївни Непран? Скажу й про тих викладачів, кого вже немає в штаті кафедри. Царство Небесне Антоніні Гаврилівне Спічці. Пішла на заслужений відпочинок Ольга Сергіївна Гохберг. Стала докторантом Олена Геннадіївна Гавриш. В інших ЗВО успішно працюють Вадим Миколайович Овчаренко, Олена Миколаївна Бондаренко, Анна Олександрівна Пучко. Перекладацькою й редакторською роботою плідно займаються Катерина Анатоліївна Тищенко й Наталя Вікторівна Холодова. Без вас, дорогі колеги, без вашої цілеспрямованої праці кафедра не відбулася б. А вона більш ніж відбулася та святкує своє десятиріччя!»
Кафедра германської та слов’янської філології: рифи акредитацій та ліцензування
10 років існує кафедра германської та слов’янської філології Донбаського державного педагогічного університету.
Підкреслимо: кафедра германської та слов’янської філології створювалася як випускова, була такою з першого дня свого існування й залишається донині. Отже, кафедра є відповідальною за акредитацію вже наявних спеціальностей та освітніх програм, а також за ліцензування нових. Над цим успішно працюють упродовж десяти років всі її викладачі, забезпечуючи навчальним навантаженням не лише себе, а й багатьох колег з різних кафедр університету. Серед досягнень кафедри є пройдені на відмінно акредитації спеціальностей 014 Середня освіта (Мова і література (англійська, німецька)) першого (бакалаврського) рівня, 014 Середня освіта (Мова і література (англійська)) другого (магістерського) рівня, 014 Середня освіта (Мова і література (російська)) першого (бакалаврського) рівня, акредитація освітньої програми «Середня освіта (Мова і література (російська)) другого (магістерського) рівня. У 2016 р. кафедра започаткувала на філологічному факультеті нову спеціальність 035 Філологія, проліцензувавши третій (освітньо-науковий) рівень вищої освіти (аспірантуру). Продовженням розвитку нового напряму стало ліцензування у 2017 р. другого (магістерського) рівня за спеціальністю 035 Філологія та створення кардинально нової для педагогічного ЗВО освітньої програми «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно))», а ще через рік – освітньої програми «Філологія (германські мови та літератури (переклад включно)), перша – англійська» для бакалаврів. На сьогодні кафедра є відповідальною за 7 освітніх програм з 11, що діють на філологічному факультеті!
Ось що каже завідувач кафедри доктор філологічних наук, професор, заслужений працівник освіти України Володимир Глущенко: «Дякую всім викладачам кафедри, її лаборантам за самовіддану роботу. Особливо хочу відзначити внесок у спільну справу кандидата філологічних наук, доцента Анни Орел. Багато в чому саме завдяки творчій праці Анни Сергіївни кафедра змогла подолати всі перешкоди й досягти значних результатів. Анна Орел є справжнім віртуозом! Вона робить все швидко й дуже якісно – звичайно, за допомогою колег. Наші успіхи – це наша мотивація створювати нове, актуальне й корисне!».
Науковий колектив: 10 років системної праці
За 10 років свого існування кафедра германської та слов’янської філології на чолі з проф. В. А. Глущенком досягла переконливих успіхів у науковій роботі. Можна відзначити, зокрема, що 1) кафедра випускає три наукові збірники: «Теоретичні й прикладні проблеми сучасної філології» (збірник до останнього часу був фаховим; зараз ведеться інтенсивна робота щодо присвоєння збірникові категорії Б), «Методологія та історіографія мовознавства», «Перспективні напрямки сучасної науки та освіти»; 2) з 1998 р. в університеті діє аспірантура зі спеціальності 10.02.15 – загальне мовознавство (з 2016 р. напрям 035 Філологія, спеціалізація «Загальне мовознавство»), яку очолює В. А. Глущенко; захищено 24 дисертації, у тому числі кандидатами наук стали О. М. Голуб, А. С. Ніколайчук, А. С. Орел, О. В. Піскунов, В. В. Роман, М. Ю. Руденко (наук. керівник проф. Глущенко В. А.; він підготував кандидатів наук і для інших кафедр університету; серед них І. М. Рябініна, кафедра української мови та літератури; С. Ю. Пампура, кафедра іноземних мов; Р. М. Ситняк, кафедра германської філології Горлівського інституту іноземних мов); 3) кандидатські дисертації захистили також Е. Л. Ананьян (наук. керівник проф. Панасенко Е. А.), О. Г. Гавриш (наук. керівник проф. Омельченко С. О.), Г. І. Капніна (наук. керівник проф. Цвєткова Г. Г.), О. В. Лях (наук. керівник проф. Золотухіна С. Т.); 4) на базі кафедри упродовж десяти років функціонує Міжгалузева наукова лабораторія «Методологія та історіографія мовознавства» (разом з Інститутом мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України); це єдина в Україні лабораторія лінгвометодологічного й лінгвоісторіографічного спрямування; 5) кафедра започаткувала проведення науково-практичних конференцій з актуальних проблем методології та історіографії мовознавства. Слід відзначити, що на теренах України конференції такої проблематики не відбувалися з 1989 р.! Першу конференцію кафедра провела в 2010 р., а взагалі їх було вже 7! В останні 5 років конференції проходять щорічно (голова оргкомітету – ректор ДДПУ проф. С. О. Омельченко); 6) протоколом № 2 засідання Вченої ради ДДПУ від 25.10.2012 зафіксовано створення наукової школи «Методологія та історіографія мовознавства» під керівництвом В. А, Глущенка.
