У межах Міжнародного проєкту «Посилення освітніх спроможностей психосоціальної підтримки та розбудова потенціалу служб психосоціальної підтримки в громадах, постраждалих унаслідок конфлікту областях України» від Німецької організації GIZ (Україна – Німеччина) з вересня 2023 по лютий 2024 рр. при співпраці кафедри психології з Національним Університетом «Києво-Могилянска Академія» відбулась сертифікатна програма «Психосоціальна підтримка у громадах під час криз і надзвичайних ситуацій». Її метою було формування знань та розвиток навичок у соціальних працівників і психологів, що працюють у громадах різних регіонів України в сфері послуг із психосоціальної підтримки населення, яке зазнало впливу кризових подій та/або надзвичайних ситуацій, зокрема в контексті війни росії проти України.
Експертами й тренерами навчальних груп виступали завідувач кафедри психології, професор Анаіт Едуардівна Мелоян і доценти кафедри Інесса Вікторівна Сергєєва й Андрій Петрович Кіян.
У сертифікатній програмі взяли участь і здобувачі факультету гуманітарної та економічної освіти, освітніх програм «Психологія» бакалаврського та магістерського рівнів вищої освіти. Продовжують підтримувати зв'язок із кафедрою випускники, які залюбки долучаються до навчання та стають учасниками проєктів із підвищення професійної кваліфікації.
По завершенню навчання учасники отримали сертифікат НаУКМА, який має статус свідоцтва про підвищення кваліфікації та надає право на орієнтування в інтервенціях із психосоціальної підтримки і психічного здоров’я та визначення необхідного рівня допомоги клієнтам із проблемами або запитами різного характеру; першої або вступної консультації з клієнтом, під час якої відбуватиметься первинне орієнтування у стані клієнта і визначення його основних проблем та/або симптомів; проведення консультування клієнтів відповідно до специфічних завдань із використанням навичок кризового консультування (дотримання часових меж консультації, ведення телефонного консультування); складання мапи психосоціальних послуг у громаді і формування системи перенаправлення; оцінювання ступеня ризику в ситуаціях загрози суїциду та/або насильства, надання необхідної допомоги відповідно до ступеня небезпеки і перенаправлення до служби надання адресної допомоги відповідно до мапи психосоціальних послуг у громаді; надання першої психологічної допомоги людині у стані стресу і в суїцидальній кризі (навички гейткіпінгу); стрес-менеджент та профілактики професійного вигорання і вікарної травми; орієнтування в основних підходах до кризового менеджменту і мобілізації громади під час кризи; проведення групової тренінгової роботи у громадах із людьми різних вікових категорій.
Сертифікатна програма «Психосоціальна підтримка у громадах під час криз і надзвичайних ситуацій» відповідає на актуальні запити психологів та фахівців, які працюють із людьми у громадах різних регіонів України в умовах війни та надає можливість її застосування в період кризових подій і надзвичайних ситуацій. Здобуті під час навчання знання і навички лишатимуться необхідними також у роботі з людьми довгий час після цих подій, оскільки наслідки їхнього впливу можуть бути тривалими в часі.