«Структура та форми роботи центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями» Практичний семінар

28 лютого 2025 р. відбувся практичний семінар на тему: «Структура та форми роботи центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями» для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 053 Психологія. Участь у роботі практичного семінару взяли 16 учасників, серед них здобувачі денної та заочної форми навчання факультету гуманітарної, філологічної та економічної освіти, викладачі кафедри психології.
Практичний семінар був організований доцентом кафедри психології Степаненко Ларисою Вікторівною та стейкхолдером першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 053 Психологія – Єрофеєвою Дарією Іванівною, в. о. директора комунального закладу «Донецький обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями».
Під час практичного семінару розкриті питання здійснення соціально-психологічних, реабілітаційних послуг для клієнтів по інклюзивним методикам, які спрямовані на успішну реабілітацію та інтеграцію дітей і молоді з інвалідністю у суспільство. Представлені різнобічні форми роботи з дітьми та молоддю, з метою всебічної соціальної адаптації, реабілітації та спілкування. Приділена увага видам психологічної реабілітації, таких як: психологічна допомога за зверненням; психодіагностика особистої сфери клієнтів; психотерапія з використанням прийомів арт-терапії, казкотерапії і когнітивно-аналітичної терапії сім’ї; корекційно-розвивальні заняття. Зазначено, що всі заходи реабілітації дітей спрямовані на подолання особистісних комплексів та психологічних травм, набутих під час захворювань. Проводяться консультаційно-виховні заходи, що спрямовані на обізнаність, саморозвиток та самодопомогу у стресових ситуаціях.
На завершення психологічного семінару директорка центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями запросила до роботи центру психологів.

Сучасні підходи до викладання хореографії: обговорення теорії та методики

Вчора, 27 лютого, в рамках роботи зі стейхолдерами, відбулося засідання кафедри ПтаМД, присвячене обговорюванню змісту курсу «Методика навчання хореографії». В заході прийняли участь члени кафедри на чолі с завідувачкою кафедри, кандидатом педагогічних наук, доцентом, Євтуховою Т.А., а також стейкхолдер Главчева Г.А. – викладачка КЗ (Мистецька школа №2 Краматорської міської ради) відділу сольного та хорового співу, керівниця зразкового народного ансамблю «Melody».
Обговорення курсу "Теорія і методика хореографії" відбулося з метою поглиблення знань студентів у сфері хореографічного мистецтва, розкриття сучасних методичних підходів до навчання хореографії.
У своїй доповіді доцент, Заслужений працівник культури України Котов В. Г. висвітлив ключові аспекти теоретичної і практичної підготовки хореографів, наголосивши на важливості інтеграції класичних та сучасних методик у викладанні танцю. Він також розглянув питання формування індивідуального стилю викладача хореографії та особливості роботи в дистанційному форматі.
Концертмейстер кафедри ПтаМД Кузнєцова О. О. звернула увагу на важливість музичного супроводу у хореографічній діяльності, підкресливши його роль у розвитку ритмічного відчуття та виразності виконання танцю. Вона поділилася досвідом роботи в класі хореографії та розповіла про зміст курсу, компетентності, які набувають студенти протягом навчання, та зробила акцент на методах роботи, які використовуються в викладанні цього курсу.
Учасники заходу мали можливість поставити запитання доповідачам та обговорити актуальні проблеми методики викладання хореографії. Під час дискусії були розглянуті питання адаптації традиційних методів до сучасних реалій, використання інноваційних технологій у навчальному процесі, а також впливу хореографії на загальний розвиток особистості.
За підсумками обговорення було зроблено висновок про необхідність подальшого розвитку міждисциплінарного підходу у викладанні хореографії та впровадження нових методик, які сприятимуть підвищенню рівня професійної підготовки майбутніх хореографів.
Захід пройшов у конструктивній та продуктивній атмосфері, викликавши жвавий інтерес серед всіх присутніх.

Проведення опитування роботодавців ОПП

У лютому на факультеті гуманітарної, філологічної та економічної освіти було проведено опитування роботодавців ОПП "Середня освіта (Українська мова і література). Середня освіта (Мова і література (англійська))" та "Середня освіта (Українська мова і література. Середня освіта (Англійська мова та зарубіжна література)" - Г.О.Савченко (в.о. директора ЗОШ № 7, учителя англійської та української мови) й О.М.Сулакової (заступника директора з навчально-виховної роботи, учителя української мови та літератури). У подальшому планується проведення робочої зустрічі стосовно опитування стейкґолдерів, що сприятиме подальшому вдосконаленню методів роботи зі здобувачами зазначеної ОП.