Ось що каже завідувач кафедри професор Володимир Глущенко: «Усі викладачі кафедри знаходяться в постійному науковому пошуку. Ми прагнемо, з одного боку, урізноманітнювати нашу наукову роботу, з іншого, об’єднувати наші зусилля; нарешті, значна увага приділяється джерелам оприлюднення наукових результатів, що зараз є надзвичайно актуальним. Хочу відзначити вагомий внесок у спільну справу кандидата педагогічних наук, доцента Еліни Львівни Ананьян, яка багато робить для вдосконалення наукової роботи кафедри».
Терпіння і праця все перемагають!
У далекому 1993 р. на кафедрі російської мови та літератури Слов’янського педінституту почав видаватися науковий збірник «Проблемы русского языка, русской литературы и методики их преподавания в школе и вузе». Початок був важким. 1-й випуск (1993) містив лише 6 статей, а обсяг збірника був 85 сторінок. Але найтяжче зачати, а потому вже легше йде! З 1993 по 1997 рр. вийшло чотири випуски збірника. Починаючи з 1998 р. збірник почав називатися «Теоретические и прикладные проблемы русской филологии» (головний редактор проф. В. А. Глущенко, науково-технічний редактор доц. Н. М. Маторіна). У період з 1998 р. по 2012 р. вийшло 19 випусків збірника → з 5-го по 23-й; у випусках 7–20 могли публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукого ступеня доктора й кандидата наук. З утворенням кафедри германської та слов’янської філології (2010) саме ця кафедра стала базовою при підготовці збірника. В 2014 р. збірник «Теоретические и прикладные проблемы русской филологии» було перетворено в збірник наукових праць «Теоретичні й прикладні проблеми сучасної філології». До останнього часу (випуски 1–10) збірник був фаховим виданням. Підкреслимо, що в збірнику на всіх етапах його існування активно друкувалися викладачі всіх кафедр філологічного факультету (й представники інших факультетів), докторанти, аспіранті, студенті, шкільні вчителі, працівники органів управління освітою, а також викладачі інших ЗВО (і не тільки України!) та наукових установ. Назву збірника можна побачити в багатьох авторефератах докторських і кандидатських дисертацій! Найближчим завданням є включення збірника в категорію «Б» наукових фахових видань України, до чого докладається максимум зусиль.
Ось що каже завідувач кафедри германської та слов’янської філології проф. Володимир Глущенко: «Усі викладачі кафедри, її лаборанти переймаються нашим збірником. Відзначу доцентів Анну Орел та Оксану Лях, кандидата філологічних наук Анну Ніколайчук. Особливі слова подяки хочу сказати на адресу доцента Наталі Маторіної. Наталя Михайлівна – блискучий майстер своєї справи, справжня душа збірника!».
Про конференції з актуальних проблем методології та історіографії мовознавства
Кафедра германської та слов’янської філології започаткувала проведення науково-практичних конференцій з актуальних проблем методології та історіографії мовознавства. Ініціатором проведення конференцій став завідувач кафедри професор Володимир Андрійович Глущенко; відповідальний секретар конференції та науковий редактор і укладач збірника матеріалів – доцент кафедри Наталя Михайлівна Маторіна. Слід відзначити, що на теренах України конференції такої проблематики не відбувалися з 1989 р.! Першу конференцію кафедра провела в 2010 р. (головою оргкомітету був в. о. ректора проф. С. М. Чуйко).
