Кафедра прикладної психології структурний підрозділ факультету психології, економіки та управління Державного вищого навчального закладу «Донбаський державний педагогічний університет».
Кафедра прикладної психології створена у 2003 році на підставі наказу ректора Слов’янського державного педагогічного університету (№ 729 від 20 червня 2003 року).
З 2003 р. по 2006 р. - очолювала кафедру кандидат психологічних наук, доцент Доцевич Тамілія Іванівна.
З 2007 р. по теперішній час завідувач кафедри прикладної психології - кандидат психологічних наук, професор Мелоян Анаіт Едуардівна.
Навчальний процес на кафедрі прикладної психології, ґрунтується на Галузевому стандарті вищої освіти, відповідно до освітньо-кваліфікаційних характеристик та освітньо-професійної програми підготовки фахівців напряму підготовки 6.030102, спеціальностей 7.03010201, 8.03010201 Психологія.
Науково-дослідна робота кафедри здійснюється за актуальними проблемами сучасної психологічної науки. Викладачі кафедри працюють за темою "Розвиток внутрішнього потенціалу особистості в процесі соціалізації" – науковий керівник зав. кафедри прикладної психології, кандидат психологічних наук, професор Мелоян А.Е. Виходячи з кафедральної тематики кожен викладач має свій напрямок науково-дослідної роботи.
За останні шість років (2007 – 2013) викладачами кафедри опубліковано 247 публікацій: 6 навчальних посібників з грифом МОН (Мелоян А.Е. – 5; Осика О.В. – 1); 5 монографій (Мелоян А.Е., Антонова Н.О., Осика О.В., Кузьміна О.В.); 15 навчально-методичних посібника для студентів психологічного факультету.
Захищено 2 кандидатські дисертації (Осика О.В., Асланян Т.С.), 2 докторські дисертації (Кузьміна О.В. 2012 р. Антонова Н.О. 2013р) і Мелоян А.Е.привоєно звання професора 2013 р.
Під науковим керівництвом викладачів кафедри проводяться експериментальні дослідження за темами випускних, дипломних і магістерських робіт студентів денної і заочної форми навчання, націлених на удосконалення процесу психологічної корекції особистості. За результатами досліджень за останні шість років студентами опубліковано понад 76 статей у наукових збірниках України і зарубіжжя.
Колектив кафедри прикладної психології підтримує тривалі конструктивні зовнішні зв’язки з іншими науковими організаціями, що є важливою й характерною складовою науково-дослідницької діяльності кафедри. Ці зв’язки реалізуються головним чином, у вигляді співробітництва з Київським інститутом психології ім. Г.С.Костюка; Черкаським національним університетом ім. Б.Хмельницького; Харківським національним університетом ім. В.Н.Каразіна; Харківським державним педагогічним університетом ім. Г.С.Сковороди; РВНЗ Кримським гуманітарним університетом.
За активною участю зав. кафендри проф. Мелоян А.Е. укладені довгострокові угоди про спільну наукову працю з міжнародними закладами: Забайкальским державним університетом (2008р.) (Росія); кафедрою соціальної психології Білоруського державного педагогічного університету ім.Максима Танка (Білорусія); Інститутом бізнеса і політики м.Нижний Новгород (Росія).
На підставі угоди з Науково-дослідним центром глибинної психології АПН України та Слов'янським державним педагогічним університетом з 2008 року по теперішній час проводяться заходи, в яких приймали активну участь викладачі і студенти психологічного факультету.
У рамках угоди з Читинським державним університетом (Забайкальським державним університетом) (Россія) та Донбаським державним педагогічним університетом з 2009 року по теперішній час проводяться щорічно Міжнародні науково-практичні конференції "Стан здоров'я: психолого - педагогічні та медичні аспекти», «Екологія, здоров'я, спорт", в якій приймають участь науково-педагогічні працівники, магістранти України і Росії.
22 листопада 2013 р. відбулась Міжнародна науково-практична onlain конференція «Проблеми здоров‘я сучасної молоді: допомога дорослим дітям алкоголіків» за участю чотирьох країн ( Україна, Росія, Білорусія, Італія).
Відповідно до угоди про спільне наукове співробітництво з кафедрою соціальної психології Білоруського державного педагогічного університету ім.Максима Танка (Білорусія) проведені науково-практичні семінари «Конфлікти і шляхи їх конструктивного рішення», «Поведінка особистості в конфліктній ситуації» (ведучий — зав. каф. соціальної психології Білоруського державного педагогічного університету Гатальська Г.В. – кандидат педагогічних наук, доцент «Психології», дійснйи член Європейської асоціації тілесноорієнтованої терапії.
