Там гриміла війна і дрижала земля під ногами,
Розривалося небо і вили свинцеві дощі –
То Вітчизна моя піднялася на бій з ворогами
І, стікаючи кров'ю, боролася вдень і вночі.
Г. Біленко
28 жовтня Україна вшановує 72-у річницю вигнання нацистських окупантів із України.
Напевне, жодна інша історична подія не залишила такої глибокої рани в пам’яті народній і душах людських, як Друга світова війна.
Війна принесла з собою таку безліч трагедій, віроломства і зруйнованих доль, завдала великих страждань і горя кожній родині, забравши людські життя, роз’єднавши сім’ї, порушивши фізичне і моральне здоров’я людей, зруйнувала їхні домівки та усталений побут.
Та водночас стала суворим випробуванням для людей, давши яскраві приклади людської гідності, стійкості, мужності, відваги, самопожертви, героїзму, «людяності у нелюдяний час».
Чи не найбільший свій чорний і кривавий слід Друга світова війна залишила в Україні, яка одна із перших прийняла на себе удар гітлерівських військ. На плаху війни було покладено неосяжну кількість людських життів, її синів і дочок. За різними підрахунками, Україна в роки війни втратила загиблими і померлими внаслідок бойових дій, окупації, голоду від 7 до 10 млн. людей.
Бої на території України розтягнулися із заходу на схід більше, ніж на тисячу кілометрів. А це спалені, зруйновані понад 700 міст і 28 тисяч сіл, близько 10 мільйонів людей залишились без даху над головою, знищено понад 16 тисяч промислових підприємств.
А наступальні операції – Донбаська, Корсунь-Шевченківська, Львівсько-Сандомирська, Східно-Карпатська – призвели до остаточного звільнення та вигнання гітлерівських загарбників із території України.
Будемо пам’ятати і не забувати ! У цей день схиляємо голови перед воїнами, які воювали , загинули в боях за визволення України, та населення, яке постраждало від нацистів.
Написано і пишеться безліч документальних, публіцистичних, художніх творів, опубліковані спогади учасників та свідків воєнних дій.
Шановні користувачі ! Пропонуємо Вам переглянути такі видання :
- Друга світова війна в історичній пам'яті України : за матеріалами Укр. ін-ту нац. пам'яті / Укр. ін-т нац. пам'яті; [упоряд.: Л. Герасименко, Р. Пилявець; відп. ред. І. Юхновський]. – Київ: 2010 ; Ніжин : Лисенко М.М. - 247 с. : фотогр., карти.
- Коваль, М. В. Україна в Другій світовій і Великій Вітчизняних війнах (1939-1945рр.) / М. В. Коваль; Нац. акад.. України, Ін-т історії України НАН України. – Київ: Альтернативи,1999. – 335 с.- (Україна крізь віки : у 15 т.; т.. 12).
- Патриляк, І. К. Україна в роки Другої світової війни: спроба нового концептуального погляду / І. К. Патриляк, М. А. Боровик. - Ніжин : Лисенко М.М., 2010. - 590 с.