Шлях по сайту: Новини ДДПУ Новини Молодь сходу долучилась до програми STUDY TOURS TO POLAND

ДВНЗ Донбаський державний педагогічний університет

Молодь сходу долучилась до програми STUDY TOURS TO POLAND

Друк

Протягом 19 – 26 травня група з 14 осіб: представники громадських організацій «Молодь Сходу України» (м. Слов’янськ), «Майстерня ідей» (м. Покровськ), Донбаського державного педагогічного університету, комунального закладу «Донецький обласний дитячо-молодіжний центр» (м. Краматорськ), ініціативної групи «Лідери змін» (Черкаська ОТГ) мали унікальну можливість долучитися до програми STUDY TOURS TO POLAND Польсько-американського фонду свобода, яку реалізує Фонд «Лідери змін» (м. Варшава, Польща).

У межах навчальної поїздки група мала зустрічі в меріях міст Глівіце, Дуброва-Горніча, Рибнік, Міколув, Цешинського повіту із старостою повіту, мерами, їхніми заступниками, радниками, начальниками відділів освіти та відділів співпраці з громадськими організаціями. Цікавим фактом є витрати на освіту в малих гмінах із населенням 150 – 170 тис., що сягають близько 300 млн. PLN, з яких 2/3 – дотації, а 1/3 – із бюджету міста. При цьому всі освітні заклади мають сучасну інфраструктуру, мультимедійне обладнання, міцну спортивну базу.

Важливим був досвід співпраці громадських організацій та міського самоврядування. По-перше, ряд гмін, таких як Глівіце, Рибнік мають при меріях як структурний підрозділ Центри суспільної активності, що в окремих приміщеннях з усією необхідною матеріальною базою для навчання, роботи, зустрічей, концертів виступають як парасолька для громадських об’єднань міста та інкубатор для суспільних активностей. Вони надають на безкоштовній основі приміщення для заходів, власні шафи для зберігання речей, а також консультують об’єднання з фінансових, юридичних, діяльнісних питань. По-друге, у всіх гмінах громадські організації на конкурсній основі реалізують «тверді» (інфраструктурні, наприклад, соляна кімната в парку) та «м’які» (концерти, фестивалі, тренінги, вистави, театри) проекти за бюджетні кошти. У середньому на проект виділяється не більше 50 тис. PLN. Тим самим адміністрація міста делегує свої повноваження громадським організаціям, яких близько 100 на місто. По-третє, досить потужним є волонтерських рух, що не просто престижний – учні старшого шкільного віку отримують листи-характеристики за активну волонтерську діяльність, що зараховується додатковими балами під час вступу до ліцеїв та гімназій. По-четверте, громадські організації на законодавчому рівні мають право заробляти гроші, здійснюючи комерційну діяльність, соціальне підприємництво, організовуючи платні освітні заходи тощо. Вражає різноманітність заходів ГО: від мобільної школи для дітей та молоді, «Пожарних добровольців» (молодіжні загони пожарних, спортивні змагання) до «Метаморфозів» для 10 жінок-«сеньйор» з організацією візажу, роботи стилістів, показу мод тощо. По-п’яте, при міських радах діє низка рад громадської користі, що об’єднує людей за інтересами (велоспорт, середня освіта, молодіжна політика або сеньйорів). До речі, молодіжні ради при мерії виступають більше як ради учнівського самоврядування, об’єднуючи молодь до 18 років.

Окремо слід відзначити досвід гмін у запровадженні громадських та партисипативних бюджетів. На законодавчому рівні вже 2-й рік закріплена практика громадських бюджетів, що схожа з досвідом українських міст, проте цікаво, що, наприклад, у м. Дуброва-Горніча 6-й рік використовують партисипативний бюджет, на який місто виділяє близько 6 млн. PLN: кожен мешканець має можливість запропонувати власну ідею проекту, усі охочі з цього району голосують за будь-які 2 ідеї. За спільною домовленістю визначаються ті ідеї, які реалізовуватимуться. Голосування відбувається лише у випадку, коли мешканці не змогли домовитися. Далі відділ при міській раді, що відповідає за цей напрямок, улаштувавши низку громадських обговорювань, оформлює проект із бюджетом та передає на реалізацію у відповідний підрозділ. При цьому на сайті міста висвітлюється стан реалізації кожного проекту. Так, у 2018 р. із 415 поданих ідей проектів були втілені 70.

Ще одним цікавим фактом є проекти з ревіталізації, коли старим занедбаним приміщенням, ліквідованим установам давали нове життя. Наприклад, у м. Глівіце була відремонтована стара шахта, де зараз офісні приміщення для ІТ компаній, у м. Рибніку в приміщенні непрацюючої шахти – Індустріальний центр культури з музеєм, у м. Дуброва-Горніча – стару фабрику планують реконструювати та зробити новий центр для міських активностей (Фабрику, сповнену життя), біля якої вже зараз відбуваються міські концерти та фестивалі.

Загалом, усі учасники були вражені не лише підтримкою історичних пам’яток міст, культурної спадщини, відремонтованою інфраструктурою, але й наочним результатом, упровадженим 30 років тому процесом децентралізації, коли гроші залишаються в містах, мешканці відповідальні за витрати міста, уміють їх рахувати та активно впливають на розвиток своїх районів через прозорі механізми. А відтак – 15 років у членстві Європейського Союзу – і ми маємо дружнього сусіда, ВВП якого зросло у 6 разів за роки незалежності.

Ми зробили чимало висновків та вже плануємо впроваджувати здобуті знання в роботу своїх громадських організацій та під час співпраці з органами міського самоврядування.

Висловлюємо щиру подяку програмі STUDY TOURS TO POLAND Польсько-Американського фонду Свободи, яку реалізує Фонд «Лідери змін» (м. Варшава, Польща) за надану можливість знайомства з досвідом роботи громадського сектору та міського самоврядування в Польщі.

 

Оголошення