Загальні відомості та історія кафедри
Кафедра технологій спеціальної та інклюзивної освіти є випусковою і призначена забезпечити підготовку фахівців за такими ступенями вищої освіти: бакалавр та магістр у галузі знань «016 Спеціальна освіта». При кафедрі діє аспірантура з означеної спеціальності.
Науковий напрям: Зміст освіти, форми і засоби фахової підготовки вчителів-дефектологів.
Основна ідея: Змістове і методичне забезпечення підготовки психокорекційного педагога до роботи в спеціальних та інклюзивних закладах загальної середньої освіти.
Тема науково-дослідної роботи кафедри: «Науково-методичне забезпечення змісту освіти дітей із особливими освітніми потребами»
На базі кафедри проводяться курси підвищення кваліфікації учителів і вихователів спеціальних загальноосвітніх закладів, вчителів загальноосвітніх закладів з інклюзивною формою навчання.
Особливо слід відзначити, що викладачі кафедри залучені до розробки навчальних програм з грифом МОН для спеціальних загальноосвітніх закладів для дітей із інтелектуальними порушеннями (початкова та основна ланка).
Колектив кафедри тісно співпрацює з Асоціацією корекційних педагогів, Міжнародним фондом «Відродження», Міжнародним фондом «Крок за кроком», Національною асамблеєю інвалідів України, фондом допомоги дітям з синдромом аутизму «Дитина з майбутнім», громадськими організаціями, зі спеціальними й інклюзивними загальноосвітніми установами, центрами соціальної реабілітації Донецької, Харківської, Запорізької, Луганської, Дніпропетровської та інших областей України з питань психолого-педагогічного супроводу осіб з особливими освітніми потребами.
У 2023 р. на базі кафедри технологій спеціальної та інклюзивної освіти відкрита наукова лабораторія «Розвиток прикладного аналізу поведінки як науки в Україні».
Ефективною результативністю наукової роботи кафедри слід вважати щорічне (протягом останніх 12-ти років) видання кафедрального збірника «Теоретичне і методичне забезпечення навчання та виховання осіб з особливими освітніми потребами», головний редактор – проф. Дмитрієва І.В.
Матеріали науково-дослідної роботи, яка здійснюється у рамках науково-консультативного центру постійно апробуються у навчальному процесі вищу, на педрадах та методичних об’єднаннях педагогічних працівників спеціальних шкіл Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Харківської областей, у виступах на Міжнародних, всеукраїнських, регіональних науково-практичних конференціях, під час проведення курсів підвищення кваліфікації корекційних психопедагогів, на наукових семінарах, фестивалях, сесіях з питань спеціальної та інклюзивної освіти, засіданнях круглих столів, симпозіумах в м. Києві, Кам’янець-Подільському, Дніпрі, Запоріжжі, Сумах, Одесі, Львові, Харкові, Полтаві, Братиславі, Лодзі, Будапешті, Ризі, Карлсруе та ін., систематично поширюються серед громадськості.