Обговорення ефективності реалізації та удосконалення освітньої (освітньо-професійної) програми «Психології» другого (магістерського) рівня вищої освіти

У січні 2025 року відбулося засідання членів кафедри за участю стейкголдерів освітньої програми «Психологія»: Кочаряна Олександра Суреновича – доктора психологічних наук, професора, завідувача кафедри психологічного консультування та психотерапії Харківського національного університету ім. В.М. Каразіна, навчальний терапевт та супервізор Української Спілки Психотерапевтів, керівник, навчальний терапевт та супервізор Харківської Майстер-школи клієнтцентрованої психотерапії ім.К.Роджерса; Кайоткіна Тетяна Адамівна – завідувач психологічного центру та соціальної роботи управління освіти Костянтинівської територіальної громади; Глущенко Світлана Іванівна – начальник відділу активної підтримки безробітних Слов’янського МЦЗ; Садчікова Олена Геннадіївна – керівник відділу психосоціальної підтримки мобільних психологомедичних команд Французької Гуманітарної Акції Première Urgence Internationale / Ukraine; Гаража Марія Володимирівна – голова ГО Точка рівноваги (психосоціальна підтримка вразливим категоріям населення області).. Питанням обговорення стали результати екзаменаційної сесії здобувачів спеціальності 053 Психологія у 1 семестрі та ефективність освітньої (освітньо-професійної) програми Психологія. Під час зустрічі було проаналізовано академічні досягнення студентів, рівень засвоєння навчального матеріалу та відповідність результатів навчання вимогам сучасного ринку праці. Стейкголдери, серед яких представники професійної спільноти, роботодавці та випускники, надали свої оцінки та рекомендації щодо подальшого вдосконалення навчального процесу.
Наступним питанням слухали завідувача кафедри психології, кандидата психологічних наук, професора Мелоян А.Е., яка надала на розгляд питання щодо внесення зміни вибіркового компоненту ВК 4 Етнопсихологія на ВК 4 Психологічна експертиза в орієнтованому переліку дисциплін фахового вибору (поодинокого) (додаток Б) освітньої (освітньо-професійної) програми «Психології» другого (магістерського) рівня вищої освіти 2024 року для сприяння підвищення практичної значущості освітньої програми Психологія другого (магістерського) рівня вищої освіти, що відповідає сучасним вимогам ринку праці та запитам роботодавців. За результатами розгляду дане питання підтримано одноголосно й розпочато реалізацію цього ухвалення.
За підсумками засідання кафедри психології взято до уваги всі пропозиції та окреслено напрями подальшого розвитку освітніх програм Психології, спрямовані на підвищення ефективності та конкурентоспроможності випускників на ринку праці.

Проведення опитування роботодавців

З метою отримання обʼєктивної інформації щодо забезпечення якості освітнього процесу в ДВНЗ "ДДПУ" за присутності викладачів кафедри української мови та літератури, гаранта і здобувачів ОПП "Середня освіта (Українська мова і література)" першого (бакалаврського) рівня було проведено обговорення результатів анкетування роботодавців зазначеної освітньої програми – заступника директора з наукової роботи Слов’янського педагогічного ліцею, учителя вищої категорії, учителя-методиста Людмили Віталіївни Самохвалової та в.о. директора Краматорської ЗОШ № 20 І-ІІІ ступенів, учителя української мови та літератури вищої категорії "старший учитель" Реви Вікторії Юріївни. Зокрема, були розглянуті питання проходження виробничої практики у загальноосвітніх школах; рівня методичної підготовки здобувачів; дотримання вимог академічної доброчесності. Стейкголдери Маторіна Н.М. (випускниця ОПП "Середня освіта (Українська мова і література)", 2001 рік випуску, докторант кафедри полоністики і перекладу факультету філології та журналістики Волинського національного університету імені Лесі Українки) та Дьяченко А.П. (здобувачка ОПП "Середня освіта (Українська мова і література)" спеціальності 014 Середня освіта (Українська мова і література), 4 курс, очна форма навчання) зазначили, що підготовка фахівців за даною освітньою програмою є актуальною і необхідною; забезпечує формування тих компетентностей, які потрібні фахівцям для ефективної роботи у ЗЗСО.