Викладачі кафедри приймають активну участь у накових семінарх з психології в Чехії, Венгрії, Ізраїлі, Кіпрі. Викладачі кафедри є членами Асоціації психологів Донбасу; Європейської асоціації трансактного аналізу. Склад кафедри прикладної психології - 10 викладачів, з них 1 кандидат наук, професор, 1 доктор наук, 4 кандидата наук, доцентів, 4 асистента:
МЕЛОЯН АНАІТ ЕДУАРДІВНА
кандидат психологічних наук, професор
Мелоян Анаіт Едуардівна народилася 9 серпня 1966 року.
У 1998 році закінчила Слов’янський державний педагогічний інститут (диплом з відзнакою) і їй присвоєно кваліфікацію “Практичний психолог”.
Науково-педагогічний стаж – 15 років.
Свою науково-педагогічну діяльність розпочала у 1998 році на посаді асистента кафедри психології. У 2004 році у спеціалізованій Вченій раді Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України (м. Київ) успішно захистила дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю педагогічна і вікова психологія на тему: “Глибинно-психологічні витоки агресивності особистості (на матеріалі активного соціально - психологічного навчання)”.
З 2007 року по теперішній час успішно очолює кафедру прикладної психології Вищого навчального закладу «Донбаський державний педагогічний університет».
У 2007 р. їй присвоєно звання доцента, а в 2013 р. за високі показники в науково-дослідній роботі присвоєно звання професора кафедри прикладної психології.
Загальна кількість публікацій – 74, з них 11 навчально-методичних посібників, з них 5 з грифом МОН України; 1 монографія). Під її науковим керівництвом захищено 3 кандидатських дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата психологічних наук, була офіційним опонентом на здобуття наукового ступеню кандидата психологічних наук.
Мелоян А.Е. постійно працює над науково-методичним забезпеченням навчального процесу з дисциплін "Глибинна психологія", "Напрямки в зарубіжній психології", "Психологія особистості", тренінг «Активного соціально – психологічного навчання», «Психологія сім‘ї».
Анаіт Едуардівна нагороджена Почесним Знаком Міністерства освіти і науки Російської Федерації за просування спільних науково-дослідних проектів, за збереження і розвиток академічних традиції України та Росії. Вона також нагороджена почесними грамотами Забайкальського державного університету (Росія) i Білоруського державного педагогічного університету ім. Максима Танка, за проведення спільних науково-практичних заходів.
Мелоян А.Е. активно співробітничає з провідними вищими навчальним закладами України і ближнього зарубіжжя. З 2010 року є організатором щорічних спільних науково-практичних конференцій з Забайкальськім державним університетом: "Стан здоров'я: психолого - педагогічні та медичні аспекти», «Екологія, здоров'я, спорт". 22 грудня 2013 була організатором Міжнародної науково-практичної online конференції "Проблема здоров'я сучасної молоді: допомога дорослим дітям алкоголіків" спільно з Флорентійським державним університетом, Забайкальським державним університетом та Білоруськім державним педагогічним університетом ім. Максима Танка. Приймала участь у міжнародних науково-практичних семінарах в м. Прага (Чехія); м. Нетанія (Ізраїль), м.Ларнака (Кіпр), м. Будапешт (Венгрія). Являється дійсним членом Європейської асоціації трансактного аналізу.
Активно займається практичною діяльністю у руслі глибинної психотерапії з елементами транзактного аналізу, гештальт-тераії, психодрами.
ЄГОРОВА ОЛЕНА БОРИСІВНА
кандидат психологічних наук, доцент
Єгорова Олена Борисівна народилась 06 лютого 1956 р.
У 1978 році закінчила Слов‘янський державний педагогічний інститут відділення математики фізико-математичного факультету.
Науково-педагогічний стаж – 27 років
У 1994 році успішно захистила дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю педагогічна і вікова психологія на тему: „Корекція поведінки з відхиленням у підлітків в залежності від особливостей їх пізнавальних інтересів” у спеціалізованій Вченій раді ХДПУ ім. Г.С.Сковороди.
У 2002 р. їй присвоєно звання доцента.
Загальна кількість публікацій - 82, з них 11 навчально-методичних посібника для студентів психологічного факультету.