Організатори конференції: Міністерство освіти і науки України, Інститут модернізації змісту освіти, Інститут мовознавства імені О. О. Потебні НАН України, Український мовно-інформаційний фонд НАН України, Київський університет ім. Бориса Грінченка, Львівський національний університет ім. Івана Франка, Чорноморський національний університет ім. Петра Могили, Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Донецький національний університет ім. Василя Стуса, ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет».
У 2010 і 2013 рр. у м. Слов’янську було проведено Міжнародні науково-практичні конференції «Методи лінгвістичних досліджень» і «Методологія та історіографія мовознавства». У 2016 р. кафедра германської та слов’янської філології оголосила про започаткування періодичних (щорічних!) науково-практичних Інтернет-конференцій з методології та історіографії мовознавства (голова оргкомітету – ректор ДДПУ проф. С. О. Омельченко). За результатами роботи конференцій в мережі Інтернет публікуються матеріали тез доповідей. У ювілейному для кафедри 2020 році проведено VII науково-практичну Інтернет-конференцію «Методологія та історіографія мовознавства» (м. Слов’янськ, 21–22 жовтня 2020 р.).
Говорячи про вагомий внесок кафедри германської та слов’янської філології в організацію та проведення конференцій з методології та історіографії мовознавства, проф. В. А. Глущенко особливо відзначив цілеспрямовану, системну й чітку роботу відповідального секретаря конференції, її наукового редактора й укладача збірника матеріалів доцента Н. М. Маторіної.
У 2009 році на філологічному факультеті ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет» було розпочато випуск наукового збірника матеріалів науково-практичних конференцій викладачів і студентів факультету. Серед членів редакційної колегії збірника – завідувач кафедри германської та слов’янської філології професор, доктор філологічних наук В. А. Глущенко й доцент кафедри ГСФ, кандидат філологічних наук Н. М. Маторіна. Наталя Михайлівна є також відповідальним редактором і укладачем збірника (і, як відзначив проф. Володимир Глущенко, його крилами!).
У травні 2020 року вийшов друком дванадцятий випуск збірника «Перспективні напрямки сучасної науки та освіти» (у чотирьох частинах). У межах конференції започатковано засідання круглого столу «Нова українська школа: теорія і практика (обмін досвідом)» з публікацією тез доповідей у збірнику матеріалів конференції.
Видання репрезентує загальні тенденції розвитку сучасної філології, як-от: містить наукові розвідки з україністики, русистики, історії української, російської та зарубіжної літератури; з педагогічних проблем, зокрема з питань методики викладання мови та літератури в школі й виші. Особливу увагу привертають статті, присвячені функціонуванню текстів (відповідно до певних контекстів) та культурологічним проблемам. Тематику таких наукових студій зумовлюють часткові напрями сучасного мовознавства та літературознавства, тому вони є актуальними як для викладачів, студентів та аспірантів педагогічних ЗВО, так і для вчителів загальноосвітніх шкіл.
Усього на сторінках дванадцяти випусків (21 частина) збірника опубліковано наукові доробки понад 1000 (!) авторів: викладачів, учителів загальноосвітніх закладів, аспірантів, магістрантів і студентів, учнів, які представляють майже весь Донецький регіон, інші області України (і навіть зарубіжжя): м. Донецьк, м. Дрогобич, м. Дружківку, м. Запоріжжя, м. Ізмаїл, м. Київ, м. Краматорськ, м. Куп’янськ, м. Лиман, м. Маріуполь, м. Мінськ, м. Святогірськ, м. Сєверодонецьк, м. Слов’янськ, м. Харків, Васильківський НВК № 1 Васильківського району Дніпропетровської області, Великоновосілківську гімназію Великоновосілківської районної ради Донецької області, Кіндратівську ЗШ Костянтинівського району, Миколаївську ЗОШ Покровської районної ради, Олександрівську ЗОШ Олександрівської селищної ради Донецької області, Олексіїво-Дружківську ЗОШІ, Прелеснянську ЗОШ Слов’янської районної ради, Світлівську ЗШ Добропільського району, Шандриголівську ЗОШ Лиманського району тощо.
Оприлюднення результатів наукових досліджень у збірнику надає можливість його авторам, насамперед аспірантам, магістрантам і студентам, апробувати їх і формує підґрунтя для подальших наукових розвідок.