1986р. -1989 р. проходила стажування в Науково-дослідному інституті загальної та педагогічної психології АПН СРСР (лабораторії І.В. Дубровіної та А.І. Cухаревої – під керівництвом А.М. Прихожан та І.М. Кондакова ) та МДПІ ім. В.І.Леніна (кафедра психології, зав. – Ю.М. Забродін, науковий керівник Е.Д. Телегіна) – з метою написання дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата психологічних наук. У 1988 р. працювала над розробкою методики «Методика діагностики форм поведінки з відхиленням» (у співавторстві з І.М. Кондаковим). 1988 р. прийняла участь у роботи «Ярмарки методик» (НДІ ЗПП АПН СРСП).
Олена Борисівна у 1989 р. прийняла участь у роботі Всесоюзного з’їзду Товариства психологів СРСР.
1993-1994 р.р. – виконувала обов‘язки декана спец. факультету „Практична психологія”. З 1998 р. – доцент кафедри психології. Олена Борисівна проводила наукові консультації з написання кандидатської дисертації на тему: „Психологічні особливості формування духовності майбутніх психологів” (аспірантка – Кизим Г.С.) та кандидатської дисертації на тему: «Формування відповідальності у підлітків з неповних родин» (аспірантка – Маковєєва С.В.).
Викладає дисципліни «Клінічна психологія», «Психологія важковиховуваних підлітків», «Психологічна реабілітація», «Патопсихологія».
ОСИКА ОЛЬГА ВІКТОРІВНА
кандидат психологічних наук, доцент
Осика Ольга Вікторівна народилася 13 жовтня 1962 року.
У 1985 році закінчила Слов‘янський державний педгогічний інститут і отримала кваліфікацію викладач педагогіки і психології та методист по дошкільним закладам.
Науково-педагогічний стаж – 25 років.
У 2007 році у спеціалізованій Вченій раді Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України (м. Київ) успішно захистила дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю педагогічна і вікова психологія на тему: "Психологічні особливості мотивації моральної поведінки молодших школярів".
У 2007 р. їй присвоєно звання доцента кафедри прикладної психології.
З 2005 р. по 2013 р. виконувала обов‘язки заступника декана психологічного факультету.
Напрям наукової роботи - Проблеми мотивації моральної поведінки молодших школярів
Загальна кількість публікацій – 72, з них 1 з грифом МОН України, 1 монографія.
Викладає дисципліни: "Основи наукових досліджень", "Психологія організацій", "Психологія творчості", «Соціальні моделі психокорекційної роботи»
АСЛАНЯН ТЕТЯНА СЕРГІЇВНА
кандидат психологічних наук, доцент
Асланян Тетяна Сергіївна народилася 10 вересня 1969 року.
У 1992 році закінчила Слов‘янський державний педагогічний інститут дефектологічний факультет, спеціальність «Дефектологія», кваліфікація вчитель допоміжної школи, олігофренопедагог дошкільних закладів.
У 1999 році закінчила спецфакультет СДПІ «Психологія», і отримала кваліфікацію практичний психолог.
Тетяна Сергіївна у 2010 році успішно захистила дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата психологічних наук за темою: «Структурні та функціональні характеристики симптомокомплексу «емоційного холоду» у жінок» зі спеціальності 19.00.01 – загальна психологія, історія психології у спеціалізованій вченій раді Д64.051.08 Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна.
У 2012 р. їй присвоєно звання доцента кафедри прикладної психології.
Науково-педагогічний стаж – 12 років.
Загальна кількість публікацій 43: з них 33 наукового та 10 навчально-методичного характеру.
Тетяна Сергіївна одна із організаторів семінару: Транзактний аналіз “ 101 базовий курс” (Викладач – Соболєва О.С., дійсний член Європейської Асоціації Транзакційного Аналізу, дійсний член Санкт-Петербурзької Асоціації Транзакційного Аналізу, сертифікований Транзактний Аналітик (СТА); Навчаючий та Супервізуючий Транзактний Аналітик (ТSТА) в галузі психотерапії). Дійсний член Європейської асоціації трансактного аналізу.
Викладає дисципліни «Вступ до спеціальності», «Психологія спілкування», «Основи екологічної психології», «Психологія народів».
ПЕРЕУХЕНКО ГАЛИНА ІВАНІВНА
кандидат педагогічних наук, доцент
Переухенко Галина Іванівна народилася 13 березня 1949 року.
У 1977 році закінчила Харківський державний інститут культури і отримала кваліфікацію: клубний працівник вищої кваліфікації, режисер театрального колективу.
У 1998 році захистила кандидатську дисертацію за темою: "Традиції і практика впливу театральної педагогіки на підготовку майбутнього вчителя". Захист відбувся у Київському університеті ім. Т.Г. Шевченка по спеціальності – 13.00. 02 - теорія та історія педагогіки.
Галина Іванівна у 2002 році присвоєно звання доцента.
Науково-педагогічний стаж – 24 роки
Загальна кількість публікацій – 34.
Переухенко А.І. пройняла участь в майстер-класі «Метод психологічного театру» «Мудрість жити», проведеного Клаудіо Асколі (Флорентійський державний університет, Італія) на базі факультету психології Білоруського державного педагогічного університету імені Максима Танка (11 - 12 квітня 2013 р.).
Галина Іванівна одна із організаторів семінару “Волонтерський рух” Міський центр соціальної служби для сім, дітей та молоді.
Викладає дисципліни: "Психологія соціальної роботи", "Ораторська майстерність викладача", "Політична психологія".
ПОГРІБНА АЛЬОНА ОЛЕКСАНДРІВНА
асистент
Погрібна Альона Олександрівна народилася 9 лютого 1975 року.
У 1996 році закінчила Слов‘янський державний педагогічний інститут за спеціальністю педагогіка і психологія (дошкільна).
Альона Олександрівна у 2000 році закінчила спецфакультет СДПІ «Психологія», і отримала кваліфікацію практичний психолог.
Науково-педагогічний стаж – 15 років.
Загальна кількість публікацій – 18
Викладає дисципліни: "Психологія управління", "Практикум з соціальної психології", "Практикум з клінічної психології". У 2013 році вступила до денної аспірантури ДДПУ по спеціальності 19.0 0.07 - педагогічна та вікова психологія.
ШЕВЕЛЬДІНА ОЛЬГА ВІКТОРІВНА
асистент
Шевельдіна Ольга Вікторівна народилася 25 квітня 1981 г
У 2001 році закінчила Слов‘янський державний педагогічний університет по спеціальності психологія.
Науково-педагогічний стаж – 10 років.
Загальна кількість публікацій – 14.
Викладає практичні заняття з дисциплін: "Психологія спілкування", "Психологія особистості", "Основи психологічного консультування"; проводить лабораторні заняття з дисциплін: "Тренінг сенситивності", "Тренінг психодрама", "Тренінг: активне соціально-психологічне навчання".
Ольга Вікторівна є однією із авторів програми тренінгу практикуму "Основи теорії і практики психологічного консультування".
Приймала участь у тренінгах-практикумах і отримала сертифікат: «Супервізія у психологічному консультуванні», «Основи теорії і практики психологічного консультування», в базовій навчальній програмі з психотерапії: Асоціація практичних психологів. Майстер-школа клієнт-центрованої психотерапії.
Ольга Вікторівна є однією із авторів програми тренінгу практикуму "Основи теорії і практики психологічного консультування".
Дійсний член європейської асоціації трансактного аналізу.
З 2013 року аспірант заочної аспірантури Луганського національного університету ім.Т.Г.Шевченка.
ЄВДОКИМОВ ОЛЕГ АНАТОЛІЙОВИЧ
асистент
Євдокимов Олег Анатолійович народився 15 квітня 1974 року.
У 1998 році закінчив Донбаську державну машинобудівну академію за спеціальністю «Економіка підприємства».
У 2000 році закінчив спец.факультет «Психологія» Донецького інституту післядипломної освіти за спеціальністю психологія.
Науково -педагогічний стаж – 10 років.
Загальна кількість публікацій – 13
Викладає дисципліни: «Тренінг: психодрама», практичні заняття з дисциплін «Соціальні моделі психокорекційної роботи», лабораторні заняття з дисциплін «Практикум з соціальної психології», «Практикум з клінічної психології». Проводить індивідуальні і сімейні психологічні консультації.
МУРАВИЦЬКА ІНЕССА СТЕПАНІВНА
асистент
Муравицька Інесса Степанівна народилася 21 травня 1979 г.
У 2001 році закінчила Слов‘янський державний педагогічний університет по спеціальності психологія.
Загальна кількість публікацій – 11
Науково-педагогічний стаж – 10 років.
Викладає практичні заняття з дисциплін: "Соціальна психологія", "Клінічна психологія", "Психологія важковиховуваних підлітків", "Патопсихологія", "Психологічна реабілітація".