Навчальні посібники викладачів випускової кафедри
Як вже відзначалося, на сьогодні кафедра германської та слов’янської філології є відповідальною за 7 освітніх програм з 11, що діють на філологічному факультеті. Звідси широке різноманіття навчальних і навчально-методичних посібників, а також методичних рекомендацій, створених і створюваних кафедрою.
- З відкриттям нової спеціальності 035 Філологія (германські мови та літератури (переклад включно)) перед викладачами кафедри постало завдання створити навчально-методичну базу підготовки фахівців за цим напрямом. Так з’явилися сучасні посібники з проблем перекладу з англійської й німецької мов українською та з української мови англійською й німецькою (доценти Е. Л. Ананьян, В. В. Роман, О. М. Голуб, О. В. Лях).
- Невіддільною частиною навчального процесу за спеціальністю 014 Середня освіта (Мова і література (англійська)) також стали підготовлені викладачами кафедри методичні рекомендації, навчальні та навчально-методичні посібники (доценти І. Б. Коротяєва, Е. Л. Ананьян, Г. І. Капніна, О. В. Лях, канд. філол. наук М. Ю.Руденко).
- Навчально-методичні матеріали з проблем російської мови та методики її викладання, підготовлені завідувачем кафедри германської та слов’янської філології проф. В. А. Глущенком і доц. Н. М. Маторіною, відомі за межами ДДПУ й активно використовуються у навчальному процесі. Це стосується й широко відомого навчального посібника «Из жизни слов русского языка» (автори – професори О. Ю. Ольшанський, В. А. Глущенко, Л. О. Бикова, Н. П. Матвєєва, доценти Н. М. Маторіна, Ю. В. Ледняк), опублікованого в попередні роки. Ця книга, що вийшла друком у десяти випусках, не має аналогів у русистиці!
- Для всіх спеціальностей філологічного факультету підготовлено навчальні посібники із вступу до мовознавства та історії компаративістики, із загального мовознавства, а для спеціальності 035 Філологія – і з методології філологічних наук і основ лінгвістичної історіографії (проф. В. А. Глущенко, доц. В. М. Овчаренко, К. А. Тищенко, А. С. Орел, канд. філол. наук М. Ю.Руденко).
Масштабне реформування галузі вищої освіти в Україні ставить перед викладачами кафедри германської та слов’янської філології нові завдання. Тож побажаємо всім колегам натхнення на шляху до нових звершень!
Pro bono publico
Кафедра германської та слов’янської філології приділяє особливу увагу
міжнародній діяльності, зокрема взаємодії із зарубіжними ЗВО. Діють договори з Вітебським державним університетом ім. П. Машерова (Білорусь) і Університетом ім. Адама Міцкевича в Познані (Польща); форми взаємодії кафедри із зарубіжними партнерами різноманітні! Проф. В. А. Глущенко упродовж семестру викладав українську мову в Познані. У 2018 р. Володимир Андрійович прослухав 120-годинний курс із сучасної польської мови при «Інституті розвитку міжнародної срівпраці» (м. Познань), а в 2020 р. разом з багатьма колегами по кафедрі – курси з польської мови при Жешувському університеті. Курси підвищення кваліфікації Міністерства освіти, науки і досліджень Австрії (програма «Культура та мова») на тему «Країнознавство на заняттях з німецької мови як іноземної» в активі доцента Г. І. Капніної (2018). Доц. І. Б. Коротяєва пройшла стажування, присвячене новітнім методам навчання (120 годин) при Малопольській школі громадської адміністрації та Університеті економіки в Кракові (2020), а канд. філол. наук А. С. Ніколайчук – 108-годинне стажування (курс «Філологія») при «Інституті розвитку міжнародної срівпраці», м. Познань (2017). Курси підвищення кваліфікації за темою «Психопедагогіка творчості» (Академія менеджменту та адміністрації в м. Ополе, Польща) в активі доц. О. Г. Гавриш (2016). Науково-педагогічне стажування в Північному університетському центрі у м. Бая-Маре (Румунія) на тему «Ефективні методи викладання філологічних наук у закладах вищої освіти» (2020, 180 годин) пройшла канд. філол. наук М. Ю. Руденко.
Виграла гранти й брала участь у низці зарубіжних семінарів і конференцій з відвідуванням Німеччини доц. Г. І. Капніна. Це семінар «Методика і дидактика на заняттях з німецької мови як іноземної» (2016), 46-а конференція з питань німецької мови як іноземної та другої іноземної, а також семінар з підвищення кваліфікації на тему «Техніки наукового дослідження та презентації» (2019), семінар «Мовна анімація на міжнародних зустрічах» (2019).
Стипендіатами Німецької служби академічних обмінів (DAAD) були Г. І. Капніна і двічі – О. Г. Гавриш.
Німецькі партнери цінують активність викладачів кафедри германської та слов’янської філології. Зокрема, Goethe-Institut тричі дарував кафедрі німецькомовну навчальну літературу й настільні дидактичні ігри для студентів!
Приємно відзначити, що доценти кафедри І. Б. Коротяєва та Е. Л. Ананьян є членами громадської організації «Асоціація викладачів англійської мови «TESOL-Ukraine», а доценти О. М. Голуб і В. В. Роман – Міжнародної асоціації викладачів англійської мови як іноземної в Україні (IATEFL в Україні). Наші колеги дотичні до багатьох заходів цих асоціацій! Доц. Г. І. Капніна, провідний в ДДПУ викладач німецької мови, входить в Асоціацію українських германістів і очолює осередок германістів північного регіону Донецької обл.
Додамо до цього: кафедра германської та слов’янської філології багато років є колективним членом Міжнародної асоціації викладачів російської мови та літератури. І тут зроблено дуже багато! Нас знають і цінують.
Actions speak louder than words
Виховна робота викладачів кафедри германської та слов’янської філології зі студентами (майже всі викладачі є кураторами) передбачає пріоритетні напрями національно-патріотичного, морально-правового, художньо-естетичного, трудового, фізичного, екологічного виховання і здійснюється за такими аспектами: організаційно-методологічне забезпечення; культурно-просвітницька робота та організація студентського дозвілля; національне виховання; соціально-виховна робота; робота органів студентського самоврядування.
Кафедра бере участь у громадських, спортивних, розважальних заходах. Це концерти, вечори поезії, зустрічі з поетами й прозаїками (у тому числі з членами Національної спілки письменників України), відвідування військової частини, тренінги педагогічної майстерності, змагання з боулінгу та ін. Незважаючи на карантин, кафедра продовжує проводити активну виховну роботу. І хоча виховні години зараз проводяться дистанційно, куратори знаходять можливості зробити їх змістовними й цікавими.
Великою популярністю на факультеті користується Halloween. Тут завжди наявний креатив!
Восени 2017 року з ініціативи декана філологічного факультету доцента Н. І. Овчаренко було створено ансамбль викладачів «ФілЛінг’s». Візитною карткою ансамблю стала українська пісня «Несе Галя воду». Але викладачі-філологи не просто виконали відому пісню! Вони зробили переклади частини куплетів – і пісня зазвучала чотирма мовами: українською, російською, англійською, німецькою. Звичайно, вийшло дуже весело!
Вагомим виявився внесок кафедри германської та слов’янської філології. Завідувач професор В. А. Глущенко й доценти кафедри Г. І. Капніна та О. В. Лях смачно попрацювали над перекладом, а уж про виконання годі й казати! На сцені нашого вишу пісня мала шалений успіх! Ансамбль «ФілЛінг’s» бачила й чула вся філологічна Україна!
З утворенням у Слов’янську Центру культури й духовності «Слов’янські вечорниці» завідувач кафедри германської та слов’янської філології професор Володимир Глущенко посів почесну посаду віце-президента Центру. З ініціативи й за участю нашого колеги було проведено низку цікавих заходів, зокрема вечір, присвячений поетові Д. Самойлову, вечір поезії й авторської пісні «Эти поэтические 70-е», презентації поетичних збірок В. А. Глущенка «Ощущение доброго ветра», «Дорога обетованная», «И слово дал Ты мне, Господь», «К небесам и птицам», творчу зустріч із письменниками – членами редколегії славнозвісного журналу «Радуга», що завітав до слов’янців з нашої столиці тощо. Переважна більшість цих заходів відбулая в стінах ДДПУ й за участю викладачів, аспірантів і студентів нашого ЗВО.
Ось що каже завідувач кафедри проф. В. А. Глущенко: «Усі викладачі кафедри активно займаються виховною роботою. Дякую всім колегам! Хочу відзначити кандидата філологічних наук Марину Юріївну Руденко, яка багато робить для урізноманітнення й удосконалення виховної роботи кафедри».